Sobota, 24 październik 2020, Imieniny: Marcina, Rafała, Arety
Nowy Targ i okolice
Rain
15°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 76
Clouds
10°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 76
Clouds
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 76
Clouds
15°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 75
Clouds
14°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 83
Clouds
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
09.02.2020, 15:06 | czytano: 9564

Miasto zbuduje własny PSZOK

arch. Podhale24

NOWY TARG. Do 2021 r. obok sortowni odpadów przy ul. Jana Pawła II - zbudowany zostanie stacjonarny punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Radni w formie uchwały przyjęli prawie 3,8 mln zł dofinansowanie na realizację projektu "Budowa punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych". W ramach środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przy Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na lata 2014-2020.

- Celem projektu jest wybudowanie obok terenów Regionalnej Instalacji przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Jana Pawła II, punktu selektywnej zbiórki, do którego mieszkańcy miasta będą mogli przywieźć odpady posegregowane, niezależnie od terminu zbiórki odpadów, wynikających z harmonogramu - wyjaśnia Barbara Kryj-Mozdyniewicz.
Naczelnik Wydzału Podatków i Opłat przypomina, iż przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie wymagają. aby na terenie każdej gminy taki punkt został utworzony. - W tej chwili zadanie to realizuje firma, która wygrywa przetarg na odbiór odpadów z terenu miasta. Dzięki pozyskaniu środków, Nowy Targ będzie miał punkt selektywnej zbiórki niezależny od podmiotów zewnętrznych - dodaje.

To przełożyć się ma na koszty odbioru od mieszkańców odpadów komunalnych w postaci surowców wtórnych, odpadów niebezpiecznych, chemicznych, czy budowlanych.

Budowa punktu selektywnego odbioru odpadów komunalnych (PSZOK) kosztować ma w sumie ponad 6,5 mnl zł. Dofinansowanie z NFOŚ wynosi 85 procent przewidywanych kosztów kwalifikowanych.

s/
najnowsze informacje
komentarze
jo11:21, 13 lutego 2020
Kto chce splarnie ?!
Wpisywac miejscowości
niepokorny22:29, 12 lutego 2020
Pinki
Brawo My, dzięki takim jak my nie ma w Niwym Targu składowiska odpadów, stare wysypisko przy Zakopiance dawno zamknięte i zrekultywowane, planowane składowisko padło i dobrze w zamian wybudowano sortownię z linia do produkcji paliwa z odpadów niestety mija kolejna 10-latka i budowa elektrociepłowni to ciagle ambitne plany, oby wreszcie udało się je zrealizować w tej 10-łatce, bo jak nie my to kto?
Pinki20:15, 12 lutego 2020
wow dwa śmietniska i spalarnia odpadów? Brawo Wy
niepokorny18:07, 12 lutego 2020
Selektywna zbiórka odpadów komunalnych, która jest realizowana w PSZOK, to jeden z elementów kompleksowej gospodarki odpadami, odebrane odpady powinny być poddane odzyskowi materiałowemu w tym recyklingowi, a pozostała palna frakcja odpadów powinna jak najbardzej poddana odzyskowi energetycznemu. Mamy niestety chroniczny brak zakładów termicznego przetwarzania odpadów. W Nowym Targu jak najszybciej powinna być zbudowana nowoczesna elektrociepłownia na paliwa z odpadów, która pozwoliłaby wygasić starą kotłownie, wyeliminować spalanie węgla w indywidualnych piecach a tym samym wyeliniwać główne źródło smogu, niestety wielu ma w gębie walkę ze smogiem ale kiedy przychodzi do konkretów to uciekają w populizm podgrzewany nowomodną ideologią
obiektywny16:33, 12 lutego 2020
tylko nowoczesne spalanie jak w innych wysoko rozwiniętych krajach.
x14:16, 12 lutego 2020
Niepoprywny
tyle, że w Nowym Targu jest PSZOK. Obok budowanego PSZOKa więc po co mnożyć byty.
niepoprwny13:31, 12 lutego 2020
Poplątanie z pomieszaniem, niektórym coś dzwoni ale nie wiedzą w którym kościele. Może trochę edukacji, co to jest PSZOK, jak sama nazwa mówi to punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, no i całą prawda. Każda Gmina ma obowiązek zorganizowanie PSZOK na swoim terenie, nie jest to żadne wysypisko, nie jest punkt zbiórki odpadów z produkcji a jedynie posortowanych odpadów komunalnych dostarczonych przez mieszkańców. Cała ideologia kreowana przez a2 i kilku podobnych "oświeconych" to czysta prymitywna propaganda. Każdy z nas od czasu do czasu wyrzuca odpady niebezpieczne i inne problematyczne do pojemnika na zmieszane odpady (puszki po lakierach często jeszcze z zawartością, środki ochrony roślin, drobny sprzęt elektryczny, chemikalia...), odpady tego rodzaju bezwzględnie nie powinny trafić do pojemnika na pozostałość po selektywnej zbiórce jako odpady zmieszane. Poza tym wszystkie selektywne odpady w tym odpady wielkogabarytowe czy tekstylia mieszkaniec może zawieźć na PSZOK. W Krakowie od lat funkcjonuje tzw. "Gratowisko", które cieszy się dużym powodzeniem, w sposób cywilizowany odbierane są posegregowane odpady komunalne w ramach systemu bezpłatnie. Inwestycja wpłynie na obniżenie opłat za odpady, usprawni ich odbiór i magazynowanie, wyeliminuje uciążliwość odorową, zapewni pełną ochronę środowiska naturalnego przy prawidłowym i rzetelnym podejściu mieszkańców, pozwoli na maksymalne zgodne z prawem zagospodarowanie odpadów. Krytykujący tą inwestycję to osoby którym nie zależy na ochronie środowiska naturalnego, można by powiedzieć za klasykiem, że chcą żeby było tak jak było, czyli dzikie wysypiska w lasach spalane śmieci przy potokach, traktowanych jako naturalne wysypisko, spalanie śmieci w piecach, płynące ścieki w rowach przydrożnych,.. ale to se nie wrati na szczęcie. Władzo gratuluję i życzę również sobie wybudowania również dla mnie jako mieszkańca Nowego Targu PSZOK podobnego do funkcjonującego " Gratowiska " w MPO w Krakowie na ul. Nowohuckiej, gdzie kieruję zainteresowanych.
golec12:23, 12 lutego 2020
Po nowotarsku. Tu narazie jest ściernisko ale będzie wysypisko
moim_zdaniem10:43, 12 lutego 2020
toż to SZOK... bez "P"
Nowa era20:11, 11 lutego 2020
Nowy Targ miasto przy śmietniskach.
wiki21:11, 10 lutego 2020
Miasto ma jakis teren obok to moze zamiast szukać kupca niech zbuduje faktycznie nowoczesną spalarnie smieci z odzyskiem energii dla miasta.
Patrz spalarnia w Wiedniu czy w Danii.
Sa jakies miasta partnerskie-może trzeba u bogatszych szukać "kontaktu"
Lala17:32, 10 lutego 2020
Nowy Targ śmietnikiem Podhala
Kron17:00, 10 lutego 2020
Watycha wszystko robi na odwrót. Fryźlewicz zlikwidował wysypisko w Nowym Targ Watycha buduje. Przecież będą tu zwożone śmieci z całego Podhala. Znajdą się ludzie, którzy za pieniądze będą odbierać odpady z wiosek, przy wjeździe na PSZOKa pokazywać dowód opłat za śmieci w domu i dowód osobisty, że są mieszkańcami miasta. Problem zostanie w Nowym Targu. Nasza przyszłość gotowana przez Nasze Miasto to smog i śmieci.
Miszczowie12:34, 10 lutego 2020
Do PSZOKów przyjmuje się zużyte baterie i akumulatory i chemikalia. Myślę, że władze chcą nam zafundować kolejną katastrofę ekologiczną Jak kuśnierze zaczną beki zwozić z całego Podhala. Dramat Swoją drogą usytuowanie tego śmierdielstwa przy drodze do Białki i Bukowiny też raczej turystów nie zachęci do odwiedzenia Nowego Targu. No ale przebierze się urzędników skarbowych za turystów i powie, że NT jest miastem turystycznym
Czytelnik Podhale 2411:15, 10 lutego 2020
A2 masz całkowitą rację.
tylko referendum10:01, 10 lutego 2020
Czym będą te śmieci wywozić? Jakie ceny będą płacić za odbiór? Wiadomo, że mały PSZOK będzie płacił więcej więc i my zapłacimy więcej. Czy PSZOK będzie obsługiwał inne gminy? Jeśli tak zawalą nas śmieciami gminnymi. Jak to się ma do ekologii i tak zasyfionego miasta? Wsadzają nas na kolejną kosztowną minę i jak zwykle chyba nie przeliczyli kosztów bo potem się zobaczy.
Księgowy23:02, 9 lutego 2020
"Budowa punktu selektywnego odbioru odpadów komunalnych (PSZOK) kosztować ma w sumie ponad 6,5 mnl zł. Dofinansowanie z NFOŚ wynosi 85 procent przewidywanych kosztów kwalifikowanych."
Skoro dofinansowanie wynosi 3,8 mln to trzeba będzie dopłacić prawie trzy miliony ze swoich.Wychodzi 58% a nie 85% dofinansowania. Czeski błąd czy świadoma manipulacja liczbami?
leming doskonały21:35, 9 lutego 2020
Perspektywicznie - zaplanować po sąsiedzku SPALARNIĘ i będzie ok
a221:11, 9 lutego 2020
Do"Z tąd" Najbardziej boję się składowania odpadów niebezpiecznych i chemicznych, znając polskie i nowotarskie raealia to będzie ekologiczna"bomba" Tam już jest smród i syf, a co potem będzie ? Kupiliśmy stare technologie opakowań, a po co? Opakowania plastikowe są szkodliwe, butelki plastikowe są szkodliwe i rakotwórcze itp. Wróćmy do ekologicznych opakowań, szklanych ,zwrotnych, bierzmy przykład z zachodu. Lokalizacja jest fatalna! Za blisko miasta! Już jest problem ze smrodem, "Z tąd" chyba nie mieszkasz w N.Targu, albo masz w tym
interes skoro tobie pachnie w tym mieście? Nowy Targ i tak ma Fatalną opinię , więc po co dokładać syfu? " z tąd' nie zależy Ci na zdrowiu i życiu? Chcesz umierać na raka? bo ja nie!
ski20:43, 9 lutego 2020
król śmieci a potem zrobią rade nadzorcza
Akr19:40, 9 lutego 2020
Ja mam pytanie czy została zrobiona analiza ekonomiczna tzn. kosztów już po utworzeniu PSZOKa? Jeśli tak to liczę, że na najbliższej sesji pan burmistrz ją przedstawi
z tąd19:32, 9 lutego 2020
@a2.A gdzie? Nie przesadzaj(,,purkasz,, fiołkami?).Coś o Marsie mi się o uszy obiło że tam polecimy.Wiesz jakie opłaty za śmieci będą drogie?
D.hu19:30, 9 lutego 2020
E tam jojdocie ponoć w szaflarach spalarnia mo być bo to mało popularnie turystycznie miejsce a i dzialki nie wartościowe zbytnio
tentego19:18, 9 lutego 2020
Do wstążki & kolesiostwo. Się rozumie, jak w piosence Skaldów: nie oto chodzi by złapać króliczka ale by gonić go. Z tego co piszesz Bareja wyreżyserowałby film lepszy niż "Miś"
Król śmieci19:08, 9 lutego 2020
tworzenie stacjonarnego PSZOK-u w małych gminach jest po prostu nieefektywne ekonomicznie. Taka jest opinia ekspertów. W mieście jest PSZOK na Jana Pawła w sortowni i działa więc po co drugi miejski? Wiadomo, że prywatny jest zawsze bardziej efektywny a wszystko co samorządowe to drogie. Za działalność dwóch PSZOKów zapłacimy my mieszkańcy, będziemy mieli najdroższe śmieci w Polsce. Nie powiodło się panu Wojtaszkowi w prywatnym biznesie, w samorządzie czorsztyńskim też go nie wybrali, w miejskim czego się nie tknie to śmiech na sali. Teraz bezsensowny pomysł z PSZOKiem za miliony
jaga217:57, 9 lutego 2020
Trzeba te góry śmieci spalać bo szczurów będzie jak we Wrocławiu. W NT zawsze śmierdzialo palonymi resztkami po kożuchach , teraz plastikami. Większego smrodu już nie będzie jak będzie spalarnia
wstążki & kolesiostwo17:35, 9 lutego 2020
Czyli z wkładu własnego wydamy prawie 2 miliony. Po co? Jak mawia klasyk potem się zobaczy. Panie burmistrzu czy w związku z powstaniem PSZOKa opłaty za śmieci potanieją? Nie! Będą drożeć bo do kosztów systemu zbiórki odpadów doliczone będą koszty i amortyzacja PSZOKa. No ale zatrudni się jeszcze kilkunastu kolesiów speców od zarządzania na poziomie Watychy. Kto za to zapłaci? Ja, Ty, My, Wy. Kto skorzysta? ONI
stary17:30, 9 lutego 2020
Tylko nowoczesne spalarnie. Reszta to są półśrodki.
ski16:58, 9 lutego 2020
zamiast brać się za spałarnie to budują PSZOK
Bobowniok16:04, 9 lutego 2020
Co na to Podhalański Związek Gmin? Doskonale pamiętam jak to się zaczeło i jak skończyło.
a215:32, 9 lutego 2020
Czy mieszkańcy miasta, nadal muszą wąchać te smrody? Przecież to jest blisko domów mieszkalnych w pobliżu znajduje się mleczarnia co na to ludzie tam mieszkający?, a ich działki budowlane i pola, są bezwartościowe! Dlaczego wszystkie śmierdzące" i szkodliwe dla mieszkańców firmy zlokalizowane są tak blisko? Jak zawieje wiatr to w całym mieście śmierdzi; albo z sortowni, albo z oczyszczalni, czy ciągle Nowy Targ musi być zatruwany? Dawniej ciągle woda była zatruta, a teraz powietrze: jak nie smog, to wyziewy z sortowni, oczyszczalni = to jakaś kpina z mieszkańców!!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij