Piątek, 27 listopad 2020, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Zakopane i okolice
Fog
-0°
Wiatr: 2.196 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 100
Fog
-0°
Wiatr: 2.556 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 89
Clouds
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 82
Fog
-2°
Wiatr: 2.592 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
19.10.2020, 13:34 | czytano: 10238

Ekshumacja ma wyjaśnić, czy ksiądz został otruty

Po 33 latach od śmierci prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili ekshumację szczątków księdza Franciszka Blachnickiego. Miała ona miejsce w Krościenku, gdzie pochowany został po śmierci twórca ruchu oazowego "Światło Życie".

Badania mają potwierdzić przypuszczenia śledczych, że ksiądz Blachnicki mógł zostać otruty przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Duchowny zmarł w 1987 roku w Niemczech. Ówczesne władze kościelne zdecydowały o sprowadzeniu ciała kapłana do Krościenka, gdzie do dzisiaj Ruch Światło Życie ma swoją główną siedzibę.

Jak powiedział Internetowej Agencji Radiowej, prokurator Andrzej Pozorski dyrektor Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu, po ekshumacji, szczątki księdza Blachnickiego zostały przewiezione do zakładu medycyny sądowej. Analizy obejmować mają oględziny zwłok, badania antropologiczne i toksykologiczne. Mogą one pomóc w ustaleniu, czy kapłan został otruty. IPN zleci tak zwane badania krzyżowe, przeprowadzone przez dwie różne, niezależne instytucje.

Po badaniach szczątki duchownego spoczęły w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem.
Przypomnijmy, że poprzednie śledztwo w sprawie okoliczności śmierci księdza Blachnickiego, prowadzone również przez IPN, zostało umorzone czternaście lat temu. IPN oceniłaobecnie, że decyzja była wtedy przedwczesna i nie ustalono dokładnej przyczyny zgonu i mechanizmu śmierci Franciszka Blachnickiego.

Tym razem wzięte mają być również zeznania świadków.

Twórca Ruchu Światło Życie, bliski przyjaciel św. Jana Pawła II, był ustawicznie inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Czynnie brali w niej udział, jego bliscy współpracownicy. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny księdza Blachnickiego.

Źródło: TVP Kraków, IAR, IPN oprac. js/
najnowsze informacje
komentarze
nK22:04, 19 października 2020
Pepe ty to możesz nawet w kościele spać.
88821:11, 19 października 2020
Tępić komuchów i neomarksistowskie części rowerowe z jednorożcami!!!
Pepe20:14, 19 października 2020
Taki TADEK nie rozumie, nie czuje. Bo dla niego prawda przestała istnieć wraz z podpisaniem dokumentu o lojalności. Już my wiemy wobec kogo. A kiedy już obniżono mu emeryturę o co najmniej 50% to się wściekł i toczy piany.
normal20:10, 19 października 2020
...żeby Ci wszyli rozum.
Tadzik radzik15:39, 19 października 2020
Komu to potrzebne, kasa z naszych podatków... Nie pozwolą spoczywać w spokoju. Rozwiązać IPN a pieniądze przeznaczyć na służbę zdrowia
e jejku13:43, 19 października 2020
Chyba 33
jj13:40, 19 października 2020
Oczywiście 33 lata od śmierci.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij