Muzeum Pienińskie będzie miało siedzibę w byłym budynku straży granicznej - podhale24.pl
Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Czarny Dunajec
Clouds
12°
Wiatr: 2.736 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.096 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
11°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
13.05.2009, 19:25 | czytano: 1156

Muzeum Pienińskie będzie miało siedzibę w byłym budynku straży granicznej

Tak zdecydowali dzisiaj przedstawiciele województwa małopolskiego, starostwa nowotarskiego i władz Szczawnicy, podpisując akty notarialne o przekazaniu budynku.

Urząd Marszałkowski w Krakowie
Urząd Marszałkowski w Krakowie
Były budynek straży granicznej w Szlachtowej (gmina Szczawnica) został formalnie przekazany w formie darowizny Urzędowi Marszałkowskiemu w Krakowie. Obiekt zostanie przeznaczony na działalność kulturalną na potrzeby prowadzenia oddziału Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya w Szczawnicy.

- Jesteśmy świadkami podpisania historycznych dokumentów, dzięki którym Muzeum Pienińskie zyskuje swoją stałą siedzibę i będzie mogło poszerzyć działalność - mówił podczas spotkania wicemarszałek Leszek Zegzda.

Pienińskie Muzeum powstało w latach 50-tych XX wieku z inicjatywy szczawnickich górali. Dzieje placówki wiązały się z częstymi zmianami lokalizacji. Przez pewien okres mieściło się w „Dworku Gościnnym”, a po jego zniszczeniu wskutek pożaru, ocalone eksponaty od 1971 roku znalazły swoje miejsce w budynku „Pałacu” na Placu Dietla, gdzie są prezentowane do chwili obecnej. Lokalizacja ta również nie okazała się docelową, gdyż budynek stał się prywatną własnością spadkobierców hrabiego Stadnickiego, którzy wiążą z nim inne własne plany inwestycyjne.

Dysponowanie obiektem po straży granicznej w Szlachtowej pozwoli na niezwłoczną jego adaptację na potrzeby Muzeum Pienińskiego, przeniesienie eksponatów muzealnych i zagospodarowanie terenu. W otoczeniu planowane jest powstanie Skansenu Pienińskiego, zawierającego dawne budynki i budowle górali, łemków i rusnaków.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie

Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
as20:07, 14 maja 2009
a tam z tylu to moja ciocia
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas