Czwartek, 16 września 2021, Imieniny: Edyty, Kornela, Kamili
Zakopane i okolice
Clouds
25°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
25°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
25°
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
25°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
24°
Wiatr: 7.848 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
23°
Wiatr: 2.988 km/h Wilgotność: 66 %
05.09.2021, 22:03 | czytano: 5498

Wykopki w Dzianiszu, czyli imponująca liczba sposobów na podanie ziemniaków (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak

W ramach Tatrzańskich Wici, w Dzianiszu już po raz 17. zorganizowano spotkanie, którego głównym elementem były ziemniaki. W Dzianiszu mówi się na nie "rzepa".

Ziemniaki doczekały się kilku określeń. To grule, kartofle, czy pyry - w zależności od regionu Polski.

- To podstawa w kuchni. Robi się z nich i moskole, i tarcioki, i placki ziemniaczane, i siwe kluski, i rzepiak, czyli kartoflankę, i salaciorkę, i frytki - wymienia Anna Bąk. - Ziemniaki dodaje się do wszystkiego. Nasze gaździny mają mocne głowy, więc wymyśliły tych potraw wiele. Przygotowały potrawy po staremu i nowocześnie - dodaje, opisując frykasy przygotowane na niedzielne "wykopki".

- Dawniej ludzie jedli zdrowi, to dłużej żyli - podsumowuje prezeska dzianiszańskiego oddziału Związku Podhalan.

Niedzielne spotkanie to nie była tylko degustacja. Przygotowano koncerty i zabawy dla uczestników. Były tradycyjne tańce i śpiewy. Zorganizowano też zawody zręcznościowe - skrobanie ziemniaków na czas, rzucanie bulwami do koszyków, czy skakanie w workach.

Imprezę zorganizował Związek Podhalan oddział w Dzianiszu oraz Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej.

s/ zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij