Wizyta wiceministrów Energii i komisarza Unii Europejskiej - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Szczawnica
Clear
-2°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 93 %
Clear
-2°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-2°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 93 %
Clear
-1°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
-0°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-2°
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
66 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 33 | 66 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
15.05.2017, 09:19 | czytano: 4643

Wizyta wiceministrów Energii i komisarza Unii Europejskiej

W Urzędzie Gminy w Ochotnicy Dolnej odbyło się spotkanie dotyczące rozwoju energetyki rozproszonej, ograniczenia niskiej emisji i zapewnienia bezpieczeństwa oraz planów tworzenia Klastra WZE Ochotnica, która ma ogromną szansę zostać objęta pilotażowym programem jako jedna z 7 gmin w Polsce.

W spotkaniu uczestniczył dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Energetyki Komisji Europejskiej Klaus-Dieter Borchardt, wiceministrowie energii Andrzej Piotrowski Michał Kurtyka wraz z Agnieszką Przesmycką, a także przedstawiciele Zespołu Sterującego Klastra Energii Zielone Podhale - przewodniczący Zespołu Sławomir Kopeć i wiceprzewodniczący Edmund Ciesielka. Gminę Ochotnica Dolna reprezentowali wójt Stanisław Jurkowski z przedstawicielami rady gminy i urzędu. z przedstawicielami rady gminy i urzędu.

Podczas prezentacji multimedialnej Krzysztof Ligęza z Urzędu Gminy w Ochotnicy Dolnej omówił istniejące na terenie gminy Odnawialne Źródła Energii wymieniając m.in. farmę fotowoltaiczną w Tylmanowej, wykonane wyspowe instalacje fotowoltaiczne i mikroinstalacje do grzania wody. Zaznaczył, że kolejne działania Gminy w zakresie wykorzystania OZE oparte są na współpracy z regionalnymi partnerami w ramach Klastra. Ważnym elementem prezentacji było pokazanie kierunków dalszych działań Gminy, które wstępnie podzielone zostały na 3 etapy.

W zaplanowanych w 3 etapach działaniach, w ramach Klastra, skalkulowanych na blisko 21 mln złotych, planuje się m.in. wykonanie kolejnych instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej i na budynkach mieszkalnych, budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych, budowę trzech biogazowni, wymianę lamp oświetlenia ulicznego na oświetlenie LED, wykonanie stanowisk ładowania telefonów komórkowych w sąsiedztwie wież widokowych, budowę sieci elektrowni wodnych, odtworzenie zakładu, który poza produkcją energii w dawnej technologii stanowiłby swoiste muzeum techniki oraz byłby obiektem turystycznym i krajoznawczym z połowy XX-w., budowę brykieciarni wykorzystującej odpady poprodukcyjne ze stolarni i tartaków zlokalizowanych na terenie gminy.

Na terenie gminy Ochotnica Dolna w ostatnich latach wydatkowano blisko 12 mln złotych na inwestycje OZE i inwestycje/instalacje pozwalające na ograniczenie zużycia prądu z sieci energetycznej, wyeliminowanie przerw w dostawie energii jak również ograniczenie niskiej emisji (likwidacja smogu). Wszystkie te działania wyróżniają Gminę Ochotnica Dolna pod względem stopnia zaawansowania i dalekosiężnych planów, dlatego też zrodziła się koncepcja, aby przy współpracy z Klastrem Energii Zielone Podhale wyodrębnić region Ochotnicy jako częściowo samowystarczalny pod względem zaspokojenia potrzeb energetycznych.

- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem nie tylko konsekwentnej realizacji strategicznego zamysłu jak również jasności w planowaniu przyszłych etapów, bo nie jest łatwe, by dokładnie wiedzieć czego się chce, a tutaj dodatkowo te plany są uwiarygodnione sukcesem dotychczasowego postępowania. Z perspektywy Ministerstwa Energii, a także osobistej, gdyż staramy się jeździć po Polsce, odwiedzać, rozmawiać z kreatywnymi i mądrymi ludźmi takimi jak Państwo, widzę tutaj jeszcze ten element fajnej struktury, planowania i ułożenia tego projektu – chwalił działania gminy wiceminister Kurtyka.

Następnie uczestnicy spotkania przejechali do Tylmanowej, gdzie obejrzeli farmę fotowoltaiczną zlokalizowaną obok oczyszczalni ścieków jako przykładową instalację na terenie Gminy i szereg zamontowanych na domach prywatnych paneli w ramach projektu 600 mikroinstalacji na 600 – lecie Ochotnicy.

Źródło: Urząd Gminy Ochotnica Dolna, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ciekawostka11:57, 15 maja 2017
"ograniczenia niskiej emisji" ? Czyli niska emisja jest "be" ?
zofia11:47, 15 maja 2017
Dobry przyklad na wspoprace ponad podzialami, wojt sympatykPO i minister z PiS snuja wielkie plany na przyszlosc .da sie!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas