Jubileusz zakopiańskiego szpitala - podhale24.pl
Piątek, 03 maja
Imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława
Rabka Zdrój
Clouds
19°
Wiatr: 12.996 km/h Wilgotność: 35 %
Clouds
19°
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
20°
Wiatr: 16.668 km/h Wilgotność: 38 %
Clouds
20°
Wiatr: 15.84 km/h Wilgotność: 37 %
Clouds
21°
Wiatr: 12.564 km/h Wilgotność: 38 %
Clouds
19°
Wiatr: 10.368 km/h Wilgotność: 38 %
Jakość powietrza
42 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
15.10.2016, 10:00 | czytano: 3180

Jubileusz zakopiańskiego szpitala

Obchody 85-lecia działalności świętuje Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem. Z tej właśnie okazji w hotelu Belvedere odbyły się jubileuszowe uroczystości.

Fot. Józef Słowik
Fot. Józef Słowik
Szpitalem przy ul. Balzera od 40 lat kieruje prof. dr hab. Daniel Zarzycki, który z okazji jubileuszu szpitala otrzymał nagrody od Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie oraz od władz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Były też gratulacje od władz samorządowych.



- Historia naszego szpitala, jak to zwykle w życiu bywa, zawiera okresy pewnej stagnacji oraz burzliwego rozwoju – mówił profesor Zarzycki. – Nowoczesność w dzisiejszym Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno -Rehabilitacyjnym, to uznane i wysoko rozwinięte metody i techniki operacyjne równoległe do postępu światowej ortopedii oraz stała modernizacja bazy lokalowej i zaplecza diagnostyczno-zabiegowego – wyliczał. Na rozbudowę i remont szpitala, jak dodał, wydano w ostatnich latach ponad 11 milionów złotych.





W swoim przemówieniu prof. Zarzycki przedstawił historię szpitala, który powstał w 1915 r., dzięki Krakowskiemu Biskupiemu Komitetowi Pomocy dla Dotkniętych Klęską I Wojny Światowej, w skrócie -KBK. Założycielem komitetu był kardynał Adam Stefan Sapieha. Dwa lata później dzięki staraniom Sekcji Sanitarnej KBK powstaje w Zakopanem w wynajętej willi "Orla" pierwszy szpital dla dzieci dotkniętych gruźlicą, zwłaszcza kostno-stawową. Szpital zostaje przekazany ostatecznie przez kardynała Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. W 1923 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Stanisław Wojciechowski kładzie kamień węgielny pod budowę nowego szpitala-sanatorium dla dzieci. Po wojnie na jakiś czas placówka przeszła pod zarząd Ministerstwa Zdrowia otrzymując nazwę Państwowe Sanatorium Dziecięce Gruźlicy Kostno-Stawowej im. J. Zeylanda. W 1968 rozpoczęła się specjalizacja placówki w zakresie ortopedii i rehabilitacji dziecięcej. Ostatecznie w 1997 r. szpital ponownie przeszedł pod zarząd Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od roku 2004 r. aż praktycznie do 2015 roku lat trwa jego rozbudowa. Dzisiaj stanowi on jedną z najlepszych placówek ortopedycznych w Polsce.

Tekst i fot. Józef Słowik
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas