Niedziela, 20 wrzesień 2020, Imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny
Jabłonka i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 71
Clouds
14°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 2
Clouds
13°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 71
Clouds
16°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 63
Clouds
13°
Wiatr: 2.7 km/h Wilgotność: 74
Clouds
13°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 71
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
26.12.2018, 14:38 | czytano: 4092

W Szaflarach powstanie Muzeum Polsportu?

Fot. Urząd Gminy Szaflary

Z takim zamiarem nosi się wójt Rafał Szkaradziński. Przed świętami w budynku Urzędu Gminy w Szaflarach spotkali się byli pracownicy podhalańskiej wytwórni nart „Polsport”. Wspominali oni lata swojej pracy w fabryce. Wspomnienia zostały zarejestrowane przez TVP3 Kraków.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy wójta Rafała Szkaradzińskiego, który - jak informuje urząd - w przyszłości planuje otwarcie w Szaflarach Muzeum Polsportu i ma on również nadzieję na kontynuację spotkań z były pracownikami.Wytwórnia nart „Polsport” powstała w 1969 roku i do Szaflar została przeniesiona z Zakopanego. Produkcja zakończyła się w 1989 roku, kiedy po otwarciu rynku zagranicznego sprzedaż spadła. Fabryka funkcjonowała do roku 1991. W najlepszym roku 1978 wytwórnia sprzedała ponad 200 tysięcy par nart. Wygląd całej fabryki i zdjęcia z produkcji słynnych nart można było zobaczyć podczas spotkania, na makiecie przygotowanej przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Szaflarach. Wyróżnione były poszczególne etapy produkcji, a obok ekspozycja nart produkowanych w tamtych latach.oprac. r/ źródło: UG Szaflary
najnowsze informacje
komentarze
obserwator10:53, 16 listopada 2019
większość argumentów przemawia za ponownym uruchomieniem chociażby nawet jakiejś manufaktury,pamiętam czasy ,kiedy narty z Szaflar były na topie. Warto pomyśleć o rozpisaniu konkursu na producenta w/w.W obecnych postępu technicznego myślę żeby to chwyciło.Pod rozwagę włodarzom Szaflar -weście się w garść ,czas ucieka.
W głowie się nie mieści10:41, 31 grudnia 2018
Widze, że niektóre osoby z Szaflar, o przeszłości donosicielsko-agenturalnej z przedrostkiem TW, wracają przy naszym wójcie do łask. Tak jak i osoby z lepkimi rękami na mienie wiejskie.
e223:23, 29 grudnia 2018
Do dziś nie mogę zrozumieć jak można było taki zakład zlikwidować? Pamiętam te lata i pęd do prywatyzacji a właściwie likwidacji takich firm jak Polsport,NZPS itp Z perspektywy minionych lat to był sabotaż, bo wystarczyło tylko zmienić organizację pracy i mentalność pracowników. Wytwórnia wspaniale prosperowała,eksportowała narty do Kanady, kooperowała z Austrią itp.Mieli nowoczesny park maszynowy, zatrudniano specjalistów ,inżynierów i co?.........Dopowiedzcie sobie sami...... ja zostawiam bez komentarza! Taka aura, taki był wtedy trend..., teraz po latach widać .../wg mnie głupota, ale to moje osobiste zdanie/ Szkoda tylko zwykłych ludzi bo nie każdy odnalazł się w nowej rzeczywistości.
Morlin18:39, 28 grudnia 2018
Mam kilka par nowych oryginalnie zapakowanych nie używanych jak będą potrzebne to dawajcie znać ***

Proszę nie podawać tego rodzaju informacji. Potem się Komentujący skarżą, że są nękani i nagabywani. Moderator.
avivat15:49, 27 grudnia 2018
Podoba mi się ten pomysł :)
k11:54, 27 grudnia 2018
Fabryka radziła sobie doskonale podobnie jak nowotarski kombinat. Ludzie stracili pracę ,środki do życia wiele rodzin dopadła nędza,alkoholizm i totalny brak perspektyw. A teraz muzeum! No tak. Jakby zawalczyli o utrzymanie fabryki to muzeum by nikomu nie było potrzebne. Żenada.
Jo11:04, 27 grudnia 2018
Mysle ze reaktywacja fabryki Polsportu miala by powodzenie
rozwój czy wspomnienia10:20, 27 grudnia 2018
Poco muzeum....Wystarczy odkupić od prywaciarzy dawne pomieszczenia zakładu i uruchomić produkcję.Czasy mamy sprzyjające dla rozwoju sportów zimowych ( 30 lat tego nie było )...są wyciągi narciarskie,moda na bieganie,
są wzorce mistrzów -Justyny Kowalczyk,Małysza,Stocha,Kubackiego i innych.Zakład-praca,to działanie dla mieszkańców i rozwoju Gminy,muzeum
to wspomnienia i nic więcej...!!!!
Wyborca23:55, 26 grudnia 2018
Wójt - Muzealnik ! ! A może by się tak zajął pracą : budowa obiecanych sieci kanalizacji sanitarnych, ogrzewań geotermalnych i gazowych, budowa sieci wodociągowych itd. Myślę , że obecna kadencja pokaże prawdziwe oblicze Wójta, któremu tak naprawdę nie zależy na mieszkańcach gminy Szaflary.
ścieki i ogrzewanie ważniejsze22:23, 26 grudnia 2018
Wpierw niech zrealizuje budowę kanalizacji sanitarnej w wioskach jak również ogrzewania geotermalnego i gazowego,czyli tego co było obiecywane.Muzeum może sobie poczekać na następną kadencje.Na muzeum z prawdziwego zdarzenia trzeba wykupić kilkadziesiąt metrów
kwadratowych z dawnej powierzchni produkcyjnej,by pokazać cykl
produkcyjny,wyroby,konieczna jest prezentacja i zatrudnienie przewodnika.
Szaflarzanin21:42, 26 grudnia 2018
Ale super prezentacja.Brawo dla pomysłu i kreatywności uczniów i nauczycieli ze szkoły w Szaflarach. Tak powinno się uczyć uczniów historii swojej miejscowości.Brawo dla naszej szkoły.
Era19:42, 26 grudnia 2018
Pewnie niech powstsje!!!!
brawo18:43, 26 grudnia 2018
Doskonały pomysł :)
jaki15:10, 26 grudnia 2018
Jakby powstała fabryka polsportu to by był sukces, a tak to w Polsce same muzea .Muzeum stoczni, muzeum górnictwa , muzeum kusnierstwa ... . Widać ze sie rozwijamy...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij