Wtorek, 21 września 2021, Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Szczawnica i okolice
Rain
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 87 %
Rain
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 90 %
Rain
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 87 %
Rain
10°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 88 %
Rain
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 90 %
02.08.2021, 16:00 | czytano: 3111

Matka Boska Ludźmierska będzie patronką Powiatu Nowotarskiego. Ostateczną decyzję podejmie Watykan

Arch. Podhale24.pl

Rezolucję w tej sprawie podjęła Rada Powiatu Nowotarskiego.

Ksiądz Jerzy Filek, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Ludźmierzu, przyjął z dużą radością decyzję radnych i zapewnił o prowadzeniu dalszych kroków postępowania kościelnego - przekazania dokumentów do Archidiecezji Krakowskiej, a następnie do zatwierdzenia przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie.

Decyzja o ustanowieniu MBL patronką powiatu, to naturalna konsekwencja już wcześniej podjętych decyzji. Emblematy i wzory maryjne widnieją już w herbie starostwa nowotarskiego (berło i korona Matki Bożej Ludźmierskiej) od roku 2000, w herbie gminy Nowy Targ (figura Matki Bożej Ludźmierskiej) od 2014 r.

Uzasadnienie rezolucji:

"Od XV wieku trwa na szeroko pojętym Podhalu (Skalne Podhale, Spisz, Orawa) kult Matki Bożej Ludźmierskiej. Umocowany na stałe w kulturze, przenika jej różne sfery zarówno w literaturze (powieści, legendy, opowiadania, poezje), muzyce (pieśni, oratoria, nieszpory), malarstwie (przepiękne malarstwo na szkle) jak też w budownictwie, wzornictwie i sztukach scenicznych. Odpusty ku Jej czci, uroczystości kościelne, dni, które są uczczeniem ważnych historycznych wydarzeń obrazują jak bardzo lud góralski związany jest z Ludźmierzem, Kościołem, z jaką nadzieją i miłością wędruje utartym przez potomnych szlakiem.

Największe wydarzenia, które dane nam było przeżyć w czasie współczesnym to rok 1963, kiedy wielotysięczna rzesza pielgrzymów była świadkiem koronacji Figury Ludźmierskiej przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i biskupa Karola Wojtyłę. Podhale klęczało u stóp Matki Bożej, a Ona wyznaczała swym berłem namiestnika Chrystusowego.

Na zawsze został w pamięci niezapomniany rok 1979 – rok wizyty Ojca świętego Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku. Spotkanie ludu Podhala i całej Polski z papieżem – cudowne, dające siłę i nadzieję, wyzwalające ze strachów i obaw, dające moc trwania w dobru i oddychanie wolnością. Spotkanie uśmiechniętej Matki Bożej Ludźmierskiej z Jej wiernym czcicielem. Szli ku sobie szczęśliwi, na oczach miliona ludzi, którzy mogli zobaczyć i zrozumieć zwycięstwo miłości.

Rok 1997 – kiedy w Ludźmierskim Ogrodzie modlił się z całym Podhalem u stóp Gaździny Ojciec święty Jan Paweł II. Morze ludzkich głów, bicie serc i uskrzydlone zdrowaśki, które po chodniku tkanym dziecięcymi rączkami małych górali wędrowały ku Gorcom, ponad nimi, aż do nieba – zapełniając je serdeczną modlitwą.

Z małego ludźmierskiego kościoła wyrosła z czasem Bazylika (2001 r.). Wszystkie podhalańskie szlaki do niej wiodą i prowadzić będą dalej przez wieki.

Emblematy i wzory maryjne widnieją już w herbie starostwa nowotarskiego (berło i korona Matki Bożej Ludźmierskiej) od roku 2000, w herbie gminy Nowy Targ (figura Matki Bożej Ludźmierskiej) od 2014 r.

Dziś zatem zwracamy się z prośbą o ustanowienie Matki Bożej Ludźmierskiej, Królowej Podhala, Patronką powiatu nowotarskiego. Będzie naturalną koleją rzeczy, jeśli Ta, która przez sześć wieków miłośnie opiekuje się Podhalem, zostanie wybrana i ogłoszona Patronką Powiatu, który zrzesza górali. Patronuj nam Najlepsza Matko, uśmiechnięta Ludźmierska Gaździno!"

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
mądry i skromny09:37, 3 sierpnia 2021
Wektor- bierz zeszyt, ołówek i napisz sto razy- MARZY- ....idź i nie grzesz więcej.
Ja02:56, 3 sierpnia 2021
Ludzie co wy wypisujecie -gdzie wasza godnosc do religii - jezeli
NIE WIERZYCIE - nie ublizajcie nam wierzacym ,
my warm nie ublizamy ze jestescie pusci .
Wektor21:52, 2 sierpnia 2021
A TOLERANCJA ka. Lewactwo jednokierunkowe się wam maży ??? CBOS 5% - to troche mało :D.

"Miłość, pokój, przyjaźń" to gdzie, w d*pie ?
NOWY TARG19:07, 2 sierpnia 2021
Serio?!Nie maja wiekszych zmartwien,komu to potrzebne?!
Nt18:23, 2 sierpnia 2021
Złota a taka skromna
Mit17:30, 2 sierpnia 2021
Powracamy do starożytności albo średniowiecza wiec na rynku w NT więcej ołtarzy ofiarnych i co metr stos .
Ateista17:21, 2 sierpnia 2021
Kogo to będzie obowiązywać i jak to przedstawiać
Maria16:47, 2 sierpnia 2021
Ja bym wolał śwarną Marynę
Tulipan16:40, 2 sierpnia 2021
A kwiecista dama na patronkę miasta Nowy Targ! Zgodę może wydać targ kwiatowy w Rotterdamie.
tadek16:26, 2 sierpnia 2021
A wypłatę to będzie odbierać sama Matka Boża czy proboszcz będzie podrabiał podpis i odbierał i jej przekazywał.
Hades16:10, 2 sierpnia 2021
Może patronką niech zostanie HERA albo jakaś bogini
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij