Poniedziałek, 27 maj 2019, Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita
Szczawnica i okolice
Clouds
21°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 59
Clouds
21°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 59
Clouds
22°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 59
Clouds
23°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 53
Clouds
22°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 59
Clouds
21°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 59
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
06.12.2018, 12:46 | czytano: 5654

Góralska gwara na przysiędze (zdjęcia)

90 żołnierzy-ochotników 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę. Lokalnego kolorytu dodały uroczystości podhalańska gwara przedstawiciela Terytorialsów, rekonstruktorzy w mundurach Podhalańczyków AK oraz pokaz musztry paradnej nowosądeckiej klasy mundurowej.

Uroczysta przysięga miała miejsce w podkrakowskiej Rząsce. - Dzisiok pedzieli my rote przysiyngi i już my som cynściom nasyk sił zbrojnyk – powiedział zwracając się do zgromadzonych na placu apelowym przedstawiciel Terytorialsów, szer. Mateusz Zych. - W wojskak łobrony terytorialnyj zołniyrski łobowionzek to tyz pilnować ślebody nasyj małyj Łojcyzny, dbać i łopiekować siy ludziami, ftorzy z nami zyjom, bo ik kochomy.

Przemówienie zostało bardzo ciepło przyjęte przez licznie zgromadzonych na placu apelowym członków lokalnej społeczności. Mieszkańcy Małopolski szczycą się bogatym dziedzictwem kulturowym i wciąż żywymi, niezwykle różnorodnymi tradycjami poszczególnych regionów i miejscowości. Przywiązanie do swojej Małej Ojczyzny łączy się tu z gorącym patriotyzmem oraz gotowością służby Rzeczypospolitej, czego wyrazem było wspólne ślubowanie żołnierzy Obrony Terytorialnej z całego województwa.

Pełnienie Terytorialnej Służby Wojskowej to nie tylko możliwość osobistego zaangażowania się we wzmacnianie systemu bezpieczeństwa państwa, ale także inwestycja w rozwój osobisty i zawodowy. W ramach służby żołnierze mają możliwość zdobycia nowych doświadczeń, uzyskania dofinansowania na naukę, poszerzenia umiejętności praktycznych oraz kształtowania hartu ducha i ciała. Uczą się, jak przezwyciężać własne słabości. Wojsko oferuje ponadto atrakcyjne kursy oficerskie, podoficerskie i specjalistyczne oraz szkolenia.

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się w Małopolsce coraz większym zainteresowaniem. Do Wojskowych Komend Uzupełnień w Krakowie, Nowym Targu, Nowym Sączu, Oświęcimiu i Tarnowie spłynęło już ponad 1000 wniosków o przyjęcie do Terytorialnej Służby Wojskowej w 11 MBOT. Ponad 850 osób zapoznało się z warunkami służby w jednostce, a około 700 zostało zakwalifikowanych do szkoleń podstawowych i wyrównawczych.

Ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe, nazywane popularnie „szesnastką”, rozpoczęło się 1 grudnia. Jego ukoronowaniem będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 16 grudnia na terenie jednostki wojskowej w Rząsce. 9 grudnia wystartuje ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze.

źródło: 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, oprac. r/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
takitam.23:02, 9 grudnia 2018
taaaaaaaaaaaaaa, to je armija yontoniego... gdzie ja zyje?
Hd20:15, 8 grudnia 2018
Kto jeszcze nie był i ma w d... nasz kraj i pomoc innym niech dalej pisze zje.... komentarze. Tak jak wyżej... porażka. Ile macie jołopy nadwagi? A może gracie chudymi przeszczepami...Zero odwagi i tylko morda... ktoś kto krytykuje WOT, krytykuje Wojsko Polskie, a jak komuś nie pasuje żołnierz z brodą, to niech powie tym na wojnie, że źle wyglądają.. Chyba że wolicie przeszczepy w rurkach...
Pik2619:21, 7 grudnia 2018
Nie mamy :
nowych samolotów
porządnej obrony przeciwlotniczej
praktycznie żadnych okrętów
Nie wspominając juz o śmigłowcach które były nawiedzony minister obiecał
mamy za to żołnierze z brodą
ZORRO06:26, 7 grudnia 2018
Wierni chłopcy Antoniemu M, wygladaja jak Rumcajs z Czechoslowackiej bajki plus pukawka.To nie wojsko tylko zbieranina która nie ma rzadnej wartości bojowej.
TAK22:20, 6 grudnia 2018
"Nie problem w tym aby kraj zdobyć...Problem w tym aby kraj utzrymać"
BRAWO CHŁOPAKI...DUCH W NARODZIE NIE GINIE. TAK TRZYMAĆ.
NIECH KAZDY WIE , ŻE TERYTORIALSI SĄ WŚRÓD NAS.... MBOT 11
Spadkobiercy chlubnych tradycji20:35, 6 grudnia 2018
W dawnych latach w wymienionej Rząsce miały siedzibę Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej. Oni też byli z ochotniczego naboru."Wszystko musi się zmienić, by wszystko pozostało po dawnemu"
PiterQ20:12, 6 grudnia 2018
"Komandosie" gdybyś naprawdę był w wojsku, miałbyś choć odrobinę wiedzy o ekonomii wojny. W WOT nie chodzi o to, że jak wkroczy Putin z czołgami, to terytorials w baterią RPG na plecach powstrzyma brygadę pancerną. Chodzi o to, żeby właśnie po pierwszym wybuchu uciekł w las i uczynił inwazję na Polskę nieopłacalną. Co z tego że ktoś napadnie na nasz kraj, skoro mu się to nie opłaci? Wyszkoleni zawczasu przez wojsko terytorialsi staną się solą w oku przyszłego/niedoszłego okupanta. Kto się śmieje z WOT, ten spłyca istnienie ich istnienia do jakichś sporów politycznych. Popatrzcie na taką Szwajcarię - tam jest samo WOT praktycznie.
Komandos w nazwie19:00, 6 grudnia 2018
BYLY KOMANDOS 10 BRYGADA PANCERNA SWIETOSZOW cienki bolek to poleciał do Ameryki a terytorialsi mają służyć obywatelom np. przy powodziach itd a na pierwszą linie idziecie wy.
BYLY KOMANDOS 10 BRYGADA PANCERNA SWIETOSZOW18:23, 6 grudnia 2018
A gdzie ogolone twarze to wojsko a nie hufiec pracy...po drugie to nie zolnierze tylko cienkie bolki.Po pierwszym nie daj boze wybuchu,pognaja w strachu w las.
Były wojak17:38, 6 grudnia 2018
Bardzo dobrze że są terytorialsi ponieważ zapełniają lukę powszechnego poboru który był marnowaniem pieniędzy.
bareja17:23, 6 grudnia 2018
Zamiast tych pukawek powinni mieć ciupagi
Fort Krzyżak17:17, 6 grudnia 2018
Korci kogoś spokój błogi,
więc na Rosję ostrzy rogi.

Ameryka nami rządzi,
to i Polska ślepo błądzi.

Już Krzyżacy nas wspierali,
ledwieśmy im radę dali.

Mimo to, nas się nie bali,
aż się Rosjan doczekali.

Zbrójmy się, ale po cichu,
Z Ruskim wypić po kielichu.

Obserwujmy świat dokoła,
Częściej, pomóc nikt nie zdoła.
Noris17:17, 6 grudnia 2018
Pisowcy bawią się kasą podatnika . Tak na marginesie czym będą się przemieszczać i jakie będą mieć uzbrojenie
Termobaryczny17:11, 6 grudnia 2018
Macierewicza nie ma idiotyzm pozostał.
Bercik16:53, 6 grudnia 2018
typowe bibole kto był w wojsku ten jest w temacie
Skała13:32, 6 grudnia 2018
No i bardzo dobrze. Popieramy rozwój terytorialsów, ale zapis fonetyczny wypowiedzi szer.Zycha po góralsku jest tragikomiczny.Czy autor relacji chciał to wykpić? Bo na to wygląda....
fala13:26, 6 grudnia 2018
dziady nie wojsko ogolic brody
patriota praktyk13:24, 6 grudnia 2018
Niech sobie te jednostki istnieją jako uzupełnienie, dbające o ewakuację szpitali, przedszkoli, szkół itp. na czas konfliktu. Nam jednak potrzeba nowoczesnej armii. Mamy dobrze wyszkolone jednostki specjalne, ale to stanowczo za mało, bo one w czasie konfliktu powinny desantować na zapleczu wroga. Rosjanie dziś czytałem w necie testowali samolot bojowy rażący laserem...Pamiętam jak były minister obrony mówił, że wojska obrony terytorialnej to takie przywołanie pamięci II Rzeczypospolitej. Tak się zastanawiam wówczas, że może reaktywować husarię...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij