Czwartek, 27 luty 2020, Imieniny: Romana, Makarego, Lutomira
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 83
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 83
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 83
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 83
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
20.12.2019, 12:38 | czytano: 3899

Rabka broni się przed paraliżem. Jest porozumienie z PKP sprawie przejazdów kolejowych

Wygląda na to, że znaleziono rozwiązanie, które sprawi, że miasto nie stanie w korkach, gdy w Rabce-Zdroju pojawią się pociągi. Burmistrz Leszek Świder poinformował, że udało się w tej sprawie porozumieć z PKP.

Spółka kolejowa modernizuje linię kolejową z Nowego Sącza do Chabówki. gdy powstanie linia Podłęże-Piekiełko, to przez Rabkę-Zdrój pociągi będą jeździć do Zakopanego. Władze miasta obawiają się, że sparaliżuje to ruch samochodowy w mieście, bo w centrum miasta znajdują się aż trzy przejazdy kolejowe zlokalizowane przy trzech kluczowych skrzyżowaniach. Przy wzmożonym ruchu pociągów miasto stanie w korkach.

Rozmowy z udziałem przedstawicieli miasta, powiatu i PKP przyniosły propozycję rozwiązania problemu. Jak informuje burmistrz Leszek Świder, plan zakłada budowę dwóch nowych rond - pierwszego koło Janosika, a drugiego przy wyjeździe z chińskiego marketu (butik Azja). Mniej więcej w połowie drogi między oboma rondami, naprzeciwko dawnej bazy PKS i supermarketu Tani, powstanie wiadukt i przejazd pod torami, a dalej przez pola poprowadzi nowa droga, która będzie wylatywać koło GS-u na ul. Podhalańskiej. To właśnie będzie bezkolizyjny przejazd, który będzie można swobodnie pokonywać samochodem, gdy pozostałe przejazdy kolejowej będą zamknięte na czas przejazdu pociągu. Co ważne, PKP planuje całkowicie zamknąć dla ruchu samochodowego przejazd kolejowy koło Janosika. W tym miejscu ulica Podhalańska będzie zamknięta.

- Będzie dwupoziomowe rozwiązanie kolejowe w Rabce. W tym miesiącu Ministerstwo Infrastruktury umieściło tą inwestycję w planie rozwoju dróg Podtatrza do 2030 roku. Opracowanie dokumentacji rozbudowy skrzyżowania wraz z uzyskaniem zgody na wykonanie robót budowlanych przewidywane jest na rok 2020/2021 i ma być realizowane wspólnie przez PKP PLK SA, Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu i Miasto Rabka Zdrój. Oznacza to, że budowa nowego przejazdu staje się faktem - ogłosił Leszek Świder.

r/
najnowsze informacje
komentarze
AHN17:49, 22 grudnia 2019
@mieszkaniec
Prawdopodobnie  żadne skrzyżowanie, w tym rondo, nie są możliwe przy wiadukcie, ze względu na różnicę poziomów. Torów raczej na pewno nie podniosą, bo to miejsce jest za blisko stacji, więc siłą rzeczy trzeba asfaltem zejść kilka metrów poniżej poziomu obecnej drogi.
mieszkaniec10:02, 22 grudnia 2019
@AHN
Zgadzam się, to rozwiązanie byłoby strasznie skomplikowane, gdyby rondo było przy planowanym wiadukcie to jeszcze jeszcze, ale znając życie pewnie się nie zmieści. Miejmy nadzieję że jeszcze dopracują ten projekt.
AHN20:53, 21 grudnia 2019
@mieszkaniec
Z mapki wynika że jadąc od strony GS będzie trzeba skręcić w prawo, przejechać pod wiaduktem, zawrócić na rondzie koło chinola, i dopero na rondzie koło Janosika będzie można wrócić na Podhalańską. Trochę do bani, biorąc pod uwagę że nie będzie przejazdu starą Podhalańską nawet jak nic nie jedzie.
mieszkaniec11:31, 21 grudnia 2019
do j23: ta linia kolejowa to szansa dla Rabki, trzeba być ograniczonym żeby tego nie rozumieć.
Nie rozumiem tylko sensu ronda przy chińskim markecie, przecież droga za torami jest tam bardzo wąska i ze względu na zabudowania będzie ciężko ją poszerzyć.
Maria G.11:24, 21 grudnia 2019
Pożyjemy zobaczymy. Na razie to jakaś koncepcja. Do zrobienia jeszcze daleka droga. Panie burmistrzu miał Pan już kilka spektakularnych pomysłów które skończyły się na mglistych wizjach. Jak będzie tym razem?
j2318:32, 20 grudnia 2019
do burmistrza rabki jeśli nie pozbędzie się pan podegrodzia to podegrodzie powie trzeba wybudować dworzec centralny w rabce to się wybuduje podegrodzie wykończy to miasto
nowotarżanin- NIE dla Grzegorza Watychy18:11, 20 grudnia 2019
i tu widać jakiego burmistrza niektórzy wybierają i popierają w Nowym Targu! Owoce jego kilkuletniej zarządzania Miastem to największy w Polsce dnia trujący mieszkańców i paraliż komunikacyjny wg p. Watych nie da się nic zrobić z przejazdem kolejowym na ul. Ludzmierskiej ... Burmistrz Rabki działa niedługo ale skutecznie.
vicek15:41, 20 grudnia 2019
@Nowotarżanin
Tak głosowaliście,teraz nie pora narzekać...
piotrek15:39, 20 grudnia 2019
i napewno wykona tą inwestycję jakaś firma z Podegrodzia ?
Nowotarżanin13:35, 20 grudnia 2019
Panie Burmistrzu Rabki Zdroju Leszku Świder bardzo proszę o obronę przed paraliżem ulicy ludźmierskiej w Nowym Targu Co powoduje też paraliż komunikacyjny części miasta Nowego Targu. Proszę Pana o to bo nasz nowotarski Burmistrz nie potrafi tej sprawy załatwić, albo też nie chcę.
hop siup13:34, 20 grudnia 2019
W Nowym Targu co? Jak zwykle tylko wstążki, imprezki, bale i MOK. Reszta może się bujać
mieszkaniec13:31, 20 grudnia 2019
Nowy Targ odczuje juz korki od poniedzialku!!!!
Loko13:19, 20 grudnia 2019
A Nowy Targ spi czy tez naciska na PKP? Zeby nie bylo ze sie obudza jak Ludzmierska bedzie zamykana co 10 minut na minimum 5.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij