Środa, 03 marzec 2021, Imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława
Jabłonka i okolice
Clear
13°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 44
Clear
12°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 44
Clear
14°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 44
Clear
15°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 23
Clear
14°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 44
Clear
14°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 44
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
23.04.2019, 08:43 | czytano: 6023

Wójt chce zorganizować warsztaty ekologiczne dla Romów

Arch. UG Ochotnica Dolna

Problem składowania i palenia śmieci przez Romów w Ochotnicy Górnej znany jest od lat. Wójt Tadeusz Królczyk zapowiedział zorganizowanie dla nich warsztatów ekologicznych. Wspomniał również, że szuka sposobu, aby płacili oni za śmieci.

Na sesji Rady Gminy Ochotnica Dolna radny Jan Franczyk poruszył kwestie dzikiego wysypiska śmieci.
– Panie wójcie, jakich argumentów użyje pan wobec Romów, którzy zawalili śmieciami sami siebie? Całe osiedle zawalone śmieciami, totalny bałagan. Takiego bałaganu jeszcze w tym osiedlu nie widziałem, a jeżdżę tu codziennie i z dnia na dzień jest coraz gorzej. Tragedia panie wójcie, trzeci świat w Ochotnicy Górnej w osiedlu romskim – zaalarmował.

Stera śmieci nie tylko brzydko wygląda, ale również śmierdzi, a te palone również trują, o czym mieszkańcy informowali wielokrotnie.

– Widzimy, jaki tam jest problem, ale twierdzenie, że nigdy jeszcze tak nie było, jest błędne. Cztery lata temu przy mnie wywieziono przynajmniej trzy samochody ciężarowe śmieci podczas akcji sprzątania. Zapewniam pana, że w tej chwili nie ma tam trzech samochodów ciężarowych śmieci. Szanowni państwo, myśmy zaprzestali wywożenia śmieci, ponieważ kwestia była taka, że kończył się już dzień, a tam jeszcze śmieci zostawały. W tym roku, jak wywoziliśmy śmieci, po raz pierwszy Romowie sami ładowali je na samochody, nikt nie wnosił ich za nich. Nie ma innego wyjścia, my te śmieci wywieźć musimy. Nakładanie jakichkolwiek kar jest kompletnie nieproduktywne. Dla przykładu: idziemy z tym do komornika i nigdy jeszcze nie doszło do egzekucji, bo nie ma z czego egzekwować. Mówienie, że jeszcze nigdy nie było tak źle, jest rażące i mija się z prawdą – powiedział Tadeusz Królczyk.

W odpowiedzi radny przedstawił pomysł zorganizowania warsztatów ekologicznych w osiedlu romskim. – Mają zapowiedziane warsztaty, głównie właśnie z zanieczyszczenia środowiska poprzez spalanie substancji, które są szkodliwe. Sam chciałbym im pokazać, że tak naprawdę szkodzą sami sobie i swoim dzieciom. Długofalowo szukam takiego rozwiązania, żeby Romowie płacili za kwestie związane ze śmieciami – odpowiedział wójt.

ao/
najnowsze informacje
komentarze
Królczyk rewanż cyganom10:43, 2 maja 2019
Wójt Królczyk powinien razem z radnym misiem faltynem posprzątać i wywieść śmieci z całego osiedla tak im obiecywał w całej kampanii wyborczej i co teraz jest to już nie aktualne Cygana można wykorzystać tak perfidnie ?????? Wstyd wójcie za 5 groszy
CYGAN07:35, 25 kwietnia 2019
Nagle wszyscy tacy porządni wszyscy sprzątają po sobie i wszyscy nie wykorzystują Państwa . Nie biorą zasiłków i wszyscy za wszystko płacą .
Ech Polacy to porządny naród . To dlaczego za granicą wszędzie mają Nas dość . Zanim zaczniecie kogoś osądzać popatrzcie najpierw na siebie.
czarna masa20:23, 24 kwietnia 2019
podstawowego rozwoju intelektualnego wolny człowiek nie płaci podatków ale socjale pobiera inaczej nie byłoby go na tę wolność stać
Krisu13:09, 24 kwietnia 2019
Deportowac do kraju, niech sobie tam syf robia.
bzik06:20, 24 kwietnia 2019
"Na siłę" to nawet kupę trudno zrobić. Każdy człowiek zasługuje na szacunek. Czy my Ochotnicoki to tacy w każdym względzie cacy? Wśród Romów są lenie i wśród ochotnicoków są lenie. Jedni nie potrzebują kontroli żeby uczciwie pracować, a nad innymi trzeba stać z kijem i poganiać. To jednak nie znaczy, że nie trzeba wymagać od siebie i od innych. Co robiła gmina w poprzednich latach? Romom trzeba dać wędkę, a nie rybę. Stworzyć im warunki do pracy w ramach robót publicznych, ale nie wyśmiewać. Warsztaty ekologiczne sa potrzebne nie tylko Romom.
ccc22:32, 23 kwietnia 2019
nawet góra nic nie zrobi bo im się wszystko należy ?1
**21:34, 23 kwietnia 2019
efcia ty juz przestan gwiazdorzyc obludnico
dość!20:58, 23 kwietnia 2019
Pełno takich nierobów, nie tylko wśród Romów, którym się pracowac nie chce, a my pracujący musimy nierobów utrzymywać. Powinno się zmuszać do pracy dziadów, a nie z opieki kasę brać i z fundacji pieniądze wyłudzać
I dajcie juz spokój20:07, 23 kwietnia 2019
Zaprzęgnąć naszą młodzież. Sprzątają cmentarze żydowskie to jeszcze dadzą radę podwórka naszym drugim braciom Cyganom, pardon, Romom.
jaga219:55, 23 kwietnia 2019
Romowie powinni się zebrać i posprzątać te śmieci kolo rzeki. Ale u nich też tak pewno jest - A co sie bede wychylał - I tak czekają , może przyjdzie większa powódz to zabierze i tak w kółko
abc18:23, 23 kwietnia 2019
he he he he koń by się uśmiał!!!
świadomość ekologiczna - to już skazane na porażkę!
Ewa18:00, 23 kwietnia 2019
Mi przelać pieniądze -przyjmuje każda kwotę ponieważ nie chce mi sie pracowac a wydatków mam bardzo dużo -na złoto, fryzurę, paznokcie, ciuchy i żarcie bo lubię sobie dobrze zjeść
lasek17:34, 23 kwietnia 2019
Tak jak pisze Karol...ukarac mandatem za zaśmiecanie. Jak nie zapłaci, zmusić do zamiatania ulic przez niewypłacenie zasiłku itp. To samo z oszustami i złodziejami, a innym darmozjadom w Polsce jak np alkoholikom pobierającym niezasłużone renty i zasiłki, pozbawić gotówki lub zatrudnić np do sprzątania ulic i mycia publicznych toalet....gwarantuję poprawę bytu polskich obywateli, a ruch i praca podreperuje przepalony alkoholem mózg i troche nauczy szacunku wobec innych. Jak można żebrac o każdy grosz nigdzie nie pracując! Idź do pracy tak jak inni pracują a nie szukaj kolejnych naiwnych darczyńców
jakitacy17:08, 23 kwietnia 2019
Był syf jest syf i będzie syf ja to u romów.
t16:53, 23 kwietnia 2019
sa obywatelami zameldowani to niech płaca za smieci
sssss16:51, 23 kwietnia 2019
najlepszym warsztatem ekologicznym byłyby rekawice lateksowe i worek na smieci gdybym ja miał tyle smieci przy domu i korycie rzeki to napewno nie uszłoby mi to płazem
???16:41, 23 kwietnia 2019
Hahahahahahhahahahhahahha :DEDDDDDDDDDDDDD....masakra.... Wójcie - komornik - mówi ci to coś?
Romowie PANY Ochotnico - obudż się14:01, 23 kwietnia 2019
Brawo wójcie
Myślałem że za te głosy wyborcze będziesz upokarzał pracowników ZGK którzy musieli codziennie wywozić śmieci z osiedla romskiego to już zakrawa na zagadkę kryminalną romowie w nocy zwożą z całego podhala rózne śmieci segreguję a to co romom nie pasuje to pracownicy ZGK muszą zbierać i wywozić do EMPOLU a gmina musi za to płacić . Teraz wójt wymyślił warsztaty które kończą się zapewne wystawnym obiadem i na tym obiedzie romowie będą podpisywać listę uczestnictwa, nie wiemy czy Tadeusz kupiłeś tą maszynę do ściąga kabli którą obiecywałeś przed wyborami coraz głośniej upominają sie kiedy piją piwo przy sklepie
A brud i syf i malaria przed całym osiedlem i na osiedlu romskim sięga zenitu ale z gminy tego nie widać Panie Wójcie ........???????
koza13:43, 23 kwietnia 2019
A dlaczego nie mandat? Jeden ,drugi,trzeci potem sąd grodzki i nakaz odpracowania kwoty w przeliczeniu na godziny na rzecz gminy. Gmina palcem im pokarze co maja wysprzątać i po temacie. Jak oprócz syfu u siebie przyjdzie im posprzątać potoki z góry wsi do samego dołu to gwarantuję że problem śmieci zniknie raz na zawsze. Dlaczego ochrona środowiska tam nie reaguje? A gmina tez może karać mandatami? Dlaczego tego nie robi Szkolenie roma to jak uczenie kozy latać.
JFK12:20, 23 kwietnia 2019
warsztaty ekologiczne? głupszego pomysłu nie mogli wymysleć;)
Karol12:11, 23 kwietnia 2019
Nie ma sposobu? Nie płacisz kary,to roboty publiczne albo do pudła.
zzz12:01, 23 kwietnia 2019
Drogi wójcie, skończy się ten program dokładnie tak samo jak z asymilacją.
Przez 10 lat w Niemczech widziałem jak tamtejszy rząd usiłuje zmienić i ujarzmić obcokrajowców aby dostosowali się do tamtejszego prawa.
A za 10 lat lub wcześniej skończy się na tym, że niemieccy obywatele będą uczyć się ich praw w swoim kraju.
Wszystko jest ok do momentu kiedy nie żyją w dużych grupach.
hahahahahahahahahahah!!!!!11:37, 23 kwietnia 2019
Dobre, Hit roku! Pieniądze lepiej przelać mi na konto ja ich nauczę!
znowca11:33, 23 kwietnia 2019
A co to jakieś święte krowy?
ZnamRomów11:26, 23 kwietnia 2019
Romowie to tacy sami mieszkańcy jak górale. Ze swoich wynagrodzeń i zasiłków powinni płacić za śmieci. Indywidualnie wójt może zwolnić rodziny wielodzietne od płatności na czas określony. Rozwiązaniem problemu jest wybór zaufanego przez Romów sołtysa osiedla, który byłby pośrednikiem miedzy Romami, a gminą. Z Os. Zadział śmieci należy odbierać wówczas, gdy odbiera się od mieszkańców z sąsiedniego osiedla. Śmieci muszą być popakowane przez Romów. Tego powinien dopilnować sołtys romski. Romowie mają swoją dumę i podporządkują się ustaleniom. Za przykład podaje Romów z Szaflar i z Czarnej Góry. Warsztaty świetny pomysł, ale w godziwych warunkach i przeprowadzone przez przygotowane osoby.
popisss10:33, 23 kwietnia 2019
zrobic z z nimi porzadek , jak ? tak samo jak i z rodowitymi Polakami, macie w tym bardzo dobre i duze doswiadczenie. na wszelkie im doplaty z naszych podatkow -nie zgadzam sie.
maverick10:24, 23 kwietnia 2019
Bardzo często lokalni politycy wpadają w tę pułapkę jeśli chodzi o Romów, że usiłują rozwiązać ten problem zbiorczo, oto są Romowie i trzeba coś zrobić bo Romowie to, a Romowie tamto. Nigdy w ten sposób nie rozwiążą tego problemu. Jest to sprzeczne z zasadami państwa prawa. Nie ma odpowiedzialności zbiorowej. To musi być konkretny Rom, który odpowiada za konkretną stertę śmieci. Odpowiedzialnego za śmieci, indywidualnego Roma należy ukarać zakazem zajmowania się śmieciami. Następnie trzeba niestety non stop, co dwie, trzy godziny, posyłać kontrole w takie miejsce z obstawą policji i po prostu wymusić zaniechanie tego procederu.
Natomiast co do warsztatów ekologicznych jakie planuje pan wójt to jest to działanie pozbawione sensu, zresztą zwróćmy uwagę że i tutaj chcą organizować warsztaty dla Romów, dalej są Romowie w liczbie mnogiej, zbiorowa odpowiedzialność. Organizatorzy warsztatów będą się produkować, a uczestnicy tych warsztatów będą w ich trakcie w języku romskim kpić sobie z tych warsztatów i śmiać z prowadzących, zresztą zdecydowanej większości z nich problem śmieci nie będzie dotyczył, bo to tylko jakieś konkretne jednostki zaśmiecają, a nie wszyscy Romowie. Nie wzniecajmy wojny polsko-romskiej. Jest wielu porządnych Romów i tę grupę poszerzajmy, jak najbardziej organizujmy szkolenia, ale takie które będą tym Romom dawały inne zatrudnienie, dajmy im legalną pracę, ale dobrą pracę, nie taką żeby ich upokorzyć, gdzie się ich ściga za minimalną płacę, a potem mamy pretensję, już wtedy do wszystkich Romów, że to są lenie i nieroby - czy to jest takie trudne do zrozumienia?
PAL09:52, 23 kwietnia 2019
A gdzie są tzw ekolodzy ?
alik09:50, 23 kwietnia 2019
Podnieść im koszty za śmieci i potrącać z zasiłków. Problem szybko się rozwiąże.
k09:34, 23 kwietnia 2019
Jak mu takie pomysły do łba przychodzą to wójt jest szalenie niegospodarny!!!
takitam.09:23, 23 kwietnia 2019
posprzatac na koszt gminy, potem podzielic to na wszystkich bioracych zasilki plus jakies 200 od rodziny i w czym problem? raz, drugi, trzeci i sie naucza. za smieci tez mozna im z zasilkow... prawo zabrania potracania z zasilkow - zmienic prawo.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze samorządowe powinny w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przyznawać sobie i urzędnikom nagrody?

Tak, władze i urzędnicy ciężko pracują i nagrody im się należą
Nie, w obecnej sytuacji takie nagrody nie powinny być wypłacane
Nie mam zdania, to sprawa między pracodawcą a pracownikiem

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij