Sobota, 26 maj 2018, Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
Rabka Zdrój i okolice
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 2.1 km/h Wilgotność: 99%
płatki mgły
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 94%
płatki mgły
Wiatr: 2.1 km/h Wilgotność: 99%
pogodnie
11°
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 96%
przewaga chmur
14°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 90%
niewielkie zachmurzenie
10°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 83%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
11.09.2017, 18:20 | czytano: 4513

Miasto wydzierżawi teren pod wieżę widokową

NOWY TARG. Radni dali zgodę burmistrzowi na zawarcie długoterminowej umowy poddzierżawienia terenu pod wieżę widokową na Długiej Polanie.

Przypomnijmy - Nowy Targ wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na zakup specjalistycznego sprzętu do przygotowania tras biegowych oraz budowę trzech wież widokowych - na Długiej Polanie, Łapsowej Polanie i na Zadziale. Wniosek został przyjęty i dotacja rzędu 43 procent wartości inwestycji została przyznana. Wkład własny miasta-gminy Nowy Targ to 780 tys. zł.

Jednym z elementów projektu jest budowa w rejonie Długiej Polany tzw. zimnej wieży widokowej, bez infrastruktury - to znaczy bez doprowadzenia na stałe wody, prądu i bez zaplecza gastronomicznego. Działka, na której stanąć ma budowla jest obecnie dzierżawiona przez spółkę Długa Polana od osoby fizycznej. Ponieważ do realizacji projektu wymagane jest posiadanie prawa własności nieruchomości - postanowiono poddzierżawić od spółki - i to na na długi okres - część działki pod wieżę.

- W październiku ub. roku zawarto porozumienie, na mocy którego spółka Długa Polana gwarantowała, że na 3 lata udostępni Miastu teren niezbędny do przygotowania inwestycji i obsługi obiektu rekreacyjnego jakim jest wieża widokowa. Teraz konieczna jest długofalowa umowa - tłumaczy naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Janusz Jakobiszyn.

W tym wypadku mowa jest nawet o 25 latach. Opłata za teren o powierzchni 100 metrów kwadratowych ma wynieść 100 zł rocznie.

Wieża będzie miała kamerę internetową, zasilaną hybrydowo: z generatora wiatrowego i panelu fotowoltaicznego. Konstrukcja wieży to drewniana rama przestrzenna, wyposażona w drewniane schody. Platforma widokowa o wymiarach ok 8 metrów na 8 metrów, znajdować się a na wysokości (od poziomu teren) ok. 21 metrów. Całkowita wysokość wieży to 27,5 m.

Co się tyczy pozostałych dwóch wież - znajdować się one będą na terenach należących do Miasta.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Żżżżżż13:25, 14 września 2017
@Baribal- Warto zainwestować w Twoją edukację. "WieRZe" że się uda: )
baribal09:30, 13 września 2017
Co za głupie pomysły . Po co komu wierze widokowe jak w górach i tak dobrze widać. A Długa Polana to już szczyt głupoty. Turystów tyle co kot napłakał. A tu wierze widokowe .DLA KOGO? Miał być wyciąg krzesełkowy a nie dziadowskie tematy zastępcze w postaci wierzy. Ale wybory idą to trzeba coś zrobic z ta obiecywaną turystyka i promowaniem regionu. Teraz niech jeszcze powieszą na nich foliowe wstążki /taki nowotarski pawik/ a Anetka niech się wykaże inwencja twórczą i podoczepia tybetowe różyczki. I promocję regionu co niektórzy uznają za odtrąbioną. Ba. Jeszcze obwieszczą światu sukces.Żenada .Dno inwestycyjne i bicie piany dla odwrócenia uwagi od właściwego tematu.
alik19:47, 12 września 2017
Za rok wybory Samorządowe i przecież trzeba jakiś "kit" wcisnąć co się dokonało. Jak na razie to BIDA Z NĘDZĄ , dziurawy basen i SMOG!!!!!!!!!!
nowotarżanin19:32, 12 września 2017
Marudzicie i marudzicie. "Chodzicie na Turbacz" tez było krytykowane. Zapytajcie sie teraz włascicieli schroniska czy przybyło im klientów.
Po co pytać. Wystarczy przejść sie w niedzielę i odstać 20 minut w kolejce po piwo.
Budować. Rozwijać. Zadna inwestycja nie jest w parku narodowym wiec nie widzę problemu.
Krystyna18:20, 12 września 2017
Po co wieże widokowe w miejscach skąd są piękne widoki? Łatwo się wydaje społeczne finanse.
A poza tym wieże trzeba utrzymywać, dbać o bezpieczeństwo przez następne lata. Wiele wież w górach jest w opłakanym stanie (np.na Radziejowej, Mogielicy).
nl17:35, 12 września 2017
Super,gitarka gra.Cos się rusza w New Targ
góralka16:45, 12 września 2017
Okropnie marudzicie,widoki z takiej wieży są niesamowite.Czy z tych maruderów był ktoś na Lubaniu,jeśli nie to polecam.Wszystko krytykujecie nic wam się nie podoba,ja jestem za.
trener15:08, 12 września 2017
Ktoś robi pieniądze na tym co najniej potrzebne, raczej estetykę miasta trzeba poprawić, ab było bardziej przytulnie, otworzyć ludziom głowy, aby wyszli szerzej na świat, na nowe , inne możliwości, aby bardziej emanowali energią życia, gdyż czuje się tu posępny klimat. Moe wrażenia z weekendu były bardzo smutne.
Wyrocznia12:45, 12 września 2017
Nie jestem przekonany do pomysłu budowy wieży na Długiej Polanie i Zadziale. Łapsowa Polana ujdzie, choć kawałek dalej z Bukowiny Obidowskiej byłby o wiele lepszy widok. Jak już jakakolwiek wieża ma znajdować się na terenie Nowego Targu, to trzeba pomyśleć o Bukowinie Miejskiej.
luzak10:48, 12 września 2017
Wieże widokowe nie wpłyną na rozwój turystyki w Gorcach. Jedynym rozwiązaniem obudzenia tych terenów jest budowa całorocznej gondoli na Turbacz. Niestety obecna władze Nowego Targu pomimo przedwyborczych obietnic nie podołały wyzwaniu. Wkrótce wybory i czas rozliczeń, mam nadzieje że mieszkańcy N. T wyciągną właściwe wnioski.
git10:41, 12 września 2017
a do kogo ta dzierzawiona działa należy?
d10:41, 12 września 2017
super.
widok na spog w N. Targu bedzie niesamowi
@jaki10:09, 12 września 2017
Dla Ciebie wykopiemy jakąś jamę w ziemi ( bez zbędnych wygód ). Będziesz mógł tam " żyć w zgodzie z naturą, bez ingerowania w środowisko.
stan09:09, 12 września 2017
....... strażnice zamiast obiecanej kolejki gondolowej na Turbacz ................
STAŚ09:07, 12 września 2017
Jaki, problem?!!
Może będą z tego dudki, może urzędnicy coś robią, może bedą ludzie zadowoleni, może przyciągnie, ta wieża klienta ?!
Może przestań narzekać ?!!
bolson08:27, 12 września 2017
a będą udekorowane super kokardkami super kreatywnej Pani Joanny?
.23:50, 11 września 2017
jaki, w Gorcach bez nich nie ma żadnego widoku bo wszystko porośnięte. Z resztą wolę informację kiedy rusza budowa nowego lodowiska!
Kasiora na głupoty zawsze jest: )23:16, 11 września 2017
100 metrów kwadratowych za 100 zł rocznie? Ktoś sobie jaja robi z właściciela działki.Spora inwestycja 780 tyś zł. Za taką kasę kupił bym nowe piece CO dla biedniejszych mieszkańców N.T. Wiadomo że innowacje potrzebne ale nie bujajmy w obłokach z wieży widokowej. Zejdźcie na ziemię i pomyślcie o aktualnych problemach
jaki21:09, 11 września 2017
wieże, pomosty, platformy , zaraz z góry będziemy oglądać góry . Szpecicie tylko krajobraz...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij