Leczenie naczyniaków wczesnodziecięcych propranololem w ALLMEDICA (artykuł sponsorowany) - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
Wiatr: 2.16 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.06 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
10.01.2018, 17:05 | czytano: 3380

Leczenie naczyniaków wczesnodziecięcych propranololem w ALLMEDICA (artykuł sponsorowany)

Naczyniaki wczesnodziecięce są to zmiany spotykane powszechnie , stwierdzane u 10-12% niemowląt. Zajmują pierwsze miejsce wśród najczęściej występujących wad rozwojowych u dzieci. Najczęściej pojawiają się na twarzy, głowie czy szyi, wyglądem przypominają różowe, płaskie, silnie ukrwione guzki. Za jedną z najlepszych metod leczenia tych zmian uznaje się propranolol.

Ze względu na powszechność problemu i niedużą ilość specjalistów zajmujących się tego typu zmianami, w trosce o małego pacjenta, jego zdrowie i zapewnienie mu jak najbardziej kompleksowej opieki zdrowotnej, ALLMEDICA podjęła współpracę z wybitnym chirurgiem dziecięcym Dr n. med. Marzenną Gubała-Kacała – specjalistką w leczeniu naczyniaków wczesnodziecięcych propranololem.


CZYM JEST NACZYNIAK WCZESNODZIECIĘCY?

Rozwojowe zmiany naczyniopochodne są najpowszechniej występującymi zaburzeniami rozwojowymi. Częściej dotyka dziewczynki, wcześniaki oraz noworodki o niskiej masie ciała. Mogą objawiać się jako dyskretne, często przemijające defekty kosmetyczne, lecz także mogą powodować, ze względu na rozmiary, lokalizację i/lub przebieg kliniczny poważne skutki czynnościowe, aż do bezpośredniego zagrożenia życia włącznie. Często mogą prowadzić do powikłań, takich jak owrzodzenia, którym towarzyszą stan zapalny, ból i krwawienie. U większości dzieci nie są obecne przy urodzeniu, stają się widoczne dopiero po kilku pierwszych tygodniach życia i osiągają 80% swojego maksymalnego rozmiaru między 3. a 5. m.ż. U wielu dzieci ulegają one samoistnej inwolucji, nie prowadząc do powikłań, jednak u części pacjentów nawet po całkowitym zaniknięciu naczyniaka w jego miejscu mogą pozostawać trwałe zmiany skórne powodujące problemy estetyczne lub funkcjonalne.

Wszystkie dzieci z naczyniakiem wczesnodziecięcym powinny znajdować się pod obserwacją lekarza, szczególnie w początkowej fazie rozwoju zmiany. Decyzja o konieczności leczenia oraz wybór metody postępowania zależą od jego charakteru – uwzględnia się rozmiar, lokalizację i podtyp naczyniaka, tempo jego wzrastania oraz wpływ na funkcjonowanie dziecka. Za najskuteczniejsze i bezpieczniejsze uznaje się leczenie propranololem.




LECZENIE NACZYNIAKA WCZESNODZIECIĘCEGO PROPRANOLEM

Mechanizm działania Propranololu polega na:
  • efekcie naczynioskurczowym – wyraźnie widoczne zmniejszenie intensywności zabarwienia naczyniaka, zmniejszenie spoistości zmiany,
  • zmniejszeniu ekspresji czynników wzrostu,
  • zmniejszeniu ekspresji proteaz,
  • zwiększeniu apoptozy komórek śródbłonka naczyń kapilarnych.


Propranolol w stosunku do innych dostępnych metod jest lekiem znacznie bezpieczniejszym, a ponadto:
  • wywołuje szybszy efekt leczniczy,
  • ma korzystną formę podaży (doustnie), można stosować w warunkach ambulatoryjnych,
  • leczenie jest ekonomiczne, mało kosztowne – lek jest bardzo tani,
  • lek posiada nieliczne i łagodne działanie niepożądane.


Wskazania do leczenia Propranololem – kryteria wyłącznie do badania
  • rozpoznanie naczyniaka wczesnodziecięcego w fazie proliferacji
    - wiek do 12 miesiąca życia
    - obecność następujących objawów:
  • ucisk lub interferencja z naturalnymi otworami ciała (szpary powiekowe, nozdrza, przewody słuchowe, usta, odbyt, cewka moczowa);
  • obturacja dróg oddechowych spowodowana guzem naczyniowym
  • utrudnienie odżywiania
  • zagrożenie rozwojem wady wymowy i/lub zgryzu – wskutek - obecności zmiany naczyniowej warg lub jamy ustnej;
  • wysoki stopień zagrożenia owrzodzeniem lub obecność owrzodzenia, szczególnie w przypadku naczyniaków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie krocza i narządów płciowych;
  • zespół Kasabach – Merritt’a u noworodków z rozległymi guzami naczyniowymi
  • zagrożenie trwałymi zaburzeniami czynności w przypadku naczyniaków zlokalizowanych w obrębie rąk i/lub palców
  • naczyniaki rosnące, z potencjałem do spowodowania istotnego zniekształcenia kosmetycznego (np. obejmujące czubek nosa, małżowinę uszną, policzek, szyję itd.)



WYBITNY SPECJALISTA CHIRURGII DZIECIĘCEJ I LECZENIA NACZYNIAKÓW WCZESNODZIECIĘCYCH W ALLMEDICA

Dr n. med. Marzenna Gubała-Kacała - specjalista chirurgii dziecięcej, absolwent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach z 30 letnim doświadczaniem zawodowym zdobytym w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii (obecnie SP ZOZ Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie) na stanowisku asystenta, następnie starszego asystenta na Oddziale Chirurgii Dziecięcej, Poradni Chirurgicznej dla Dzieci, Poradni Wad Ośrodkowego Układu Nerwowego. W 1998 roku zdobyła tytuł doktora nauk medycznych Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Nauczyciel akademicki I Katedry i Kliniki Chirurgii Dziecięcej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach 1989-2000 (Klinika na bazie szpitala miejskiego w Chorzowie). Autor publikacji z dziedziny chirurgii dziecięcej w Wiadomościach Lekarskich, Przeglądzie Pediatrycznym, wystąpienia na Sympozjach Chirurgii Dziecięcej.
Specjalizuje się w leczeniu leczenie naczyniaków wczesnodziecięcych Propranololem oraz laserowym leczeniem naczyniaków u dzieci z zastosowaniem lasera barwnikowego VBeam Perfecta.

🗓 Najbliższy termin przyjęć: 12.01.2017 r. w godz. 9.30 - 14.30




ALLMEDICA - WSZYSCY SPECJALIŚCI W JEDNYM MIEJSCU

ALLMEDICA to największe na terenie Podhala specjalistyczne centrum medyczne oferujące usługi w ramach przeszło 50 gabinetów specjalistycznych, skupiających ponad 140 doświadczonych i uznanych lekarzy specjalistów m.in. ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Więcej informacji na temat ALLMEDICA na: www.allmedica.pl oraz pod numerem telefonu 18 265 74 88.



NOWY TARG
KOLEJOWA 31 / KOWANIEC 2A

18 265 74 88
www.allmedica.pl

ALLMEDICA.NT
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas