Sobota, 18 styczeń 2020, Imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty
Nowy Targ i okolice
Clouds
-1°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-0°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-0°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Mist
-0°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 85
Clouds
-1°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-3°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo zła
Zakopane
Dostateczna
15.01.2020, 11:16 | czytano: 1811

Rozpoczęła się modernizacja zasobów geodezyjno-kartograficznych w rejonie Witowa

ZAKOPANE. - Prace geodezyjne już się zaczęły, a pracownicy ruszyli w teren. Są to trzy dwuosobowe ekipy - informuje naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami w powiecie tatrzańskim. Jacek Kuchta prosi właścicieli działek o "czujność na informacje".

Modernizacja obrębu Witów rozpoczęła się podpisaniem umowy w listopadzie ub. roku z firmą GeoArt z Czarnego Dunajca.

Pierwszy etap to pomiar budynków i zebranie wszystkich informacji, czyli określenie funkcji nieruchomości, ilości kondygnacji i obrys budynku, który pojawi się na mapie ewidencyjnej. Drugi etap, który będzie pracochłonny dla pracowników wydziału geodezji i ważny dla właścicieli działek położonych w Witowie - to ustalenie przebiegu granic .

- Prace wykonuje firma wyłoniona w przetargu, która ma doświadczenie w takich pracach. Już wcześniej wykonywała tego typu usługi i dla naszego i dla ościennych powiatów. Pracownicy mają na sobie kamizelki odblaskowe z napisami "geodezja" oraz "Geo Art", identyfikatory oraz upoważnienia od starosty do wykonywania pomiarów w terenie, wiec zawsze można sprawdzić uprawnienia takiej osoby u nas w urzędzie, lub legitymując danego pracownika - dodaje naczelnik.

Firma wykonała już w listopadzie ub. roku zdjęcia całego obrębu Witów z wysokości ok. 150 metrów, na kanwie których będą wykonywane prace geodezyjne.

Prace w rejonie Witowa planowo zakończą się pod koniec tego roku, ale wcześniej pojawi się ważny etap. Otóż na na przełomie października i listopada całość prac geodezyjnych, które firma wykona można będzie zobaczyć na zobrazowaniach gotowych mapach i wtedy będzie czas na poddanie ich ocenie. To wyłożenie do publicznego wglądu to okazja do wniesienia ewentualnych poprawek. W ciągu 15 dni roboczych każdy będzie mógł obejrzeć swoje działki, budynki i granice i odnieść się do tych danych.

- Wielka prośba do mieszkańców Witowa, by byli czujni na informacje na naszej stornie internetowej, bo każdy etap prac będzie przez nas omawiany. Prosimy, by wszelkie uwagi i propozycje zgłaszać do nas do wydziału. lub do firmy GeoArt - apeluje naczelnik Wydziału Geodezji.

Jeśli chodzi o Suche, tu prace się opóźnią. Ogłoszony jesienią przetarg nie przyniósł rozstrzygnięcia, więc zostanie powtórzony. Prawdopodobnie jego rozstrzygnięcie nastąpi na przełomie lutego i marca. - Po podpisaniu umowy "startujemy z Suchem" i tam prace potrwają prawdopodobnie do 2021 roku - precyzuje Jacek Kuchta.

Sprawy dotyczące działek nigdy nie są łatwe. - Dodatkowo powiat tatrzański charakteryzuje się specyficzną dokumentacją geodezyjną, której pewnie nie ma w innych regionach Polski, posługujemy się jeszcze mapą katastralną tzw. opracowaną w skali nietypowej, niemetrycznej. Ale jakoś sobie z tym radzimy, między innym modernizując poszczególne obręby w naszym powiecie. Głównie chodzi o przejście z mapy analogowej - papierowej, arkuszy foliowych do formy elektronicznej. Jednocześnie modernizując nośnik mapy ewidencyjnej, aktualizujemy pewne rzeczy dotyczące gruntów, czyli użytki gruntowe, przebieg granic działek ewidencyjnych, informacje o budynkach - doprowadzając te wszystkie dane do zgodności z rozporządzeniem w sprawie ewidencji budynków i gruntów - tłumaczy naczelnik.

Modernizacja ewidencji gruntowej w poszczególnych obrębach realizowana jest dzięki projektowi RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 pn. "E-usługi w informacji przestrzennej w powiecie tatrzańskim", który daje współfinansowanie ze środków unijnych. Z tych środków wykonane mają być pomiary w Witowie i Suchem.

- W tej chwili cyfrową formą pomiarów i map ewidencyjnych objętych ok. 46 procent powiatu. Wykonując obręb Witów i Suche ten wskaźnik wzrośnie do 60 procent. Zostało nam jeszcze do modernizacji większość wsi w gminie Bukowina Tatrzańska, sama wieś Bukowina oraz Groń, Leśnica, Brzegi, Jurgów , Rzepiska i Czarna Góra. W Poroninie - Poronin i Nowe Bystre, w Białym Dunajcu - Sierockie, Gliczarów Dolny i sam Biały Dunajec, a w kościelisku czeka nas jeszcze duży obręb Dzianisz - wymienia Jacek Kuchta.

Do zasobów kartograficznym dostęp ma w zasadzie każdy. - Jest on otwarty dla wszystkich. Po dokument, mapę, czy wypis z rejestru gruntów może przyjść każdy i otrzyma go i po opłaceniu dostępu - zgodnie z cennikiem. Ale chcę przypomnieć, że w ramach wspomnianego wcześniej projektu unijnego, uruchomiliśmy geo-portal powiatu tatrzańskiego. Na naszej stronie internetowej jest zakładka, gdzie można bez opłat, czy logowania się znaleźć podstawowe dane dotyczące działek - przypomina naczelnik.

Radio Alex, opr.s/
najnowsze informacje
komentarze
Stanisław11:12, 16 stycznia 2020
Panie Michale...
Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.
piiiip15:59, 15 stycznia 2020
@abab
A co Ty myślałeś, że jak rozbudowaliście domy czy postawiliście garaże to powierzchnia budynków się nie zmienia i wszystko zostaje tak jak było?
Michał11:37, 15 stycznia 2020
Portal mapowy starostwa tatrzańskiego to porażka!!! Nie wiem ile kasy dali ale poza ładnym wyglądem wszystko działa kiepsko, brak podkładów satelitarnych, słabo się wczytuje, brak połowy budynków, wyszukiwanie dramat a o niezgodnościach już nie wspomnę!! Brawo naczelniku jest się czym chwalić polecam sprawdzić portale ościennych powiatów które może tak ładnie nie wyglądają ale są praktyczne.
M11:32, 15 stycznia 2020
Chodzą chodzą - widziałam ich dzisiaj.
okaziciel11:29, 15 stycznia 2020
tak samo w gminie Szaflary, później ludzie musieli chodzić do starostwa i naprawiać ich błędy. TO KOMPLETNI PARTACZE. Geo Arty. HA HA HA
abab11:28, 15 stycznia 2020
w Ludźmierzu też mierzyli i się narobiło ;) dodatkowo większość otrzymała dopłaty do podatku za budynki;) wszędzie kasy szukają ;(
górol11:19, 15 stycznia 2020
W Białce tak sp.......li mapy , że jest gorzej niż było
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij