Środa, 12 sierpień 2020, Imieniny: Klary, Lecha, Hilarii
Zakopane i okolice
Clouds
16°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
17°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 2
Clouds
16°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
18°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Clouds
16°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
15°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
14.11.2017, 13:00 | czytano: 2568

Dzień Czystego Powietrza w Nowym Targu

Czystsze powietrze to zdrowsze dzieci. Moje dziecko na to zasługuje! - pod tym hasłem Nowotarski Alarm Smogowy zachęcał rodziców najmłodszych nowotarżan do napisania kartki z okazji Dnia Czystego Powietrza. Pocztówki trafią do Ministra Energii z żądaniem wprowadzenia norm jakości dla węgla i systemu ich kontroli.

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na przyczynę problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Choć węgiel jest najbardziej popularnym paliwem, którym ogrzewane są nasze domy, nie istnieją żadne normy określające np. dozwoloną zawartość popiołu czy siarki w węglu. Stąd odpady węglowe oraz węgiel najgorszej jakości nadal trafiają do naszych domowych kotłowni.

- Spalanie takich paliw w domowych kotłach powoduje ogromne emisje zanieczyszczeń: pyłu zawieszonego, benzo[a]pirenu, dioksyn i innych substancji, czego najlepszym przykładem jest katastrofalna jakość powietrza w Nowym Targu - wyjaśnia Aneta Seidler z Nowotarskiego Alarmu Smogowego. - Obecny rząd już od roku tylko obiecuje zmiany, o które od lat apelują eksperci, strona społeczna i Najwyższa Izba Kontroli. Konkretów niestety nie widać. - Dlatego z okazji Dnia Czystego Powietrza, a raczej Dnia Końca Czystego Powietrza postanowiliśmy wysłać pocztówki do Ministra Tchórzewskiego od rodziców nowotarskich przedszkolaków. Nasze dzieci nie zasługują na takie traktowanie - dodaje.

- Chętnie dołączyłam do tej akcji, ponieważ uważam, że moje dzieci zasługują na zdrowe życie. Poza tym nie może być tak, że średnio przez pięć miesięcy w roku nie mogę wyjść normalnie z dziećmi na spacer do miejskiego parku ze względu na wysokie stężenia pyłu w powietrzu. Kiedyś nie byłam świadoma problemu, ale teraz wiem, dlaczego dzieci częściej nam chorują - mówi Renata Cholewa, mama dwójki dzieci. - Chcielibyśmy mieć możliwość przeprowadzki gdzieś, gdzie nie będziemy musieli martwić się o to czym oddychamy, ale niestety nie jest to możliwe. Tutaj jest cała nasza rodzina, praca i życie. Dlatego rząd musi coś z tym zrobić - dodaje mieszkanka Nowego Targu.

Źródło: NAS, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
lol22:04, 19 listopada 2017
I znowu tradycyjnie - "państwo zrób coś z tym, jakieś dotacje!" ...
Kiedy wy wreszcie zrozumiecie, że państwo nie musi robić NICZEGO bo to leży w WASZYM interesie, to jest WASZE zdrowie, politycy mają kasę z WASZYCH pieniędzy i sobie zbudują wille na spokojnej, czystej wsi i nie będą musieli wdychać tego smrodu.
Cały czas tylko żądacie - "dotacje, dotacje a jak ich nie będzie to niczego nie zmieniam bo po co, bardziej opłaca mi się palić śmieciami i węglem niż grzać elektryką".
To WY robicie ten smog i to WY będziecie mieć krótsze życie, problemy z drogami oddechowymi a wasze dzieci demencje mózgu i niższe iq, wielka mi oszczędność.
gazda16:33, 15 listopada 2017
a gaz amiasto tak pomaga tak zwraca koszty przylacza do gazu istna ciuciubabka na wszystko jest na wieze moze z tej wiezy beda obserwowac smoga paranoja
Gierek12:39, 15 listopada 2017
Polskie złoto to węgiel.
Gaaaz11:18, 15 listopada 2017
@ MF.Władza je groch z kapustą i ma to w DE.
leming doskonały09:34, 15 listopada 2017
Chciwość ludzka nie zna granic - znam osoby zamożne, z dochodami miesięcznymi ok 10 tyś na rękę - i wyższe - i szlak mnie trafia, że jak mówią "nie stać ich" na wymianę pieca węglowego starego typu tzw. kapciucha na gazowy, zwłaszcza, że w ulicy przy której mieszkają jest sieć gazowa. Ok. - ktoś się boi gazu - rozumie, ale żeby nie stać ich było na piec na eko-groszek 5 generacji, to się w głowie nie mieści.
@olaf09:08, 15 listopada 2017
Masz rację. Ciekawe co na to ci co na nią głosowali. Ogólne pytanie do elektoratu pis-u.
komin00:31, 15 listopada 2017
Od kwietnia do września jak co roku cisza o smogu. Zimno się robi,no i jak,,mantra,, temat wraca.Kichać,rzygać się chce ,,Panowie,, włodarze.
oluf22:40, 14 listopada 2017
oz: Jest przerażające co się z tą osobą stało. Tuż po wejściu do Sejmu jak cień zaczęła chodzić wokół ministra ochrony środowiska, dodajmy kontrowersyjnego ministra. I Ty teraz chcesz żeby ta posłanka zaatakowała swojego politycznego guru w osobie ministra ochrony środowiska? Włosy stają dęba gdy się zaczyna widzieć co oni wyrabiają (tak, tak, za PO było jeszcze gorzej, ale to w niczym nie usprawiedliwia obecnych zaniechań PiS).
NO I DOBRZE19:19, 14 listopada 2017
...Cho c jeden dzień czyste POwietrza w Nowym Targu se zrobili... PO wietrze nie trzeba PiSkać, że gardło chore...
oluf18:36, 14 listopada 2017
No to teraz minister z pozycji Warszawy zabroni ludziom jeździć dieslami, największymi trucicielami powietrza.
Co do węgla natomiast to ptaszki po Podhalu ćwierkały niedawno, że w jakiejś kopalni na Śląsku która została sprzedana Francuzom żaden polski kierowca w październiku przez dwa tygodnie nie mógł kupić węgla. Pojawiła się w związku z tym pogłoska tłumacząca niejako to dziwaczne zachowanie kopalni mówiąca o tym że w tej kopalni natrafiono przy wydobywaniu na warstwę mniej zanieczyszczonego węgla, który jako że czystszy sprzedawany był wyłącznie do Francji i dopiero gdy wybrano tę lepszą warstwę i wywieziono do Francji, Polacy mogli znowu kupować węgiel z bardziej zanieczyszczonych pokładów. Gdyby to była prawda to byłoby jak za ZSRR tylko w zachodnią stronę i to byłby istny koszmar. Czy tak rzeczywiście było nie wiem, słyszałem to od ludzi którzy wożą z kopalń węgiel na nasz teren.
Monia18:14, 14 listopada 2017
Palą syfem w biały dzień.Niczego sie nie boja.Co dzieje sie na Ludzimierskiej ?Nikt nie widzi?Piekarnia Hajnos zadymia cała ulicę,,,,Na Kolejowej koło Zakopianki dym z komina zadymia cała ulicę aż do elektrowni......aż gardło piecze.......
oz17:50, 14 listopada 2017
Zobowiązać Pannę Paluch do działania w sejmie. Ciekawe co wam powie. Smogu nie ma! Za Platformy było gorzej.
Smok16:43, 14 listopada 2017
dopóki śmieciarze będą palili śmieciami i dopóki kotły górnego spalania będą od dołu dymiły to nic się nie zmieni.
aga16:26, 14 listopada 2017
Takie podpisy można zbierać elektronicznie . Mam pytanie. Na czyj koszt wydrukowano te pocztówki? Taką kartkę trzeba utylizować a to znów emisja gazów i dwutlenku węgla do atmosfery.
Naga Prawda16:00, 14 listopada 2017
Czekam kiedy pierwszy mędrek napisze, że za platformy to nikomu nie przeszkadzało, a w ogóle, to smogu nie ma, a jak jest to od samochodów turystów.
A poważnie, mapa AIRLY - widać, że powietrze w Nowym Targu gwałtownie pogarsza swoją jakość w nocy - kiedy do akcji wkraczają "cichociemni" truciciele
MF15:43, 14 listopada 2017
Pytanie do Wldz dlaczego nie ma dotacji do ogrzewania gaze i olejem opalowym zajmicie sie ta sprawa a nie mowcie o smogu....
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij