Środa, 30 wrzesień 2020, Imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima
Nowy Targ i okolice
Rain
10°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 87
Rain
Wiatr: 14.472 km/h Wilgotność: 94
Rain
10°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 87
Rain
13°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Rain
11°
Wiatr: 8.496 km/h Wilgotność: 89
Rain
10°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
09.12.2019, 14:02 | czytano: 6192

W Londynie powstał Związek Podhalan

Grupa górali założyła Związek Podhalan w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jego prezesem została, pochodząca z Bańskiej Wyżnej, Dominika Rzadkosz.

Zebranie założycielsko-wyborcze rozpoczęła uroczysta Msza Święta w polskim kościele pw. Chrystusa Króla w londyńskiej dzielnicy Balham, po czym wszyscy uczestnicy przemaszerowali na spotkanie do pobliskiego Klubu Orła Białego, prowadzonego przez menadżera Krzysztofa Gondka. To miejsce jest obecnie siedzibą związku. Związek Podhalan z Polski reprezentowali: prezes Andrzej Skupień wraz z małżonką oraz wiceprezes Piotr Gąsienica.Podczas mszy świętej koncelebrowanej przez proboszcza ks. Władysława Wyszowadzkiego, ks. asystenta Michała Łatuszyńskiego oraz kapelana Związku w Anglii ks. Leszka Seweryna członkowie złożyli dary ołtarza. Homilie wygłosił Rektor Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. dr. hab. Stanisław Dziekoński. Czytania, psalm oraz modlitwa wiernych przypadła w udziale gościom z Polski jak i również tutejszym góralom.Podczas zebrania walnego Związek Podhalan w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej został utworzony jednogłośnie. Członkowie podczas głosowania tajnego dokonali wyboru prezesa, którym została Dominika Rzadkosz pochodząca z Bańskiej Wyżnej. Prezes spośród członków wybrała do Zarządu osoby, z którymi będzie współpracować: wiceprezes- Bogdan Cieniawski (Mszana Dolna), sekretarz - Piotr Dudzik (Wilczyce, gm. Dobra), skarbnik - Jolanta Rzadkosz (Bańska Wyżna), członek wspierający 1 - Andrzej Oskwarek (Piekielnik), członek wspierający 2 - Agnieszka Wyrostek (Szaflary).Więcej zdjęć na stronie Związku Podhalan: TUTAJ

Źródło: prezes Związku Podhalan w ZKWBiIP Dominika Rzadkosz, ZP w Polsce, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Joo09:24, 11 grudnia 2019
Choćby ludzie co zrobili nikomu nie dogodzisz zawsze znodziy sie taki co mu cosi pasowało nie będzie
Gorole wsyndyl powinni trzymać się razem i Chwała im za to!!!
chowaniec16:42, 10 grudnia 2019
Ciekawe kie w Palestynie Zwionzek naski góroli pod górom Synaj utowrzom? Bo jo znom takiego Władka z Poronina co juz dziś w biołym kapelusie chodzi, coby go z tamtymi górolami nie pomylić.
ente09:04, 10 grudnia 2019
A ten w kapeluszu na zdjęciu to chrześcijanin, czy tylko "góral"? Skoroście tacy doparci!
sajdermen00:08, 10 grudnia 2019
No to kwaśnica na festynie po 8 funtów.
sąsiad i ja23:38, 9 grudnia 2019
Tańcować, śpiewać ino nie politykować...hej.
katete19:36, 9 grudnia 2019
Mor przeskadza Ci że katolicy są UK a co powiesz na temat muzułmanów w tamtym kraju? No? A jest ich tam troche wiecej, nie uważasz? I macki mają dużo większe.
Morek18:02, 9 grudnia 2019
mor, to taki clek co ino godo. jak tupniesz noga, to ucieknie pod stół.
Never18:01, 9 grudnia 2019
mor , tyś to pewnie Dawidowego wyznania, ze cie to boli.
Do wzrokowiec17:48, 9 grudnia 2019
Mało gorstecka ludzi zrobi wincyj niż wom się zdaje. Gratulacje dla nowo powstalego związku.
A Związek Podhalan jest to grupa ludzi którzy kochają naszą tradycję i muzykę. Nawet w najdalszych zakątkach świata. I są dumni że są goralami.
TYN Z POD KRZYZA16:16, 9 grudnia 2019
mało gorsta ludzi a moze bedziy ik wiyncyj a ty mor PRZESKODZO CI ZE GÓROLE SA WIERZACY ,MOZE SY SPOTKOJMY TO CI TO WYTŁUMACE ??
wzrokowiec15:37, 9 grudnia 2019
wąska ławeczka, tako gorstecka wos jest, z czym do ludzi
mor14:09, 9 grudnia 2019
To i tam Watykańczycy teraz mają swoje macki.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij