Największy na Podhalu konkurs palm wielkanocnych odbył się tradycyjnie w Rabce-Zdroju (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 kwietnia
Imieniny: Piotra, Rity, Angeliny
Szczawnica
Clouds
19°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
19°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
19°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
19°
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
23°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
21°
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 77 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
10.04.2017, 10:02 | czytano: 4560

Największy na Podhalu konkurs palm wielkanocnych odbył się tradycyjnie w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

119 palm zostało zgłoszonych na 59. Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju, zorganizowany w niedzielę w Muzeum Orkana. Największe miały ponad 20 metrów.

Fot. Piotr Kuczaj
Fot. Piotr Kuczaj
Rabczański konkurs należy do najstarszych w Polsce. Co roku przyciąga nie tylko tłumy uczestników, ale i widzów, którzy towarzyszą biorącym udział w konkursie w uroczystej mszy świętej w kościele św. Marii Magdaleny, a potem idą w barwnym, palmowym orszaku z nowego do starego kościółka. Orszak i cały konkurs mają uroczystą, regionalną oprawę, o którą rokrocznie, na przemian dbają tutejsze dziecięce zespoły regionalne - Majeranki i Robcusie. W tym roku święto oprawiał pierwszy z nich, wspomagany przez dorosłych członków Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej. Podczas konkursu o zwyczajach związanych z okresem Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych opowiedziała etnograf Dorota Majerczyk.

Kiedyś konkurs rozgrzewała rywalizacja między oboma zespołami o najwyższą palmę. W 2007 roku palma wykonana przez zespół Robcusie miała 32 metry. Od kilku lat muzeum nie ma tej kategorii w regulaminie, ale zespoły nie zaniechały robienia wysokich, kilkunastometrowych, a czasami ponad 20-metrowych palm.

Zgłoszone palmy oceniała komisja w składzie: Piotr Lulek - znawca kultury ludowej, regionalista, przewodniczący jury; Marcin Kudasik - znawca kultury ludowej, regionalista, Aleksandra Traczyk - adiunkt muzealnictwa, pracownik Muzeum im. Wł. Orkana, oraz Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, etnograf z Muzeum im. Wł. Orkana.

Nagrody przyznano w trzech kategoriach - dla palmy tradycyjnej, nowoczesnej i najpiękniejszej. Wręczali je zwycięzcom starosta Krzysztof Faber, burmistrz Ewa Przybyło i dyrektor muzeum Zbigniew Wójciak. Nagrodami były wieże grające, tablety i telefony komórkowe. Jury przyznało też osiem wyróżnień.

WYNIKI KONKURSU:

Palma Tradycyjna:

I miejsce - Zespół Regionalny Cyrniawa z Krzeczowa
II - Sabina Bochnak ze Skawy
III - Wiktoria Natalia Traczyk z Rabki-Zdroju

Palma Współczesna:

I m. - Julia Łabuz z Rdzawki
II - Karolina Koszarek z Ponic
III - Karolina Sroka z Rdzawki

Palma Najpiękniejsza:

I m. - Dominik i Łukasz Zając z Rdzawki
II - Dariusz Mlekodaj z Rabki
III - Jakub i Jan Kołatek z Rdzawki.

Patronat nad konkursem sprawował portal Podhale24.pl.

r/ zdjęcia Piotr Kuczaj
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas