Czwartek, 17 styczeń 2019, Imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana
Jabłonka i okolice
niewielkie zachmurzenie
-2°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 99%
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 86%
niewielkie zachmurzenie
-2°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 99%
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 5.8 km/h Wilgotność: 83%
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 88%
pochmurno
-2°
Wiatr: 2.9 km/h Wilgotność: 97%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Dobra
14.05.2018, 20:32 | czytano: 6011

Burmistrz Watycha: "Pomysł odłączenia Kowańca od Nowego Targu jest abstrakcyjny"

Fot. Michał Adamowski

- Trudno komentować mi pomysł, który dla mnie jest abstrakcyjny. Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do tego, by mówić o odłączeniu Kowańca od Nowego Targu i przekształceniu go w wieś - tak pomysł, o którym zrobiło się głośno, ocenia burmistrz Grzegorz Watycha.

W piątek do Urzędu Miasta w Nowym Targu wpłynęło oficjalne pismo w tej sprawie. Pod pismem podpisała się jedna osoba, która przekonuje, że wypowiada się w imieniu sporej części społeczności tej dzielnicy miasta. Czym uzasadniany jest pomysł odłączenia Kowańca od Nowego Targu? Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Dziś głos w tej sprawie zabrał włodarz miasta, który ocenia go negatywnie. - Kowaniec zawsze był częścią Nowego Targu i nie ma powodu, żeby sztucznie wydzielać go z miasta i przekształcać w wieś - uważa Grzegorz Watycha.

Zdaniem burmistrza, inicjatywa ta nie jest poważna, gdyż jej pomysłodawcy nie zadali sobie nawet trudu, żeby zebrać podpisy popierające całą inicjatywę. Chcą natomiast, żeby to miasto przeprowadziło konsultacje społeczne lub ankiety dotyczące tego pomysłu. - Nie widzę potrzeby, żeby się nad tym pochylać - uważa burmistrz.

Jak dodaje, Kowaniec nie jest zapomnianą dzielnicą Nowego Targu, żeby konieczne było przekształcanie go w wieś celem sięgnięcia po większe środki z Unii Europejskiej. Zresztą, jak dodaje, dziś nie ma już takich możliwości.

Sprawa ma zostać jeszcze poruszona na sesji Rady Miasta Nowego Targu.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Sid z Kentucky16:30, 17 maja 2018
@Zappo
Zappomniałeś o Waldemarze... temu to tylko przedszkolankę zatrudnić
Wassily Kandinsky15:12, 17 maja 2018
O wypraszam sobie. Abstrakcyjny to jestem ja
Zappo23:01, 16 maja 2018
Grzegorz abstrakcyjni to są Twoi koledzy. Joanna, Bolesław, Robert, Cezary i kilku innych konkursowiczów
Kowańcan18:26, 16 maja 2018
Panie burmistrzu trudno sobie wyobrazić bardziej abstrakcyjny pomysł niż zrobienie z JIS zastępcy. I to wbrew zapowiedziom, logice i zdrowemu rozsądkowi.
tubylec18:13, 16 maja 2018
@ Paul:
Wydaje Ci się że jak Kowaniec wyjdzie z Miasta to z automatu wejdzie tak bez problemu w skład Gminy Nowy Targ i poszczególne gminy nie będą miały prawa tego zawetować, oprotestować, postawić Kowańcowi warunki wejścia tak jak kiedyś będąca już w unii Polska stawiała warunki wejścia do UE dla Rumuni która dopiero wstępowała. A jak już Kowaniec wejdzie, to pewnie myślisz że już tak z miejsca wszyscy od Smarducha po ostatniego sołtysa najmniej znaczącej wioski padną przed Kowańcem na kolana i Kowaniec będzie w Gminie Nowy Targ o wszystkim decydował, również o dotacjach do fotowoltaiki - niedoczekanie Twoje, i w sumie fajnie że to myślenie życzeniowe i kosmiczne urojenie Kowańczan wychodzi na jaw już teraz, a nie np. w trakcie kampanii wyborczej.
Salomon14:48, 16 maja 2018
Wieś czy miasto to też stan umysłu obecnie miasto przesuwa się wyraźnie za sprawą starych i nowych władz w kierunku Szaflar
Niedługo Szkaradziński zostanie burmistrzem miasta Szaflary z ColorParkiem fast foodami Marketem Podhalańskim Castoramą ,Parkiem Rorywki i innymi centrami . A Nowy Targ wtedy może spokojnie wraz z Kowańcem okrzyknąć się wsią.
paul09:28, 16 maja 2018
I bardzo dobrze że Kowaniec chce się odłączyć i być może przyłączyć do Gminy Nowy Targ, miałby o wiele więcej korzyści, w sąsiednich gminach zakładają solary, pompy ciepła, fotowoltaikę mają większe dopłaty do ziemi rolnej, gminy pięknieją a Nowy Targ stoi w miejscu. Urzędnicy miejscy nie robią nic, a jest ich tam masa zatrudniona, ciężko się doprosić o dofinansowanie, ostatnio ekodoradca doradził mi że jak chcę dofinansowanie do pompy ciepła żebym wystosował pismo do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, to po co oni są zatrudnieni w Urzędzie Miasta
syf00:11, 16 maja 2018
wszystkim zainteresowanym pragnę powiedzieć że jeden z najwybitniejszych satyryków z naszego kręgu językowego Pan Andrzej Waligorski (wg Wikipedii) urodzł się w Nowym Targu. Ciekawe na którym osiedlu. Ulicy nie ma. Nie dorósł. Kto? NT czy ON.
jaga219:20, 15 maja 2018
Burmistrz jest dopiero dwa lata, ciekawe co każdy na swoim podwórku zrobił w tym czasie. Miasto to nie tylko Niwa i Kowaniec. Przyjdzie zima będzie siwo od dymu a Burmistrz od początku apeluje o wymianę pieców
mieszkaniec16:19, 15 maja 2018
poszedłbym dalej i zrobił z Kowanca taką małą Andorrę lub Luksemburg ze strefą wolnocłową..myśle że śmietanka nowotarska która się tu wybudowała by na to przyklasneła...
Bobo14:22, 15 maja 2018
My mieszkańcy Osiedla Wojska Polskiego też zamierzamy odłączyć się od miasta i zostać wsią, a co. Tylko,że my pozbieramy podpisy wszystkich mieszkańców, odłączymy się od MPC w każdym bloku założymy pompy ciepła, sklepy mamy, przychodnie też ( Kowaniec niech założy sobie swoją) i dlatego tak dbamy o autobus 12, który to sprywatyzujemy. Jakieś inne pomysły? ale tylko w zakresie dzielenia się, bo jednoczyć się już nie potrafimy. PS nachalna reklama nie pozwala mi wysłać posta.
STAŚ13:49, 15 maja 2018
Sądzę, że ktoś kto spłodził pismo, odnośnie odłączenia się Kowańca, nie ma żadnej wiedzy administracyjnej, taki lokalny filozof, który namącił ludziom, a teraz śmieje się i mówi - namąciłem ?!!
Mieszkaniec13:07, 15 maja 2018
Może tak Niwe odlaczymy od miasta, bo tutaj nigdy nic nie ma (no chyba, że wybory i jakieś zbędne pieniądze zostaną to nagle coś się zastanawiają, ale szybko po wyborach pomysł zanika...)
Brak gazu, kanalizacji (w większości domow), szkoła do niedawna w wychodkami na polu. Dobrze ze proboszcz za składkami chodził to kościół wybudowali mieszkańcy, drogę i działkę pod niego ofiarowali bo nawet tego nie byłoby...
Jedyne co po latach nagle szkoła powstała, żeby mogli z całego NT chodzić na Niwe, bo Niwianow za wiele nie ma....
Teraz Niwianie chcą kafejki knajpki oczywiście znowu ksiądz z ambony wola o datki... No a miasto sprzedało stary budynek szkoły (bo rzekomo się nie nadaje) he he... Lepiej znowu od mieszkańców wyciągnąć.... Chcą to muszą dołożyć że swojego portfelu_nie lepszy byłby kapitał wiejski.... Co tam wizytówka NT, dobrze że Generalna jest właścicielem drogi bo ile lat nie było oświetlenia o chodnikach nie wspomnę.... A miasto zapomina o Niwe.... Nawet żeby dojechać wieczorem z rynku na osiedle to o 19 ostatni żółty autobus (a było tak że ostatni po 18)... Ale o podatkach od Niwianow nie zapomina.....
besala11:57, 15 maja 2018
I po raz kolejny burmistrz Watycha pokazał, że nie dorósł do pełnionej funkcji! Pomysł na utworzenie wsi Kowaniec można oceniać różnie, może się wydawać dziwny, abstrakcyjny i bezsensowny, jednak stojąc na czele lokalnego samorządu burmistrz powinien się nad nim "pochylić"! Powinien poinformować zainteresowanych o obowiązujących w tym zakresie przepisach oraz formalnych wymaganiach, aby można było merytorycznie dyskutować o ewentualnm odłączeniu sie części miasta.
Powinniśmy też oczekiwać od burmistrza, że za pomocą logicznych, rzeczowych i sensownych argumentów będzie próbował nakłonić autorów listu do wycofania sie z tej inicjatywy.
Przede wszystkim jednak burmistrz Watycha powinien odczytać zaistniałą sytuację jako manifestację braku zaufania do obecnie rządzących miastem.
Skwitowanie stwierdzeniem, że inicjatywa jest absurdalna, i że nikt nie będzie sie nad nią pochylał jest wyłącznie kolejną manifestacją arogancji władzy!
th11:50, 15 maja 2018
zapomniany kowaniec przez Watyche się buntuje to już fakt i co teraz ten nieudolny urząd proponuje tej społeczności? kpine bo zadnej sesownej oferty nie ma.
Mieszkaniec10:40, 15 maja 2018
Pomysł może i absurdalny ale jakże świetnie wpasowuje się w absurdalność działań magistratu. Absurdalne są działania (a głównie ich brak) pana burmistrza. Absurdalna jest działalność radnych, która już nawet uzyskała definicję ?korwinizmu? - krytykowania wszystkich i wszystkiego przy całkowitym braku działań i ogólnej glupocie i niskiej kulturze osobistej. To niestety wynik wybierania do samorządów osób całkowicie nieprzygotowanych do pełnienia funkcji w radach, słabo wykształconych i pretensjonalnych. Nie można więc krytykować głupoty samorządowców, jeśli sami ich wybraliśmy. Trzeba wybierać ludzi mądrych a nie znajomych, których jedyną czynnością w radach jest ?bycie? i ?korwinizmowanie?.
Mieszkaniec09:56, 15 maja 2018
I PO CO SIĘ TAKIMI GŁUPOTAMI ZAJMOWAĆ. Ktoś chciał żarcik zrobić, a tu taka wielka sprawa się z tego zrobiła. I teraz cała debata nad taka głupota.
mieszkaniec z dziada pradziada09:42, 15 maja 2018
Dlaczego "wnioskodawca" jest anonimowy? Jakieś kpiny ktoś sobie urządza, a my mieszkańcy ulicy (!) Kowaniec nawet nie wiemy kto. Czy to jest poważne traktowanie mieszkańców. Jedna osoba napisała (!) i urzędnicy (nawet sam burmistrz) muszą się tym zajmujmować, no i jeszcze ewentualnie targowicą. Żałosne. Takie miasto,
kuba09:39, 15 maja 2018
gupków nie sieją sami się rodzą
Tutanhamon09:04, 15 maja 2018
Burmistrz nie zrozumiał tutaj jednej rzeczy. Mieszkańcy Kowańca próbują się zabezpieczyć na wszelki wypadek, jakby jakimś cudem Watycha ponownie wygrał wybory (w co szczerze wątpię i na ten moment daję mu 20% szans). Lepiej im iść na "swoje" niż zostać na łasce nieudolnego burmistrza. Profity z Gminy były by na pewno większe. To jedno. A drugie, wyśmiewanie mieszkańców świadczy tylko o poziomie jaki nasz wódz reprezentuje. Tubylec dobrze napisał, że powinien być arbitrem, a nie tym, który krytykuje. W Nowym Targu jest tak, że jak władza na coś wpadnie, to mamy wszyscy jej klaskać, a jak dojdzie do realizacji i zostanie ona spartolona (patrz na przykład strefa relaksu) to mamy siedzieć cicho, bo przecież jest.

Oj kończ burmistrzu i odejdź...
Kowańczanka08:55, 15 maja 2018
a ja się pytam co Burmistrz przez swoją kadencję zrobił dla Kowańca???? oczywiście nie liczę otwarcia Łapsowej i drzewka wsadzonego w szkole...
obserwator08:25, 15 maja 2018
To teraz urząd będzie rozpatrywał każdy idiotyczny pomysł?
Z Kowanca08:16, 15 maja 2018
Ja jestem z Kowanca i nie pamiętam żeby ktokolwiek się mnie pytał czy się zgadzam abyśmy się odłaczyli od miasta...więc co za k***yn sie wypowiada w imieniu wszystkich mieszkańców???
Tu przyznaje burmistrzowi zupełna rację.
Fiolek08:15, 15 maja 2018
JA wole zeby Kowaniec został wsia i oddzielic sie od tych urzedasow i radnych od siedmiu bolesci, stworzmy sobie wlasna władze
dron08:14, 15 maja 2018
Wielu moim znajomych i rodzinie podoba sie ten pomysł zwłaszcza ze jest szereg korzyści mieszkania na wsi wiec Pan burmistrz nie powinien tak traktować tej sprawy ,zwalaszcza przed wyborami troche sie pograzył bo powinien byc bezstronny lub podac chociaz logiczne argumenty a nie tylko skwitowac ze pomysl jest abstrakcyjny! Ja teraz uwazam ze Pan jest abstrakcyjny na tym stanowisku
moc zbioru07:47, 15 maja 2018
Oj znam kilka pomysłów pana burmistrza Watychy, które przekraczają ten poziom abstrakcyjności - na przykład nowa hala lodowa za 160 baniek, albo zamiana ciepła węglowego MPEC doprowadzonego do urzędu miasta wbrew jakiejkolwiek logice, albo tajemnicze fanaberie geotermalne w sferze teoriomnogościowej ... zresztą patrząc na miasto po czterech latach jego rządów wypadamy poza termin abstrakcji, a wpadamy w antymaterię czarnej dziury. A Kowaniec wpisał się tylko na zasadzie dowcipu równego hasłu wyborczego samego burmistrza - z wizją! Nie o to mu chodziło?
115KM07:39, 15 maja 2018
Wyjątkowo w 100% zgadzam się z burmistrzem.
stąd07:37, 15 maja 2018
jestem za - dzielnica willowa - w każdym domu są wolne pokoje - bo młodzi wyjechali na zachód za pracą - a na wsi można prowadzić agroturystykę bez działalności gosp. do 5 pokoji..- same plusy
T Dąbczak07:25, 15 maja 2018
a może z NT zrobić wieś ..bo patrząc na Białkę to bije to niby miasto na głowę.....
Gosc06:56, 15 maja 2018
Przecież Nowy Targ to taka Wiocha tylko ze troszkę większa
Twajan06:55, 15 maja 2018
Pomysł abstrakcyjny ale realny do przeprowadzenia. Tak jak poprzednie referendum dla dobra miasta i bezpieczeństwa mieszkańców. Brawo wolnościowy Kowaniec!
Obserwator06:41, 15 maja 2018
Burmistrz ma na pewno racje w jednym, środków unijnych już nie pozyskamy na nic bo polityka obecnej władzy czyli PiS do tego doprowadziła.Jeśli po PO jest sprzątanie , a jak na razie to tylko kasę sprzątają obywatelom z przed nosa, to co będzie po odejściu PiS bo to ,ż odejdą to pewne mam ich dosyć. Tak głosowałem ,ale tylko raz dałem się nabrać i więcej tego błędu nie powtórzę. Z listy PiS każdy ma u mnie, suwerena, przechlapane
tubylec23:08, 14 maja 2018
Ma burmistrz rację gdy mówi że nie widzi potrzeby by się pochylać na tym wnioskiem, natomiast bardzo źle burmistrz robi gdy zajmuje swoje, akurat negatywne w tym wypadku, stanowisko w tej sprawie. On powinien stać niczym arbiter na straży prawa i ponad przeróżnymi opiniami. Musi zawsze zakładać możliwość wystąpienia sytuacji że np. na Kowańcu faktycznie wszyscy mieszkańcy są za odłączeniem się, badać sprawę pod kątem prawnym, monitorować ją co do zgodności z aktami prawnymi wyższego rzędu i niech ludzie rządzą, on jest tylko urzędnikiem.
A sprawa ta będzie jeszcze miliony razy poruszana, bo to jest arcyciekawy przejaw uzurpacji wąskiej grupki wpływowych mieszkańców którzy tak się złożyło że są skupieni w jednym miejscu, tzn. mieszkają na Kowańcu (podczas każdych wyborów lokalnych praktycznie wszystkie komitety wyborcze w Nowym Targu są, mówiąc oględnie, nadreprezentowane przez ludzi z Kowańca, mieszkańcy tej dzielnicy są najbardziej aktywni politycznie).
śmiech na sali22:28, 14 maja 2018
Krótko i na temat. Fatalna sprawa musieć z powagą odpowiadać na coraz to kolejne durnoty wymyślane przez Nowotarżan...
Edgast8722:17, 14 maja 2018
Proponuję więc pozwalniać urzędników odpowiedzialnych za pozyskiwanie środków z UE na projekty ekologiczne dla mieszkańców typu: solary, fotowoltaika, pompy ciepła itd... bo w Nowym Targu trwa to kosmicznie długo, a na wsiach w gminie te środki są już dawno dawno i łatwiej dostępne. U nas w mieście to mega stagnacja.. weźcie się do roboty!
miastowy21:30, 14 maja 2018
Czyżby ktoś miał jakiś interes albo inwestycje którą nie może rozwiązać w mieście a ma znajomych w gminie co lepiej może kogoś z rodziny. Proponuję ujawnić nazwisko tego mieszkańca który napisał pismo to w komentarzach dowiemy się jaką miał intencję.
Dziod21:00, 14 maja 2018
Ale że co , że Kowaniec będzie Miastem a Nowy Targ dalej wsią dalej zostanie czy jak bo nie wiem ? he he he dobre sobie
z Kowańca20:44, 14 maja 2018
Jedyny stosowny komentarz w tej sprawie.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij