Pamiętano o ks. Tischnerze - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Nowy Targ
Clear
-2°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-2°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-2°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 94 %
Clear
-1°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 93 %
Clear
-1°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-3°
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
66 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 33 | 66 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
28.06.2020, 17:22 | czytano: 4393

Pamiętano o ks. Tischnerze

Dziś mija 20 lat od śmierci ks. Józefa Tischnera, prezbitera, filozofa, profesora Papieskiej Akademii Teologicznej, Kawalera Orderu Orła Białego. W niedzielę przy jego grobie w Łopusznej zebrali się m. in. rodzina i przyjaciele zmarłego kapłana.

zdj. nadesłane
zdj. nadesłane
W kościele w Łopusznej msze św. odprawił proboszcz ks. Kazimierz Foltyn. Wcześniej, na cmentarzu zebrali się górale oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości, by powspominać szanowanego księdza i filozofa. W towarzystwie rodziny Tischnerów pomodlono się, zagrała muzyka góralska, zaśpiewała młodzież działająca przy GOK, a nowotarska poetka Wanda Szado Kudasik odczytała jeden ze swoich wierszy. Muzykantom i śpiewakom towarzyszyli m. in. Anna Trebunia-Wyrostek i Bartołmiej Koszarek.

---
Urodzony na Starym Sączu w marcu 1931 roku, dzieciństwo spędził w Łopusznej, gdzie jego ojciec - Józef - kierował szkołą, a pochodząca ze Spisza matka - Weronika była nauczycielką. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim prawo, a potem przeniósł się na Wydział Teologiczny. Ukończył też Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Kontynuował studia w Warszawie na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej, a potem na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ.

Święcenia kapłańskie przyjął w bazylice katedralnej na Wawelu 26 czerwca 1955 z rąk biskupa Franciszka Jopa. W latach 1961–1963 pełnił funkcję sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Teologicznego z siedzibą w Krakowie. Od 1982 był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, prezesem wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Został doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Był wykładowcą krakowskiej PWST, gdzie począwszy od 1980 prowadził wykłady "Filozofia dramatu".

Pozostawił po sobie artykuły, zebrane w kilku książkach, m. in. "Nieszczęsny dar wolności", "W krainie schorowanej wyobraźni", "Ksiądz na manowcach", "Filozofia Dramatu", "Spór o istnienie człowieka", czy teksty pisane gwarą np. w "Historii filozofii po góralsku".

W 1980 został kapelanem Związku Podhalan. Organizował coroczne msze pod Turbaczem. Ostatnie lata życia obciążone były chorobą.

Od 2003 w Krakowie działa Fundacja "Instytut Myśli Józefa Tischnera, której celem jest upowszechnianie intelektualnego dorobku swego patrona oraz kontynuację najważniejszych wątków jego filozofii.

Jest patronem kilkunastu szkół w Polsce. Jego imię nosi Krakowskie Hospicjum dla Dzieci, a także jeden z elektrycznych zespołów trakcyjnych, obsługujący pociągi relacji Kraków-Zakopane, na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Collegium Witkowskiego, znajduje się aula im. prof. Józefa Tischnera. W Łopusznej przy Gminnym Ośrodku Kultury funkcjonuje Tischnerówka, czyli Dom Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera. Także w Łopusznej znajduje się jego grób.

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
oli10:55, 29 czerwca 2020
@ Tischner....Ja nie mieszkam na Podhalu ale pochodzę z Podhala.Strażacy nie oddawali hołdu księdzu Tischnerowi ale Trzaskowskiemu (tylko ciekawe za co).Poczty sztandarowe niech wystawiają codziennie ,bo mają blisko do cmentarza,a my byliśmy kilka razy na grobie ś.p.księdza będąc przejazdem aby naszym dzieciom pokazać historię ,nie trzeba nam było pokazywać ,że tam jesteśmy,wystarczyła modlitwa za niego.
Tischner19:27, 28 czerwca 2020
Oli Na cmentarz przychodzą ludzie aby oddać szacunek zmarłemu a nie w poszukiwaniu kto jest a kogo nie ma.Tak robi prawdziwy katolik. Ja widziałem poczty, również strażackie. A gdzie Ty ,,oli'' stałeś. Oli, widzą, że patrzysz w lustro i widzisz własne skrzywione oblicze.
nowotarski gazda19:15, 28 czerwca 2020
Byłem na pogrzebie, dlaczego ? Bo stale. chciałem się go coś zapytać,niestety, zaraz po tym pojechali my za wode, teroz się bedę wracoł, jak to sie ?udo ? to go zaś odwiedze
rob19:03, 28 czerwca 2020
Ktoś ze wzrokiem problemy ma.
oli18:17, 28 czerwca 2020
A gdzie ci strażacy co tak ostatnio chętnie wystawiali poczet?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas