Czwartek, 14 listopad 2019, Imieniny: Rogera, Serafina, Agaty
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 76
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 76
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 76
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
10.11.2019, 15:31 | czytano: 2692

Hołd dla Wojciecha Doruli (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak

Przez lata historycy badający przebieg Powstania Styczniowego nie mieli świadomości uczestnictwa w nim mieszkańców Podhala. Dziś wiadomo, że o wolność Polski w jednym z najważniejszych narodowych zrywów walczyli Jacenty Jakubiec, Klemens Miętus, Wojciech Dorula oraz Jan Ciszek. Na cmentarzu w Poroninie Związek Podhala odsłonił symboliczną mogiłę jednego z nich - Wojciecha Doruli.

Dorula dla Podhala zasłużył się nie tylko walką o niepodległość. Uczeń Romana Andrusikiewicza, zakopiańskiego pedagoga i kompozytora, po powrocie z powstania wznowił naukę, a następnie poświęcił się kształceniu innych otwierając w Białce pierwszą szkołę.

W uroczystości na poroniańskim cmentarzu wzięli udział przedstawiciele Związku Podhalan, władz powiatu, Gminy Kościelisko, miasta Zakopane oraz uczniowie założonej przez Dorulę szkoły.

- Narody tracąc pamięć, tracą życie. To wielka rzecz, że jako społeczność lokalna, poprzez związek, który tych najaktywniejszych skupia, potraficie skupiać społeczną pamięć wobec tych rzeczy najważniejszych. To są sprawy nie do przecenienia. Polska to jest wielka sprawa.Polska była w tych, którzy dla niej pracowali, którzy o nią walczyli, jest w naszych sercach, ale czy będzie w przyszłości? Warto, żeby była w sercach następnych pokoleń a takie symbole pozwalają pamiętać - mówił starosta Piotr Bąk dziękując za przywrócenie pamięci o Wojciechu Doruli.

pk/ zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Pacykoś11:56, 11 listopada 2019
Do grobu 15 km, a po drodze Stasikówka.
werty21:31, 10 listopada 2019
Do "co za dzwońce" - chyba każdy umie czytać, chodzi o to że po co robić mogiłę symboliczną jak jest prawdziwy grób tylko 15 kilometrów dalej.....
co za dzwońce....21:24, 10 listopada 2019
Piko, zapytujący i werty - umiecie czytać, czy tylko obrazki oglądacie a potem dyktujecie komuś piśmiennemu te swoje mundrości?

Jak byk jest napisane, że to symboliczna mogiła. SYMBOLICZNA.
Piko21:14, 10 listopada 2019
Przeciez grób znajduje sie w Białce Tatrz.
zapytujący21:12, 10 listopada 2019
Dyrektor szkoły Białki na zdjęciach , nie wie że grób śp. Wojciecha Doruli w Białce?
werty20:40, 10 listopada 2019
Jego prawdziwy grób jest na cmentarzu w Białce Tatrzańskiej.... Czy władze o tym nie wiedzą??
dziadek15:57, 10 listopada 2019
Akurat teraz historycy mają świadomość. Teraz, kiedy pisowski burmistrz Zakopanego tak właśnie się nazywa...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij