Piątek, 29 maj 2020, Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Jabłonka i okolice
Rain
10°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 81
Rain
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 81
Rain
10°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 81
Clouds
11°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 81
Rain
10°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 91
Rain
10°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
07.11.2019, 10:36 | czytano: 6472

Sylwester Marzeń z "Dwójką" na Wielkiej Krokwi - stanowisko Tatrzańskiego Parku Narodowego

Arch. Podhale24.pl

- Tatrzański Park Narodowy jest zaniepokojony planami organizacji sylwestra pod Wielką Krokwią - czytamy w opublikowanym oświadczeniu. - Przeniesienie lokalizacji imprezy o takiej skali w bezpośrednie sąsiedztwo parku może negatywnie wpłynąć na tatrzańską przyrodę.

Pełna treść oświadczenia:

"Formalnie teren, na którym ma się odbyć impreza, jest poza granicami Parku, więc jurysdykcja TPN jest tu ograniczona. Ponieważ jednak teren leży w bezpośrednim sąsiedztwie Parku, uznaliśmy za konieczne wskazanie naszych obaw. Jako instytucja nie możemy się włączać w społeczne protesty, ale podjęliśmy odpowiednie działania – zwróciliśmy się do organizatorów z prośbą o szczegóły organizacyjne. Jak dotąd Park nie został zaproszony do rozmów, ale liczymy na to, że wszyscy odpowiedzialni za organizację tej imprezy ponownie przyjrzą się sprawie i wezmą pod uwagę nasze stanowisko.

Przeniesienie lokalizacji imprezy o takiej skali w bezpośrednie sąsiedztwo Tatrzańskiego Parku Narodowego może negatywnie wpłynąć na tatrzańską przyrodę. Zagrożenia, jakie niosą ze sobą tego typu imprezy masowe, to przede wszystkim hałas przekraczający dopuszczalne normy, zanieczyszczenie światłem, powodujące zakłócenie naturalnego cyklu dobowego zwierząt oraz utrudniające im orientację w terenie, ogromne ilości śmieci.

Musimy pamiętać, że zwierzęta wykazują inną wrażliwość na dźwięki niż ludzie. Hałas jest słyszalny w promieniu kilku kilometrów, wpływając na występowanie reakcji stresowych u zwierząt. Huki i błysk fajerwerków, rac czy petard są przyczyną stanów lękowych, poszukiwania nowego siedliska, w dalszej perspektywie obniżenia rozrodczości. Każdego roku tysiące zwierząt cierpi z tego powodu. Cierpią zarówno zwierzęta domowe, jak i dzikie. Znane są przypadki wybudzenia niedźwiedzia ze snu zimowego. Taki incydent miał miejsce w TPN w 2018 roku. Niestety, niedźwiedź nie przeżył zimy.

Od lat podejmujemy wiele wysiłków, by problem konsekwencji hałasowania nagłaśniać, apelujemy, aby turyści nie używali petard i fajerwerków w okresie sylwestrowych w Tatrach, ani w samym mieście. Prowadzimy akcje edukacyjne w mediach społecznościowych, w terenie, za pośrednictwem tradycyjnych mediów, m.in. „Nie strzelaj w sylwestra!”, „Śmieci to temat podniosły”, „Po zmroku świeć przykładem” skierowane do turystów oraz społeczności lokalnej. Poprzez tego typu akcje chcemy pomóc zrozumieć przyrodę Tatr i motywacje Parku, który zobowiązany jest stać na straży ochrony przyrody. Ten nasz przekaz jest cały czas aktualny.

W związku z naszymi obawami poprosiliśmy organizatora o informację, jak zamierza zabezpieczyć teren TPN przylegający do miejsca planowanej imprezy przed dostępem osób nieupoważnionych, w jaki sposób zamierza wyegzekwować od uczestników imprezy zakaz używania fajerwerków oraz jakie jest przewidywane natężenie hałasu podczas imprezy.

Podsumowując: uważamy, że ciągle jeszcze jest czas, żeby sprawę ponownie przemyśleć. Jesteśmy otwarci na dyskusję na temat optymalnego rozwiązania, które weźmie pod uwagę konieczność ochrony przyrody, ale i potrzeby społeczne".

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
podatnik22:32, 10 listopada 2019
To nie ma być bal sylwestrowy, tylko hucpa dla gawiedzi nie śmierdzącej groszem na porządny bal, z niektórych wpisów na tym forum wynika że to forma nagrody za wygrane wybory. Na pomoc dla chorych dzieci pieniędzy nie ma, na hucpy są.
kkkk20:25, 9 listopada 2019
Widzę, że niektórzy nie znają się na zwierzętach, Wam jak się dobrze śpi to też nie lubicie jak Was ktoś budzi, niedzwiedzie przecież w okresie zimowyn śpią i jak ich hałas fajerwerków i głośnej muzyki zbudzi to biada każdemu kto znajdzie się blisko jego gawry albo w poblizu, a one niedaleko w okolicach Krokwi są, a zresztą jak niedzwiedz sie obudzi to moze potem zimy nie przeżyć. Trochę zdrowego rozsądku wszystkim życzę i tygodnik , tpn mają rację. Zastanówcie się nad Waszymi głupimi komentarzami i popieraniem tego bezsensowenego pomysłu Kurskiego
Pola11:39, 9 listopada 2019
To nagonka Zakopiańczyków z Limanowej im wszystko przeszkadza nawet w każdej pracy już od czterdziestu lat my górale i góralki w całym Zakopanem bardzo im przeszkadzamy , a siedzimy tu i dożerajom na każdym kroku ać przecie w okolicach Limanowej jest pięknie i cicho , te protesty z prawdziwymi góralami z dziada ,pradziada nie mają nic wspólnego bo prawdziwe górale licom dutki i tyle w temacie
Ewa10:20, 9 listopada 2019
Znowu nagonka na rząd. Ale to to faktycznie parodia i robienie z siebie idiotów jakby w sylwestra nie było wszędzie hałasu.
Ceper00:08, 9 listopada 2019
Ja nie wiem czego się tak bronią zakopiańczycy przecież to dla nich dutki i to duże.
Meg17:34, 8 listopada 2019
Jeśli jest petycja PRZECIWKO to dajcie znać- podpiszę. Co za poroniony pomysł! Mało miejsca na Równi Krupowej?! A może teraz w nowym miejscu trzeba zrobić bajzel?!
gorol11:24, 8 listopada 2019
KURSKI i PIS "KAŻE" Zakopane "MUSI"
Wielka Krokiew to najbardziej odpowiednie miejse w08:52, 8 listopada 2019
@Mikus To tylko dowodzi twojej aspołecznej postawy , ale i braku szacunku dla wydanych milionów na remont Równi Krupowej/nazwy naucz się pisać z dużej litery , albo wróć do szkoły podstawowej / i włożonej w to pracy ludzkiej . Wg. ciebie to należy jednym pociągnięciem zniszczyć , dla jakiejś głupiej zabawy . A gwarancja to d***u także twoje pieniądze .Wielka Krokiew najbardziej odpowiednie miejsce i tereny wokół niej . Nie ma tu mieszkańców , jest wolna przestrzeń i co najważniejsze zgoda na organizację w tym miejscu wielkich imprez masowych jest zawsze .To najbardziej odpowiednie miejsce w mieście i żadne bzdurne protesty nie zmienią tej opinii.
jaga206:37, 8 listopada 2019
Coraz bliżej Kasrowego Wierchu .Moze za dwa lub trzy lata sylwester będzie tam. A co... . Dziwne że Zakopane nie umie się bawić w swoim towarzystwie tylko potrzebuje Warszawy
Śmiechu warte00:27, 8 listopada 2019
Czyli według TPN na Równi Krupowej też nie można sylwestra zorganizować bo hałas słyszalny jest na kilka kilometrów. A Rówień Krupowa od Wielkiej Krokwi oddalona jest zaledwie o kilometr.
marcos22:01, 7 listopada 2019
Przenieście do Krakowa. Ja wogole jestem za tym zeby juz sobie odpuscic Zakopane. Dajcie nam żyć!!! ludzia mieszkającym w tej okolicy!!!!
totalna bzdura21:44, 7 listopada 2019
Widocznie lepiej by był ten Sylwester w centrum miasta , przy blokach gdzie mieszka tysiące ludzi z małymi dziećmi , osobami starszymi ? To dopiero bzdura , Mieszkańcy mają już dość hałasu .
Totalna głupota21:40, 7 listopada 2019
Idiotyczne stanowisko TPN jak zawsze . To co na Krokwi nawet Pucharu Świata nie wolno organizować . Totalna głupota .
Mikus20:42, 7 listopada 2019
A wiecie czemu m być pod skocznia?Bo miasto zrewitalizowalo rówień krópowa i straci gwarancję wykonawcy jeśli odbędzie się impreza.A na to liczy tylko wykonawca inwestycji????
Pola19:43, 7 listopada 2019
Nie kupować Tygodnika Podhalańskiego !!!za to że szczuje pod przykrywką zwierzątek , a biedne zwierzątka do miasta schodzą bo nie widzą zagrożenia w zabawie sylwestrowej
Zakopiańczyk19:10, 7 listopada 2019
Odbija wam szajba obrońcy przyrody? Mieszkańców miasta nie szkoda tylko zwierząt szkoda?! Takie same debile broniły kornika, który dziesiątkował Puszcze Białowieską ! Puknijcie się w głowę ekolodzy z Bożej Łaski. Pilnujcie lepiej zanieczyszczenia powierza i wody, a nie takie brednie pisać. Zwierząt w okolicach krokwi i tak już nie ma, po wielu imprezach sportowych organizowanych regularnie od okresu międzywojennego.
digiPODHALE18:53, 7 listopada 2019
na lotnisko w nowym targu przeniescie wiecej miejsca , a huk w sylwestra wszedzie równy
117KM17:17, 7 listopada 2019
A gdzie byli obroncy zwierzat jak Trzaskowskiemu rura pekla w Warszawie nie stali w wodzie i nie protestowali a w puszczy jak chcieli wyciac chore drzewa to sie umieli wiazac do drzew i pajacowac .Rybkom nie pomagali a tu sie o misie martwia bezmuzgi zielone misie na Sylwkwa sie nie obudza.Juz wiecej tygodnika nie kupie bo nawet sie do ## nie nadaje.PEŁO jest ZEREM.
zakopiańczyk17:17, 7 listopada 2019
Kurskiemu odwaliło że chce zrobić pod krokwią , niech już zostanie na Równi Krupowej, wiejskie dyskopolo dla gawiedzi.
antyPO16:38, 7 listopada 2019
Oczywiście, że tygodnikowi jest nie POdrodze z TVP, doskonale wiemy iż jest to zakamuflowany oddział wyborczej. Robią co im michnik każe, byle dowalić demokratycznie wybranej władzy. Skoro mamy demokrację w Polsce, to nie ma się co rozczulać nad tymi pseudo obrońcami przyrody, którzy za wszelką cenę chcą umniejszyć ewentualne sukcesy obecnej władzy, która ma pełne prawo decydować co i gdzie robić bo na to uzyskała mandat od większości społeczeństwa. A mówienie, że ta impreza zakłóci spokój w TPN jest niedorzeczne, bo np. już impreza skoków im nie przeszkadza. Tu chodzi ewidentnie o interesy pewnej partii POlitycznej.
Pola16:29, 7 listopada 2019
No wiadomo wszystkie imprezy w Zakopanem próbują zawetować ,,górale,,co kiedyś tam kiedyś przyszli za torami do pracy słowem nic ale to nic im się nie podoba w Zakopanem ać przecież koło Limanowej jest cisza i spokój proponuję powroty połączone z odpoczynkiem
Turysta16:27, 7 listopada 2019
Cobyście nie zrobili będzie zle. My mamy psy i też reagują na chałasy jak wszystkie zwierzęta podobnie . I tak żle i tak nie dobrze. Należy pomyśleć jak zabezpieczyć górne partie skoczni żeby nie było incydentów . Firmy organizujące tego typu imprezy na terenach nawet parków w Polsce mają odpowiedznie środki np. w przypadku koncertów itp. mogą odrodzić cały teren . W całej Polsce jakoś Parki zarabiają na imprezach tutaj tylko występuje prywata od czasów starego dyrektora . Zapytajcie o imprezy na terenie Śląskiego Parku w Chorzowie a douczycie się jak organizować imprezy masowe gdzie jest nawet ZOO.
Krzysiek16:07, 7 listopada 2019
Do Jan i ze wsi
Tylko że Wy tzw "ludzie" macie buzię i możliwości bronić się. A co ma zrobić zwierzę? Zaatakować? To będziecie płakać że Was dzikie zwierzę zaatakowało. Jeżeli macie jakieś zwierzę w domu to lepiej żeby wam je zabrali albo żeby same odeszły dla ich dobra...
Ja tylko przejazdem15:16, 7 listopada 2019
@jan @ze wsi
Na tym polega problem z głęboko zakorzenionym myśleniem wśród części Polaków- "Jeżeli ktoś silniejszy mi robi coś złego, to ja w odwecie mogę zrobić coś zlego słabszemu ode mnie".
To chyba pokłosie mentalności feudalnej.
TVP KLAMIE14:27, 7 listopada 2019
Brawo TPN niech pis nie mysli ze walki wszedzie moze robic...
ze wsi13:37, 7 listopada 2019
do jan - zgadzam się ,też tak myślę,więcej takich ludzi - brawo.Nie dajmy się zwariować .
OjDyro13:00, 7 listopada 2019
Komentarze mówią wszystko o tzw. góralach. Wstyd.
Tadek12:59, 7 listopada 2019
Bar obowiązkowo na progu.
Pola12:52, 7 listopada 2019
A jak trzy dni wyją trąbami na skokach to nikt nie protestuje ,lepiej żeby się park zajął kornikiem a politycznie zwierzętami ,tak samo powinni wszyscy handlowcy i hotelarze zbojkotować Tygodnik Podhalański który angażuje się w upolitycznione zbieranie podpisów przeciwko Sylwestrowi ,to nie nasza wina że PO przegrało,jestem za zorganizowaniem imprezy
polo12:16, 7 listopada 2019
A co tam wpłynie hałas,miśki i tak są przyzwyczajone przychodzą nawet do miasta.Łanie też sobie schodzą.Jak już co to kornik wyginie w lasach.
Obiektywny11:41, 7 listopada 2019
Za cienkie bolki jesteście aby Kurskiemu podskoczyć :-)
Sarkazm11:06, 7 listopada 2019
A to paskudne "lewaki". Stanowisko TPN to atak na demokratycznie wybrane władze TVP!
Mirek11:03, 7 listopada 2019
A co to za różnica czy będzie 500 metrów dalej czy bliżej. Hałas w sylwestra jest wszędzie.
jan11:02, 7 listopada 2019
Przejmujemy się zwierzętami bardziej niż człowiekiem.
Ile ludzi cierpli z powodu hałasu obok domu (przedsiębiorcy) i to dzień na dzień i jakoś ich nikt nie broni... A tu zwierzątka i wielki szum.
Niech będzie pod wielką krokwią - jestem za!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij