Czwartek, 05 sierpień 2021, Imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy
Czarny Dunajec i okolice
Rain
16°
Wiatr: 8.856 km/h Wilgotność: 99 %
Rain
16°
Wiatr: 7.776 km/h Wilgotność: 99 %
Rain
17°
Wiatr: 10.584 km/h Wilgotność: 99 %
Rain
16°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 99 %
Rain
18°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 91 %
Rain
15°
Wiatr: 9.108 km/h Wilgotność: 99 %
27.05.2020, 15:03 | czytano: 5448

Podhalańska gmina apeluje do władz państwa ws. śmieci. Radni chcą m.in. wprowadzenia kaucji za butelki plastikowe i puszki po napojach

Rada Gminy Nowy Targ przyjęła rezolucję ws. zmiany prawa w zakresie gospodarki odpadami. Samorząd postuluje m.in. wprowadzenie obowiązku przyjmowania przez np. sklepy butelek szklanych, plastikowych i puszek z napoi. - Wprowadzenie kaucji za zwrot opakowań spowoduje, że odpady nie będą wyrzucane do pojemników - uważają radni.

- Naszym zdaniem zmiany powinny iść w kierunku zatrzymania kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów ponoszonych przez mieszkańców – mówił na sesji przewodniczący Wiesław Parzygnat, który przedstawił projekt rezolucji skierowanej m.in. do parlamentarzystów i Rady Ministrów RP.

- Koszty jakie ponoszą mieszkańcy, w związku z zagospodarowaniem odpadów cały czas rosną. Samorząd przy obecnym stanie prawnym nie ma na to większego wpływu. Z drugiej strony odpowiada on za całość zadań związanych z ich odbiorem - wyjaśniał. Rada gminy apeluje o obniżenie stawek opłat za korzystanie ze środowiska. Opłaty te mają bezpośredni wpływ na podniesienie cen zagospodarowania odpadów. W naszym przypadku wysokość stawki za odbiór śmieci zbliża się do poziomu jeszcze akceptowalnego społecznie – czytamy w rezolucji.

Rada gminy apeluje też o nałożenie ustawowego obowiązku na przedsiębiorców przyjmowania odpadów typu butelki szklane, butelki plastikowe oraz puszki metalowe. - Na dzień dzisiejszy zasady obrotu butelkami szklanymi ustalają producenci i sprzedawcy tych produktów. Dla pozostałych odpadów typu butelki plastikowe i metalowe brak prawnych uregulowań w tym zakresie. W przypadku części butelek szklanych producenci i sprzedawcy ustalają kaucję , która następnie staje się elementem umowy sprzedaży między sprzedawcą a konsumentem. Rada gminy apeluje aby uregulowania w tym zakresie były odgórne, ustawowe i polegały na wprowadzeniu obowiązkowego, specjalnego oznakowania. Spowoduje to sytuację, że wszystkie odpady typu butelki szklane plastikowe i puszki będą przyjmowane za opłatą – przekonują radni. - Opłaty powinny pokryć koszty wytwarzania i recyklingu danego odpadu. Obecnie wszelkie opłaty za odpady są pokrywane z kieszeni konsumenta , a nie producenta, co prowadzi do niekontrolowanej ich produkcji. Wprowadzenie kaucji za zwrot opakowań spowoduje, że odpady nie będą wyrzucane do pojemników, bo zdecydowanej większości mieszkańców nie będzie się to opłacać. Efektem takiego działania będzie wzrost odzysku surowców wtórnych, a co za tym idzie – ograniczenie produkcji odpadów. A na tym z wielu oczywistych względów nam wszystkim zależy – kończą.

Rezolucja została przyjęta jednomyślnie.

r/
najnowsze informacje
komentarze
optymistka13:50, 28 maja 2020
Dobry pomysł z kaucjami. Tylko, że podejrzewam usłyszą w odpowiedzi stare dobre nie da się.
nie ślepy13:23, 28 maja 2020
Wydaje mi się, że problem tkwi w cenach skupu różnych odpadów segregowanych nadających się do ponownego przerobu a nawet do ponownego użycia!? Ludziom się po prostu to teraz nie opłaca! Gdyby było inaczej wszystko byłby wyzbierane! Pamiętam, jak wiele lat temu odwiozłem pomyte butelki i słoje do skupu, gość powiedział..." jaka piękna stłuczka...i na moich oczach wszystko zostało pobite! A ja za kilka worów takiej "pięknej stłuczki" nawet na paliwo nie uzbierałem! Od tego czasu co sam ponownie nie wykorzystam ląduje w koszu!
fred05:20, 28 maja 2020
To każdy sklep powinnien juz teraz przyjmować folie i bytelki plastykowe to on sprowadza napoje i wszystko pakuje do reklamówek to sklepy sa winne ze te smieci są wszędzie po rowach
avivat23:41, 27 maja 2020
Super! Dobrze jednak, jakby wróciły butelki szklane tak jak to było dawniej, i przede wszystkim jako standard - używanie siatek materiałowych. Plastik powinien odejść w zapomnienie.
Zdzichu20:31, 27 maja 2020
Jakoś nie widzę w sklepach napojów w szklanych butelkach. Druga sprawa jak wprowadzą kaucję od plastiku to i śmieci muszą potanieć.
Optymista18:28, 27 maja 2020
Większa część społeczeństwa chce kaucji za opakowania, ale problem tkwi w myśleniu rządzących (bez względu na opcję) oni mają to gdzieś.
Kaucja za te opakowania powinna być na poziomie od 1,20 do 2,00 PLN i to powinno być już od kilkunastu lat
venti76717:42, 27 maja 2020
Radni apelują o kaucje, o zwroty opakowań,a czy nie można by było przed każdym sklepem wielkopowierzchniowym ustawić automat do zbioru opakowań ???? a w zamian niech automat wydaje kwitek który upoważnia nas do zakupu produktu w danym sklepie na którym się takowy pojemnik znajduje i problem rozwiązany.
Maszyna sama segreguje opakowania a firma sprzątająca odbiera gotowe i posegregowane śmieci.Czemu się nie uczymy od Austriaków, Szwajcarów,Niemców ,Słowaków????? u nich się to sprawdza!!!
A tak na marginesie tutaj jest walka o butelki czy plastikowe butelki a lodziarnie pakują lody na wynos do woreczka i papieru PARANOJA!!!!
darko17:27, 27 maja 2020
za komuny był skupy butelek szklanych , komu to przeszkadzało , dzieci i nie tylko butelki zbierały i miały na swoje wydatki , a teraz jak nie ma to da w trąbę koledze albo jakiemuś dziadkowi i też ma tylko że cudzym kosztem
88817:17, 27 maja 2020
Ja bardzo chętnie kupię butelki i transportery z piwa.butelka 0,50gr. A skrzynka pusta bez butelek 8zl.
bibi17:02, 27 maja 2020
Super pomysł. Kaucja jednak powinna być na tyle duża żeby ludzie opakowania oddawali. Jeżeli to będzie 20 gr. to mało kto pofatyguje się do sklepu ze zwrotem. Widać to po ilości butelek zwrotnych po piwie w śmietnikach.
baciok@16:46, 27 maja 2020
Rządzący obecni jak i rządzący dawniej mają i mieli to w głebokim poważaniu.
Sam Pan Prezydent powiedział że ceny śmieci to wina samorządów.
A ja wierze naszemu Przezydentowi i Prezesowi. ( tu szeroki uśmiech na mojej facjacie)
Kierownik skupu16:16, 27 maja 2020
A może by tak uruchomić punkt skupu ? A za wurzucanie karać- ale realnie
oli16:03, 27 maja 2020
Butelki po piwie można oddać więc po sokach też.
sedes15:23, 27 maja 2020
Jesteśmy zacofanym krajem odnośnie recyclingu.
k15:08, 27 maja 2020
A my chcemy przywrócenia szklanych butelek na wodę mineralną,napoje ,mleko ,kefiry i śmietanę!!! A nie pchać nam na siłę te plastikowe g.......a do których jesteśmy przymuszani siłą rzeczy! Firmy produkujące plastik powinny być pozbawione wszelkiego wsparcia na jakikolwiek rozwój. A jest zupełnie odwrotnie.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij