Piątek, 21 luty 2020, Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
Nowy Targ i okolice
Clouds
-0°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 77
Clouds
-0°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 82
Clouds
-0°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 77
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-0°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 83
Clouds
-2°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 77
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
11.05.2018, 13:16 | czytano: 8923

Ciepło geotermalne w Nowym Targu? Dziś wykonano pierwszy ważny krok (zdjęcia)

fot. Michał Adamowski

NOWY TARG. Dziś MPEC oficjalnie rozpoczęło dużą inwestycję, na którą spółka otrzymała 10 mln bezzwrotnej dotacji z NFOŚ i GW. Prace rozpoczęły się od ulicy Podhalańskiej, gdzie wymieniona zostanie główna magistrala ciepłownicza, która zasila osiedle Sikorskiego i Polanę Szaflarską. Prezes żartował, że to najgorszy okres dla spółki, a burmistrz - zaprzeczał, namawiając do działania.

Spotkanie prowadził Piotr Cyrwus, rodem z Waksmundu. - To bardzo ważny moment dla Nowego Targu. Tu chodzi o troskę o powietrze, byśmy mogli też przyjmować turystów. Dlatego ta uroczystość ma wielką rangę - mówił aktor. Podkreślał wpływ dobrego powietrza na życie mieszkańców Nowego Targu i okolicznych gmin. - Toksyczne powietrze podstępnie z każdym oddechem dostaje się do naszych płuc. To stare piece i ich właściciele ponoszą winę za zły stan powietrza - dodał, opędzając się od wielkiej maskotki symbolizującej "zły piec", która przechadzała się między gośćmi spotkania. - Żeby się znaleźli tacy mądrzy ludzie, żeby te piece przegnać. A idźże w cholerę - skwitował kolejną próbę zbliżenia się do niego maskotki.

Dotacja przeznaczona będzie zarówno na nowe inwestycje, jak i modernizację istniejącej infrastruktury. Prace prowadzone będą praktycznie na terenie całego Miasta i związane są z planami wykorzystania w Nowym Targu źródeł geotermalnych. Jedna magistrala poprowadzona będzie od osiedla Topolowego, ulicą Krzywą - gdzie podpięty zostanie budynek Urzędu Miasta, Zespołu Szkół Nr 1 i lodowisko. Druga, ta dziś rozpoczęta - pobiegnie ul. Podhalańską, Szaflarską, sieć obejmie Halę Gorce, starostwo powiatowe i Szkołę Podstawową numer 5.

Wśród gości była Prezes Zarządu WFOŚiGW w Krakowie Małgorzata Mrugała, wójt Szaflar Rafał Szkaradziński, pod którego adresem popłynęły życzenia, by szybko uporał się ze swoimi inwestycjami ekologicznymi, starosta nowotarski Krzysztof Faber, który chwalił aktywność Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz posłanka Anna Paluch.

- MPEC przechodzi teraz najgorszy swój okres. Tę dotację otrzymaliśmy w roku wyborczym i wszystkie działania komentowane są jako działania wyborcze - stwierdził prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Grzegorz Ratter.

- Nie podzielam tego pesymizmu prezesa - oponował burmistrz. - To szczęście, że dotacja jest i prace ruszają. Nie patrzmy na kalendarz wyborczy, tylko działajmy. Wziąłem na siebie ciężar poinformowania mieszkańców o stanie i jakości powietrza biorąc do Nowego Targu stację pomiarową, której nikt nie chciał - przypomniał Grzegorz Watycha.

- Nowy Targ jest moim drugim miastem, pół życia tu spędziłam - powiedziała Małgorzata Mrugała, podkreślając swoje związki z Miastem. - To jest bardzo duże wyzwanie. Gratuluję prezesowi i burmistrzowie. Z radością informuję, że Rada Nadzorcza przyznała pieniądze na dokumentacje projektu, a po 20 maja odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Nadzorczej, na którym kolejne trzy gminy - Nowy Targ, Szaflary i Kościelisko otrzymają do podziału 6 mln zł - dodała Prezes Zarządu WFOŚiGW w Krakowie.

s/ zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
besala18:14, 16 maja 2018
No i zniszczyli kawałek pieknego trawnika! Ale zdjęcię zrobili piekne. Najpiekniej sie uśmiecha burmistrz Watycha, który dobrze wie, że w ten sposób nie zmniejszy smogu w Nowym Targu, ale posłance Paluch sie przypodoba i może dzieki temu zdobędzie jej błogosławieństwo w kolejnych wyborach (może nawet parlamentarnych). Trzeba sie starać, tym bardziej, gdy już nie ma nadziei na reelekcję. Może w posły, może w senatory, a może do jakiejś spółki skarbu państwa, gdzie nic robić nie trzeba, ale pieniądze godne!
Maciej06:32, 14 maja 2018
Do Mareczek
Drodzy mieszkańcy. Znowu chcą na siłę szantażować i pacyfikować mieszkańców bloków i innych mniejszych posesji, pod stwierdzeniem, że większość podpiętych do sieci to dla takich tańsza sprawa i ogólne dobro dla miasta i Podhala. Słowa, słowa a niejasności pozostaje. Oni z UM itd. teraz na siłę biorą się za przekonywanie władz Spółdzielni Mieszkaniowej. Oczywiście bez zgody i poparcia jej członków i mieszkańców bloków. Ci na górze dostali kasę i fundusze z NFOŚ i GW. Teraz muszą się wywiązać ze złożonych zobowiązań jakie przyjęli. Było tak, najpierw na Sesjach Rady mówiono, że należy podpinać się pod wspólną wodę ? wodociągi i ścieki. Twierdził dyrektor wodociągów, że z prywatnych studni właściciele piją zanieczyszczoną fekaliami wodę. Widać było już wtedy czysty biznes. Teraz chcą ludziom podpiąć geotermię z Szaflar, oczywiście robiąc to przemyślnie i na siłę, po to tylko żeby mieszkańcy Nowego Targu pokryli koszty inwestycji za przyłączenie placówek urzędowych czy szkolnych etc. Do dzisiaj woda z studni głębinowej z NZPS jest skamieniała. Widać to w czajnikach, rurach i bojlerach ? częstych napraw pralek. Pewnie podobnie będzie z geotermią i grzejnikami. Bo kiedy rury zajdą kamieniem, ogrzewanie mieszkań będzie niskie a zarazem drogie. Kto to będzie naprawiał i czyścił. Ekipy po wyborach się zmienią a problem będzie narastał. To pewne. Tylko referendum nas obroni lub przesądzi w większości do racji UM. Idą wybory, przy okazji należy przeprowadzić referendum. Do Mareczek, nie masz pan racji. Twój zapis to pijar wyborczy i propaganda, jak dawniej. Nic w nim nie ma mowy o racji przedstawionego zapisu, że to dobry wybór. Są lepsze sposoby na ogrzewania bloków czy domów itd. A geotermię należy wykorzystać do ogrzewania basenów czy innych zarobkujących instytucji które chcą na tym robić kasę, nie do podpinania biednych ludzi wiążących koniec z końcem, będących na niskich emeryturach i świadczeniach zdrowotno ? rentowych. Referendum !
Maciej
Bazyl(i)szejk23:04, 13 maja 2018
W piątek zły początek. To nie bloki kopcą tylko domy jednorodzinne. Skok na kasę udany trzeba przyznać.
mareczek21:18, 13 maja 2018
Nigdy nie zrozumiem Mieszkańców Nowego Targu
Robią źle, nie robią też źle. Widać słowo Geotermia jest tu kluczem. Bo zarobią.? A niech zarobią. Boimy sie czego ????? Ze będzie drogo? jeżeli tak to przecież będą inne alternatywne rozwiązania na które będzie się można zdecydować. ludzie dajcie spokój, zaczynam się zastanawiać czy warto w tym mieście coś zmieniać, bo mentalności ludzi i tak się nie zmieni A wszelkie działania obojętnie w jakiej dziedzinie będą wyśmiewane i pietnowane , a we wszystkim będzie się doszukiwać drugiego dna. Nie zauważyłem że kogoś na siłę będą podpinac.
Janek z Sikorskiego19:34, 13 maja 2018
Wymieniają dziurawą rurę, która cały czas ulega awariom. Gierkowska propaganda i przerost formy nad treścią jakby stawiali wieżę Eiffla. Cały Watycha. POrażka.
Zbyszek17:22, 13 maja 2018
Dlaczego dziś Apostołowie mają takie misje jak na zdjęciach?! Czas najwyższy na apokalipsę. Ksiądz jest w porządku, ale nie uważam, by stosownym byłoby wymagać obecności duchownego przy każdym wbiciu łopaty w ziemię, zwłaszcza w obecności posłanki, która przynależy do partii jawnie wykraczającej poza nauczanie KK! To już nie synkretyzm polityczno-kulturowo-obyczajowy, a zwykły bigos! łopata dla robotników, konfesjonał dla księdza, powiaty do likwidacji bo marnotrawią pieniądze, posłowie do sejmu, a strojnisie na Madagascar-skie targi mody.
Jagu Sia15:29, 13 maja 2018
T o teraz aktorzy pomagają przekonać niedowiarków do trudnych projektów? No jeszcze parę trudnych ról jest do objęcia,spieszyć się grupy teatralne bo wybory blisko.Może lokalni ruszą?
Grześ Pinokio10:22, 13 maja 2018
Przeczytajcie dokładnie tekst. Wymieniają starą rurę na nową. O co takie wielkie halo? Nie powstaje nic nowego! Jak będę malowała chałupę to też mam roić taki cyrk? Panie Watycha dużo pan obiecywał i mało co zrobił. Stracone lata na projekciki, wizje, niepotrzebne muzea, które trzeba będzie utrzymać. Gdzie wyciąg narciarski, który pan obiecywał spoglądając z plakatu wyborczego?
Magda07:35, 13 maja 2018
Rachunki za ogrzewanie będą wysokie. Cena wzrośnie podwójnie. O tym się nie mówi ponieważ Watycha jest w Radzie Nadzorczej Geotermii... Czy nie jest to czasem konflikt interesów,?
Maciej07:26, 13 maja 2018
Trzeba zrobić w tej sprawie referendum. Podać na piśmie kalkulacje. Ile za to podłączenie zyska w obniżeniu - nie podwyższeniu mieszkaniec bloków. A takich kalkulacji nie ma i na Sesji Razy na zapytanie nie przedstawiono. Jednak na Targach Budowlanych piece węglowe idą jak świeże bułeczki. Chyba coś nie tak ! Ludzie z bloków widzą jak się chce ich wkręcić w nowe zwiększone koszty utrzymania. Wczoraj przejeżdżałem koło miejsca gdzie wbito pierwszą łopatę. Już śladu nie ma. Równiutko, i posprzątane. Tylko pomarańczowe paliki pozostały. Polityka przyszłego drenowania kieszeni emerytów z bloków przez MPEC i Urzędu i innych włodarzy przed wyborami ... Ale jaja... Referendum trzeba ! Dość samo władzy w mieście ! Maciej
Ekoludek22:08, 12 maja 2018
Zarobią Szaflary a bloki zapłacą. Smród zostanie na domkach jednorodzinnych. Ekologii w tym na razie nie widać. Pytanie kto dał dozwolenie, czy konsultowano to z narodem.
Kropidłowo19:54, 12 maja 2018
Pracownicy pierwsza klasa jeden się śmieje a drugiemu wara opadła jak widzi kobietę która łopatuje tylko jeden ręce z tyłu zaciera
ZA!!!15:52, 12 maja 2018
Rzygać mi się chce na krzyk ,,kochanej,, co 6 godz że w turbo kominku przygasa(drewienka donieś).Ja, gaz se odkręć(jest),Ona, wal się mośku.
Tchóż14:34, 12 maja 2018
Watycha na siłę chce pokazać, że jest Fryźlewiczem.
Burok13:26, 12 maja 2018
Marnie płacą jak trzeba dobrabiać przy lopacie
abc12:00, 12 maja 2018
10 baniek jak nić na wypłaty im wystarczy, spokojna nasza rozczochrana!!!
nadal nikt nie pisze - ile będzie kosztowało to ciepło?
dlaczego?
nie ma fachowców, a może fachowcy to już wyjechali a ci co zostali nie pchają się na "szczeble władzy"
nie potrafię zrozumieć co UM chce uzyskać?
domy jednorodzinne to raczej podziękują, a podmioty gospodarcze może się skuszą bo w koszty "geotermie" wsadzą.
co do bloków to proponuje referendum z możliwością zadawania pytań i odpowiedzialności za wypowiedzi "władzy".
besala10:24, 12 maja 2018
No, jak pobłogosławił tę nieszczęśną inwestycję nie tylko ksiądz, ale i posłanka Paluch (orędowniczka myśliwych i eksministra Szyszki) to to musi być duży interes! Tylko czyj? W pierwszej kolejności mają z tego błogosławionego ciepła korzystać budynki urzędów, które już są ogrzewane ekologicznie (gazem). Doprowadzenie geotermii do wiekszości prywatnych posesji w Nowym Targu trwać bedzie całe dziesieciolecia, a to one są głównym źródłem smogu. Ponadto ceny tego ciepła muszą skłonić właścicieli prywatnych domów do zrezygnowania z węgla. Burmistrz Watycha udaje troskę o stan powietrza w mieście i daje sie wciągnąć w działania, które mają poprawić finanse geotermii, ale nie poprawią stanu powietrza w mieście! Ale jak posłanka Paluch nakazała, to burmistrz Watycha nie dyskutuje.
śmiech na sali10:16, 12 maja 2018
Ludzie jesteście śmieszni, wam nic nigdy nie pasuje. MPEC się rozwija, będzie można podłączać domy do sieci i miec ciepło bez żadnego pieca, brudu, smrodu czy gazu. 100% czysto i bezpiecznie. Od tego kidawnia węgla mózgi przeżarło?
smiech na sali09:07, 12 maja 2018
a ten facet co suszy żeby non stop niech się nie smieje tylko niech się bierze do roboty mowa o panu nie smoleniu tylko tym drugim
Life of Greg08:08, 12 maja 2018
Bareja w najczystszej postaci. Śmiesznie bywało za Fryźlewicza, ale tak jak teraz potrafią rozbawić człowieka to naprawdę latający cyrk Monty Pythona, a raczej Grzesia Fatalisty z żałosną trupą kuglarzy. Jakie to wszystko żałosne ...
swój , ale nie tutejsy07:53, 12 maja 2018
Trza burmistrzowi przypomnieć referendum w sprawie ronda jak oszukał mieszkańców. Po raz pierwszy jak będzie prywatyzował mzk , zgzir przed wyborami . Dziś już zapomniał. Nie dajmy się zbałamucić geotermia , bo to kolejny bubel wyborczy Watychy .Obiecywał będzie jak Mareczek Fryzlewicz , a zrobi to samo , czyli g......o.
nie dajmy się oszukać jak przy gazie07:46, 12 maja 2018
Jak będą przystępne , konkurencyjne ceny i atrakcyjniejsze jak innych tradycyjnych mediów , to jak najbardziej , ale jak będą niższe o złotówkę , dwie niższe jak oferuje Ignaciak , to niech ten kit wciśnie tarnowskiemu , Rajskiemu i Watysze, może kupią . Mieszkańcy muszą czuć w kieszeni różnicę , a nie w gadulstwie włodarzy . Tego geotermia nie zrobi , bo to zdziercy .
?07:39, 12 maja 2018
a rury w Długiej nie wkopali
XYX23:05, 11 maja 2018
Nic za darmo ktoś chce zarobić. A pytali mieszkańców bloków czy chcą się podłączyć? A powiedzieli ile to będzie kosztować mieszkańców bloków? Bo przecież tylko oni będą brani pod uwagę "blokowcy" to największy odbiorca. Co na to nasz Prezes Spółdzielni ? A przecież to nie "bloki" trują.
anka22:31, 11 maja 2018
No i git.
zmęczona22:30, 11 maja 2018
A do wyborów jeszcze kilka miesięcy... cuda będą panie, cuda...
tubylec22:09, 11 maja 2018
Oczywiście te 10 mln bezzwrotnej pożyczki z NFOŚ i GW za darmo z nieba tym instytucjom spadły i oczywiście to nie my, 30 milionów obywateli, poprzez codzienne płacenie podatków pośrednich przy robieniu każdych zakupów wygenerowaliśmy te pieniądze, co do których teraz się ponad naszymi głowami i jakże głupio decyduje. Niedobrze się robi na widok tych karierowiczów w najdroższych garniturach z łopatami w ręku.
derr21:21, 11 maja 2018
Jak zwykle tylko podhale24 zrobiło porządną relację i o czasie.
jaja se21:20, 11 maja 2018
Wreszcie ,,cygaro,, pod Szaflarami będzie dymić.
mieszkaniec Zakopanego i użytkownik ciepła z geote20:50, 11 maja 2018
Mieszkańcy królewskiego miasta nie dajcie się skusić . Radzi wam mieszkaniec zakopanego który za ogrzewanie w Zakopanem buli co miesiąc w okresie zimowym jak za woły . Ta geotermia to niewypał i jest to zdzierstwo z mieszkańców Podhala . Geotermia walczy ze smogiem podnosząc ceny , a zwłaszcza nw zimie . Działają jak gazprom wobec państwa polskiego . To oszustwo nie zna granic .
Obserwator20:45, 11 maja 2018
Paranoiczne kółko wzajemnej adoracji....nie widać tam nikogo z mieszkańców. I kolejne święcenie.... nie można zrobić remontu bez takiej szopki ????? !!!!!
Budowlaniec19:55, 11 maja 2018
Czemu ksiądz nie ma łopaty w rękach?
Górol19:47, 11 maja 2018
Ci przy łopatach dobrzy są.Trzeba mi ludzi do roboty, właśnie do kopania.Dam dyche na godzine.
Pytanie19:47, 11 maja 2018
A Panowie Watycha i Faber będą ogrzewać swoje domy geotermią? Czy tylko fundują taką drogą "gratkę" mieszkańcom bloków?
Magda19:27, 11 maja 2018
Fryźlewicz zostawił nowy Targ murowanym a Watycha rozkopanym...
Maciej19:02, 11 maja 2018
Już nas Naczelnik St. Ślimak naciągnął na gaz w blokach. Do dzisiaj nie mam i pieniądze zabrali i nie oddali. Mam kwity.Teraz zabrali się do podłączanie wody - geotermia-. A przecież bloki nie zanieczyszczają powietrza, jedynie może nieco miejscowa kotłownia .... Geotermia chce robić kasę na blokowisku. Ja się nigdy na podpięcie nie zgodzę. To trzeba oferować budynkom jednorodzinnym i firmą. Ciekawe czy wrogo ustawiony do mnie portal puści mój komentarz. Czekam na CUD . Maciej
Ja18:59, 11 maja 2018
W końcu. Byle do przodu.
co za swiat18:05, 11 maja 2018
oooo wybory idą - wszyscy się lansują ... Paluchowa jest... A co z Liszką? Pogniewali się że go nie zaprosili??? Ale pomimo całego cyrku - można napisać NARESZCIE!!! A nie zmuszać ludzi do wymiany piecy na ekogroszek - trzeba dac wybór.
obserwator17:36, 11 maja 2018
Coś czuję, że do wyborów zabraknie łopat w Castoramie, a po nich będą je zwracać hurtowo !!! Wybory samorządowe powinny być co roku, na wszystko by się znalazły pieniądze !!! Do września to Watycha będzie wyskakiwał z lodówki i cała ferajna radnych !!! Szkoda tylko że uaktywniają się przed wyborami, a po wyborach nagle zapadają w sen zimowy !!!
STAŚ16:57, 11 maja 2018
Zabawa trwa !
Dobrze, burmistrz powiedział, do roboty, nie patrzeć na czas wyborczy?!!
gazdaII16:19, 11 maja 2018
a ja myślałem ,że Faber ......
patrzac16:00, 11 maja 2018
a jegomość po co ,ciekawe komu trzabyło zapłacić więcej jemu czy Cyrwusowi
pol15:33, 11 maja 2018
10 mln to jakiś żart, żeby to wszystko uporządkować potrzeba co najmniej 50 mln. i to jeszcze może być mało.
Kk15:31, 11 maja 2018
A ja głupi myślałem że wreszcie wyremontują tą ulice i ten krzywy chodnik
łon15:29, 11 maja 2018
ile teraz taki pokropek ?
juras14:40, 11 maja 2018
Bez ograniczenia niskiej emisji nic z tego nie będzie oprócz pamiątkowych zdjęć. W okresie październik- marzec wystarczy przejść się Kolejową od rynku do Ludźmierskiej lub Św.Anny żeby zobaczyć gdzie tkwi problem. Ale przytulić kaskę i zrobić zdjęcia przed wyborami każdy chce.
pompej14:38, 11 maja 2018
Jak tu władzy nie krytykować przecież można przyjąć dotację i działać. Widać, że ta cała szopka z łopatami to niestety ze względu na wybory. Niby który to piec zniknie, że kolejny blok podłączą do rury??? Ile małych kotłowni zniknie? ŻADNA! Przecież nawet w najstarszych blokach, nie jest tak że każdy z nich ma swoją kotłownię, ale grunt to dobrze się zaprezentować i tumanić ludzi kiełbasą.
DARO :)14:25, 11 maja 2018
Garnitur tak pasuje do łopaty, jak za przeproszeniem świni siodło...
qwerty14:24, 11 maja 2018
wszystko zależy od ceny ciepła , bo moze po modernizacji bedzie większe zainteresowanie " kopciuchami " :)
kopciuch14:22, 11 maja 2018
Proboszcz był, gwiazda była, to musi się udać!. Grzesiek chyba sprawił sobie nowy uśmiech???
Wyrocznia14:22, 11 maja 2018
Już dawno w Nowym Targu powinno się wykonać odwiert i mieć wodę geotermalną w domach.
tomasz14:20, 11 maja 2018
Z tego co się orientuję, to wszystkie wymienione budynki mają kotłownie gazowe, to jakość powietrza się nie poprawi, chyba że będą dołączać się prywatne domy...
ja14:19, 11 maja 2018
a ten w czarnej sukience to kto ?
p13:59, 11 maja 2018
Wybory tuż tuż - burmistrz zaczyna się lansować :D
Grześ13:57, 11 maja 2018
To jest pierwszy w Polsce burmistrz który w imię haseł ekologicznych chce wymieniać kotłownie gazowe na ciepło sieciowe zasilane węglem. W najbardziej sasmogowanym mieście w Polsce! Z wizją, konsekwencją i wstążkami na drzewie.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij