Niedziela, 17 styczeń 2021, Imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana
Zakopane i okolice
Snow
-7°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 73
Clouds
-11°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 93
Snow
-6°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 73
Snow
-7°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 73
Clouds
-6°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 81
Snow
-7°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 73
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
10.07.2020, 14:01 | czytano: 1332

Rozpoczął się remont muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak

ZAKOPANE. - Budynek jest z 1920 toku. Łatwo policzyć ile ma lat. Postanowiliśmy to stulecie uczcić w ten sposób, że przeprowadzony zostanie jego remont - wyjaśnia Piotr Kyc, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

Instalowane jest drewniane rusztowanie dopasowane do bryły budynku.

- Prace rozpoczną się za tydzień. Będzie czyszczony cały budynek z zewnątrz, wymieniona wełnianka, a w środku - cyklinowanie posadzek. Jedną z prac będzie również renowacja stolarki okiennej i drzwiowej. Prace prawdopodobnie nie skończą się w lipcu i potrwają do połowy sierpnia - dodaje prezes Kyc.

Remont wyceniono na 100 tysięcy zł. Połowę tej kwoty stanowi dotacja z Urzędu Marszałkowskiego. Reszta to środki Stowarzyszenia oraz kilkanaście tysięcy zł od miasta Zakopane, które zgodziło się zapłacić za renowacje stolarki okiennej i drzwiowej.

- Bardzo nam zależy, żeby jeszcze w wakacje obiekt był gotowy do zwiedzania, ponieważ wpływy z biletów są głównym źródłem utrzymania muzeum - dodaje Piotr Kyc. Rocznie Harendę odwiedza ok. 7-8 tysięcy turystów.

Prezes Stowarzyszenia przypomina, że Kasprowicz na Harendzie mieszkał zaledwie 3 lata. Wcześniej przez blisko 3 dekady przyjeżdżał do Poronina. Gmina Poronin nadała mu honorowe obywatelstwo. Ale ten znakomity pisarz, poeta, patriota związany był mocno z Zakopanem w okresie odzyskiwania niepodległości.

W tym roku przypada 160. rocznica urodzin poety. Z tej okazji jego rodzinne miasto Inowrocław ustanowiło rok 2020 Rokiem Kasprowicza, a grupa rowerzystów z Inowrocławia uczciła tę rocznicę przyjazdem do Zakopanego.

s/ zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy restauracje powinny przyjmować klientów pomimo pandemii?

tak
tak, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego
nie, w czasie pandemii powinny pozostać zamknięte
nie mam zdania, ale ja się nie wybieram

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij