Środa, 01 kwiecień 2020, Imieniny: Grażyny, Hugona, Teodory
Jabłonka i okolice
Clear
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 30
Clear
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 30
Clear
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 33
Clear
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 33
Clear
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 30
Clear
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 30
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Koronawirus - aktualna sytuacja na Podhalu
26.03.2020, 16:08 | czytano: 3204

Umorzono śledztwo ws. śmiertelnego wypadku grotołazów

Arch. Podhale24.pl

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu nie dopatrzyła się popełnienia przestępstwa i umorzyła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku grotołazów w sierpniu ub.r. w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach.

Prokuratura badała m.in. czy Tatrzańskie Ochotniczego Pogotowie Ratunkowe w Zakopanem użyło wszelkich możliwych środków do uratowania uwięzionych pod ziemią grotołazów, czy słusznie przerwano 23 sierpnia akcję ratowniczą oraz czy doszło do narażenia członków wyprawy eksploracyjnej na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Wyjaśniano również wątek nieumyślnego spowodowania śmierci grotołazów i posiadania materiałów wybuchowych. Śledztwo wszczęto m.in. wskutek zawiadomień, jakie wpłynęły do prokuratury.

Po analizie zebranego materiału nowotarska prokuratura umorzyła śledztwo nie dopatrując się znamion przestępstwa. Śledczy uznali, że doszło do nieszczęśliwego wypadku, akcja ratownicza przeprowadzona została w sposób profesjonalny, a materiały wybuchowe znaleziono przy grotołazach, którzy zginęli. Nie było winy z niczyjej strony.

Przypomnijmy, iż 17 sierpnia do jaskini położonej w Tatrach Zachodnich w rejonie Doliny Małej Łąki weszła szóstka grotołazów. Czworo wyszło na powierzchnię, a dwoje utknęło w tzw. Przemkowych Partiach. Wąski korytarz zalała woda i odcięła im drogę powrotną. Mimo akcji ratunkowej, nie udało się dotrzeć do grotołazów na czas. Ich ciała udało się wydobyć dopiero na początku września.

r/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij