Poniedziałek, 25 maj 2020, Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 81
Clouds
10°
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 85
Clouds
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
09.10.2019, 11:20 | czytano: 2673

Kongres Kultury Gorczańskiej (zdjęcia)

W gminie Ochotnica Dolna odbyła się pierwsza edycja Kongresu Kultury Gorczańskiej.

Dniem kulminacyjnym kongresu była niedziela. Do restauracji Och w Ochotnicy Dolnej przybyły setki osób: mieszkańcy gminy, turyści oraz ludzie, dla których kultura gorczańska jest ważna i ciekawa. Można było posłuchać interesujących prelekcji oraz góralskiej muzyki. Nietuzinkowym pomysłem był konkurs rzeźbienia piłami motorowymi.

Ważnym punktem kongresu była promocja książki „Z zamiłowania do sztuki i tradycji” o twórcach z obu Ochotnic i Tylmanowej. Wójt Tadeusz Królczyk przedstawił osobiście 50 artystów, o których jest ta publikacja, opowiadając o każdym kilka słów. Oczywiście była możliwość podziwiania prac miejscowych twórców m.in. obrazów, rzeźb, haftów, kierpców, i pasów góralskich oraz wyrobów ceramicznych.

– Ta książka jest hołdem dla artystów, którym składam wielkie podziękowania. Naszym dziedzictwem kulturowym jest nasza historia, nasza gwara, architektura, nasi twórcy i nasz krajobraz. Artysta to jest człowiek, który angażuje umysł, ręce i serce – mówił wójt Tadeusz Królczyk i dodał: – Kolejnym etapem będzie wyjście z naszymi artystami i z muzyką na zewnątrz, aby cały świat się dowiedział jak nasza kultura jest fantastyczna. A my sami musimy sobie uświadomić jak wielka i cenna rzecz jest w naszych rękach i musimy o nią dbać.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się projekcja filmu „Ostatni górale” oraz spotkanie z bohaterami tej opowieści. Film jest historią o życiu w górach, pasterstwie i muzyce, która zawsze towarzyszy wypasowi owiec.

W czasie kongresu na scenie wystąpiły m.in. Turnioki, Megitza, Muzyka Mateusza Tarchały, Hajnica, Kapela Spod Gorca i Ochotnickie Belkoty. Nie zabrakło także strażackich orkiestr dętych z Ochotnicy Dolnej i Wejherowa.

Podczas imprezy można było wziąć udział w konkursach góralskich, które przygotował Ochotnicki Oddział Związku Podhalan.

Celem kongresu była promocja wartości związanych z tożsamością wielokulturowych korzeni Ochotnicy i Tylmanowej i ich wpływ na twórczość artystyczną lokalnych twórców oraz życie codzienne mieszkańców (rękodzielnictwo, gwara, kulinaria, muzyka, zwyczaje i obyczaje).

Kongres był zwieńczeniem cyklu poprzedzających go wydarzeń, m.in.: kilkumiesięcznych warsztatów rękodzielniczych, kulinarnych, muzycznych i gwarowych. W ramach projektu wydano książkę o twórcach ludowych i ich dziełach, wykonano nagranie kapeli regionalnej i młodzieżowego zespołu folkowego oraz utworzono wirtualne etnomuzeum. Odbył się także plener malarsko-rzeźbiarski, w którym wraz z miejscowymi twórcami udział wzięli artyści z Polski.
Podczas Kongresu do współpracy i dyskusji zaproszono lokalnych twórców ludowych, rzemieślników, rolników kultywujących dawne tradycje oraz naukowców i amatorów w tym historyków i etnografów zainteresowanych kulturą lokalną Ochotnicy i Tylmanowej. W projekt zaangażowano dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów.

Kongres Kultury Gorczańskiej dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury  w ramach Programu EtnoPolska 2019.

jd/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Gazda10:29, 13 października 2019
Wieś tańczy i śpiewa
Królczyk kolejne kredyty zaciąga na festyniki
Za festyn ocho co wydzierżawił scenę i pole zapłacił ponad 100 tyś złotych
h5318:01, 9 października 2019
nowe władze w gminie, stare dobre władze w woku no i się dzieje :)))
gość13:54, 9 października 2019
Ochotnica wzięła się za -siebie- tylu imprez pokazów nie bywało. Chociaż kiedyś bywało wesoło po polanach , teraz nikt łąk nie kosi wszystko zarasta to chociaż we wsi coś się dzieje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij