Czwartek, 20 czerwiec 2019, Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Zakopane i okolice
Rain
25°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Rain
25°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Rain
25°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Rain
26°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 51
Rain
25°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Rain
22°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
07.02.2018, 09:41 | czytano: 5164

Podhalańska Kolej Regionalna ruszy na wiosnę

Arch. Podhale24.pl

Od 27 kwietnia pomiędzy Zakopanem, a Nowym Targiem swobodnie będzie można przemieszczać się koleją. Co godzinę ma ze stacji ruszać pociąg, który połączy dwie największe podhalańskie miejscowości.

Podczas wizyty w Poroninie marszałek Jacek Krupa ogłosił, że już na wiosnę uruchomione zostaną częstsze połączenia kolejowe pomiędzy Nowym Targiem, a Zakopanem. Takie rozwiązanie ma odciążyć zakorkowaną zakopiankę. - Od 35 do 40% ruchu samochodowego, to ruch lokalny. Jest duża szansa, aby przynajmniej część osób przesiadła się na pociąg – zaznacza Jacek Krupa.

Koszt uruchomienia częstych połączeń wyniesie ok. 3,5 mln zł rocznie. Związane jest to z koniecznością dołożenia 11 par składów do obecnie już kursujących pociągów. Powstałą kwotę w 75% pokryć ma województwo, a na pozostałe województwo złożą się powiaty nowotarski i tatrzański oraz gminy, przez które będzie przebiegała trasa.

Zmiana przyzwyczajeń mieszkańców dojeżdżających do pracy może potrwać, dlatego planowane są kolejne udogodnienia. Przy stacjach PKP mają powstać parkingi, gdzie mieszkańcy będą mogli pozostawić swoje pojazdy. Mają zostać dostosowane także odjazdy komunikacji miejskiej, która zabierze pasażerów wysiadających z pociągów w bardziej odległe części miast.

ms/
najnowsze informacje
komentarze
dróżnik08:35, 11 lutego 2018
do florian - początki są trudne, ale można z Tobą prowadzić dyskusję. Popieram to co napisałeś w ostatnim wpisie, że de facto jak z niej wynika, niezależnie od przynależności partyjnej, ci którzy faktycznie z korzyściami dla siebie wyprzedawali majątek narodowy powinni ponieść konsekwencje. Życzę miłej niedzieli.
florian16:46, 9 lutego 2018
Dworzec w Zakopanem już od wielu lat był rozwalony na pewno od czasu sprzedaży zajezdni deweloperowi a w roku ubiegłym była to już tylko formalność czyli dokończenie dzieła które prawnie musiało być zakończone .Ale prawda jest taka że trwonili dobro narodowe i powinni ponieść konsekwencje wszyscy którzy brali w tym udział...łącznie z niewydarzoną Paluch z PiS która maczała palce w sprzedaży kolejki na Kasprowy już dawno powinna ponieść konsekwencje tego ...
dróznik08:44, 9 lutego 2018
do florian - no ale przecie dworzec autobusowy w Zakopanem został sprzedany prywatnemu biznesmenowi w zeszłym roku, tj. zarówno kiedy w mieście, jak i w kraju rządził PIS. No to jak to jest?
na spokojnie19:21, 8 lutego 2018
Przyjechali do nas wczoraj Marszałek i Członek Zarządu Województwa. Obaj z PO. Przekazali wcześniej pieniądze na węzeł poroniański, który będzie oddany w tym roku, na gruntowne remonty dworców kolejowych i ich otoczenia w Nowym Targu i Zakopanem, także wcześniej na nową halę sportową przy szkole sportowej w Zakopanem. Natomiast w Rabce - Zdroju i w Szczawnicy zostaną zrobione z pieniędzy "marszałkowych" inwestycje uzdrowiskowe. To jest tylko kilka przykładów na kilkadziesiąt, jak nie na więcej, przykładów. Środki jak widać dostały samorządy gdzie rządzą skrajne obecnie opcje polityczne. Bo w samorządzie lokalnym nie rządzą partie polityczne, tylko konkretne osoby, i takie będą najbliższe wybory samorządowe.
Florian19:08, 8 lutego 2018
A po co ci dokumenty ...jest dworzec autobusowy w Zakopanem??? Niema chyba że dworcem nazywasz wiaty które nie chronią przed niczym ...a za komuny był ...sprzedawali trwonili majątek a może nie??? Salamandra koktail bar na Krupówkach Morskie Oko ,Podhale gdzie obecnie znajduje się Stamary ,Turysta ,Barbara obecnie Belweder ,Hotel Kasprowy ,Juwentur. I wiele wiele innych sprzedawali za bezcen trwonili majątek którego nie budowali...pokaż ty papiery że tak nie było...
PKP15:06, 8 lutego 2018
Cennik biletów Nowy Targ - Zakopane wynosi 3,50pln za osobe także cena konkurencyjna jest !!!
Miescon15:04, 8 lutego 2018
@Gue:

Cytuję: " To oznacza, że remont zdewastowanego obiektu ruszy już początkiem roku. Za ponad 4 mln zł ma zostać wyremontowana poczekalnia, pomieszczenia kasowe, powstanie też galeria. Całość wraz z elewacją ma zostać wyremontowana tak, by obiekt odzyskał dawno utraconą świeżość. Na placu dworcowym ma powstać plac parkingowy do na potrzeby turystów korzystających z przebiegającej w pobliżu rowerowego szlaku wokół Tatr. Wszystko ma być gotowe do 2019 roku.

Przypomnijmy, że już trwa remont stacyjnego budynku wieży wodnej, gdzie znajdzie się stała wystawa poświęcona kolei, szczególnie nieistniejącej już linii do Podczerwonego i Trsteny."
brawo11:28, 8 lutego 2018
szkoda że tak późno, ale lepiej późno niż wcale; jeszcze tylko wahadłówka z NT do Krakowa i będzie super
dróżnik10:08, 8 lutego 2018
do florian - a kto w końcu sprzedał dworzec autobusowy???????? A czy w tych 25 latach to PIS także nie rządził? Ponadto pokaż dokumenty na twoje dywagacje związane z roztrwonieniem majątku.
gue09:58, 8 lutego 2018
pomysl z kolejami doskonaly, ale w N.Targu zamiast remotowac budynek dworca remontuje sie wieze wodna. Bilety bedzie sie moze kupowac na stacji benzynowej obok albo w Leclerku. A jesli ceny beda porownywalne do ceny biletu PKP do Krakowa to rzeczywiscie bedzie jezdzil sam maszynista, Np Szwagropol do Krakowa 16 zl a PKP 48 zl i 3 godz.
jaga207:48, 8 lutego 2018
Dla dojeżdzających do pracy w sam raz. Samochodem nieraz i godź się wraca do NT
Ja tu przelotem22:45, 7 lutego 2018
A 99% i tak wsiądzie w auto bo tak będzie im wygodniej. I skończy się "dzień dziecka".
Obserwator N.T.22:19, 7 lutego 2018
Pomysł dobry ale gdzie miejsce na ewentualne parkingi bo teraz już tam brakuje miejsca a ten placyk przed dworcem to wystarczy na pętlę autobusową MZK bo oni nie mogą cofać to paranoja.Między innymi dlatego zlikwidowano postój Taxi na dworcu autobusowym bo MZK będzie wjeżdżać na dworzec autobusowy jako wahadło Dw.Autb Dekada -Dw. PKP a nie mogą wykorzystać zatoki przy Dworcu Autobusowym/ Al. 1000 -lecia na kierunek Ludźmierz.
leń21:33, 7 lutego 2018
Dobrze że jest maszynista i konduktor bo żywej duszy w ,,eszelonie,, nie ma.Daleko do dworca.
Analityk19:10, 7 lutego 2018
Gdzie jest dworzec PKP w Nowym Targu ? Bliżej jest z niego do rynku czy na grzyby ?
Miescon16:34, 7 lutego 2018
Odnoszę wrażenie że większość to się z choinki urwała..... Zarówno dworzec kolejowy w Zakopanem jak i w Nowym Targu przeszedł na własność miasta i uwaga obydwa dworce dostały dotacje na modernizację! Chwała tutaj dla włodarzy miast ale i władz Małopolski czyli PO-PSL ze wpisali takie działania w regionalny program operacyjny! Gdyby dworce były PKP to nadal byłby dramat, przykład węzła Poronianskiego i mostu w Białym Dunajcu. Węzeł wziął na Siebie Marszałek i w sierpniu będzie gotowy, a most rząd....i?? Co do kolei, jeżeli linie ZKP?NT będą obsługiwać Koleje Małopolskie, a więc kolej Marszałka (znów PO-PSL) to Wam oko zbieleje, jaki to komfort. Wiem bo często korzystam z kolei Malopolskich podróżując po samym Krakowie. Jak każda partia PO-PSL nie jest idealna, ale w kwestii infrastruktury drogowej, kolejowej to robią ogromny skok! A dzięki dobrze funkcjonujacemu Urzędowi Marszalkowskiemu rozdawanie unijnej kasy idzie sprawnie! Wszystko to co piszę do poczytania jest na Podhalu24, portal o tym pisal!
iga15:46, 7 lutego 2018
przecież w N T nie ma dworca, to gdzie kupić bilet?
nowy targ15:29, 7 lutego 2018
tyle lat mysleli nad tym znakomitym pomyslem?? brawo dla decydentow! teraz pomyslcie o nowych dworcach pkp i dla busow i dogonimy europe, bo ameryka juz na marsa wysyla pojazdy!!!
Florian15:02, 7 lutego 2018
Do dróżnik grozisz mim?? Dworzec autobusowy sprzedany kolejowy niszczeje już nie od dwu lat ...a POopaprańcy niszczyli Polskę od dwudziestu pięciu lat wcześniej rozkradali pod szumnie brzmiącą nazwą Unia Wolności ...ale sam pomysł połączeń jest świetny
&&&14:47, 7 lutego 2018
Jesli ceny biletow zostana na obecnym poziomie to nadal bedzie jezdzil tylko maszynista ;) NT Zakopane tlk 10 zl a elc 48 zl to jest nieporozumienie ;)
Juhas13:25, 7 lutego 2018
Bardzo dobre rozwiązanie z tą koleją,pamiętam czasy kiedy do Zakopanego podróżowało się właśnie pociągiem,myślę że skorzystam z tego środka transportu nie raz pozdrawiam.
dróżnik13:23, 7 lutego 2018
do florian - waż słowa jak nie masz dowodów. Natomiast co do remontu dworca kolejowego to właśnie w zeszłym roku (m.in. we wrześniu) sprawująca władzę w Małopolsce koalicja PO- PSL podpisała z Zakopanem, gdzie rządzi PIS, umowy na dofinansowanie unijne jego remontu i prac przy przylegającym do dworca terenie z kwotami łącznie kilkunastu milionów złotych!!! Ciekawe czy jakby PIS rządził w Małopolsce to przyznałby dofinansowanie samorządowi gdzie rządzi PO? Moim zdaniem świadczy to mądrości rządzących obecnie w Małopolsce, że nie patrzą na interes partyjny tylko na dobro całej Małopolski i jej mieszkańców.
cichy13:16, 7 lutego 2018
dobrze by było pomyśleć o dodatkowych przystankach , bo więcej ludzi skorzysta z takiego transportu (Poronin/Ustup, Biały Dunajec /Krajowe,)
magda13:10, 7 lutego 2018
Florian chyba mało podróżujesz ,przewaga dworców PKP w Polsce jest w ruinie ,za to w pociągach jest super - pełen komfort,ciesz się,że nareszcie ktoś choć połączenia zorganizował.
nie lubie dziadostwa12:42, 7 lutego 2018
a dworzec kolejowy w Nowym Targu już wyremontowali i te obskurne perony
zzz11:38, 7 lutego 2018
Przydałoby się rozwiązanie bardziej kompleksowe - np boczna linia od Szaflar w stronę centrum Miasta
florian11:12, 7 lutego 2018
A kiedy ktoś przywróci świetność dworca PKP w Zakopanem ? Takie miasto ,kurort nie ma dworca autobusowego a dworzec PKP to sypiąca się ruina takiego absurdu nie ma chyba w całej Polsce...i kiedy ktoś pociągnie do odpowiedzialności złodziei z sitwy POopaprańców którzy sprawując władzę doprowadzili do takiej sytuacji ...roztrwonili majątek narodowy i co ? i nic...
ja11:08, 7 lutego 2018
nareszcie krok w dobrą stronę
franek10:51, 7 lutego 2018
Popieram takie działania. jestem tym nawet mile zaskoczony i na pewno skorzystam. Oby więcej takich pozytywnych wiadomości.
baciok@10:34, 7 lutego 2018
Żeby to miało rację bytu to kilka rzeczy musi być spełnionych:
1. Połączenia co 0,5 godziny.
2. Zespolona komunikacja od dworców PKP w różnych kierunkach(zarówno w NT jak i w Zakopanem)
Już sobie wyobrażam ludzi drałujących na piechotę.
3.Ceny biletów muszą być konkurencyjne w porównaniu z busami i autobusami.
4. Na pewno samorządy będą musiały się dorzucić z jakimiś dotacjami,
5. W sezonie turystycznym może to być atrakcyjne dla grup kolonijnych.
mieszkanka10:22, 7 lutego 2018
W NT to nic nie da skoro zdecydowana większość miasta ma bliżej na dworzec autobusowy. Np. cała Równia Szaflarska musi iść naokoło alejami obok dworca PKS pod wiaduktem i dopiero dalej na dworzec PKP
nie ślepy10:11, 7 lutego 2018
A teraz to gdzie w NT można kupić bilet na pociąg...?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij