Słowami Zbigniewa Herberta: „Panie, dziękuję ci, że stworzyłeś świat piękny”, witał ze sceny swoich gości gospodarz gminy, wójt Waldemar Wojtaszek. - Te słowa z powodzeniem można odnieść do turystyki - mówił. - Od codziennych obowiązków uciekamy w różne miejsca, ale w tym naszym odkrywaniu najpierw trzeba poznać region, w którym żyjemy. Kolejność - według mnie - powinna być taka: Małopolska, Polska, a dopiero potem reszta świata. Witam na ziemi czorsztyńskiej.
- Małopolska to nasza wielka dziedzina, którą nam powierzyła opatrzność. Państwo, swoimi ofertami, tę ziemię wzbogacacie - mówił z kolei wicemarszałek Leszek Zegzda do gości gali - przedstawicieli branży turystycznej oraz licznych samorządowców wojewódzkich, powiatowych i gminnych. - Najważniejsze jest to, że dzięki wam, poprzez dobrą turystyczną ofertę, ludzie bardziej kochają świat, który ich otacza.
Pomimo zimna, kilkaset osób, zgromadzonych w namiocie przed sceną obok pensjonatu, uczestniczyło we wręczeniu nagród kilkudziesięciu najlepszym promotorom małopolskiej turystyki. Chłód udało się znieść dzięki paniom z miejscowych kół gospodyń wiejskich, które po raz kolejny stanęły na wysokości zadania. Gorące zupy czy gulasze oraz doskonałe nalewki kusiły gości z całej Małopolski tak bardzo, że prowadzący galę Andrzej Wojdyło z „Gazety Krakowskiej” zarówno przed rozpoczęciem imprezy, jak i w jej przerwie, kilkakrotnie musiał prosić przez mikrofon o zajęcie miejsc. Na wysokości zadania stanął też właściciel pensjonatu Kinga, Ashok Kumar Singh, podejmując swoich gości iście po królewsku.
Impreza zorganizowana została - jak co roku - przez „Gazetę Krakowską”, przy współudziale Samorządu Województwa Małopolskiego, Polskiej i Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Radia Kraków i krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej. Patronem medialnym było też Podhale24.
Nagrodzeni z Podhala (uzasadnienia):
Wśród 21 osób i instytucji, nagrodzonych Odznaką Honorową Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla turystyki” znalazła się piątka z Podhala. Odznaczenie otrzymali:
Stanisław Chmiel rekomendowany przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Członek Zarządu Stowarzyszenia Turystyki i Agroturystyki Ziem Górskich, inspektor kategoryzacji Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, laureat plebiscytu „Koalicja Marek Ziem Górskich” w kategorii „Mały Przedsiębiorca”, od wielu lat związany z rozwojem agroturystyki i turystyki wiejskiej na terenie Pienin.
Krzysztof Król-Łęgowski rekomendowany przez Małopolską Izbę Turystyki, dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, organizator Tatrzańskiego Forum Gospodarczego, współtwórca certyfikatu „Marka Tatrzańska”, realizator wielu projektów turystycznych, np. „Szlaku Oscypkowego”, „Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Podtatrza”, koordynator imprez turystycznych takich jak „Wielka Majówka Tatrzańska” oraz „Tatrzańskie Wici”.
Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich rekomendowane przez Małopolską Organizację Turystyczną. Od 1934 r. aktywnie działa na rzecz rozwoju turystyki w regionie, organizuje spływ Przełomem Dunajca - jedną z kluczowych atrakcji turystycznych Małopolski, konsoliduje branżę turystyczną, przyczynia się do aktywizacji gospodarczej społeczności lokalnej. Stowarzyszenie zaangażowane jest m.in. w promocję atrakcji turystycznych regionu podczas targów turystycznych, organizację licznych imprez promocyjnych, np. otwarcie letniego sezonu turystycznego, spływ łodziami flisackimi do Gdańska i spływ po Sanie. Obecnie zrzesza 600 członków.
Paweł Skawiński rekomendowany przez Małopolską Izbę Turystyki. Przewodnik tatrzański i wysokogórski, instruktor narciarstwa, ratownik TOPR, instruktor przewodnictwa, wykładowca, członek Komisji Egzaminacyjnej Przewodników Tatrzańskich, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, zasłużony w kształtowaniu pozytywnych relacji pomiędzy udostępnieniem turystycznym a ochroną przyrody w TPN oraz w propagowaniu zrównoważonej turystyki w Tatrach.
Karol Marek Zachwieja rekomendowany przez Stowarzyszenie Turystyki i Agroturystyki Ziem Górskich w Nowym Sączu. Pracownik Przedsiębiorstwa Usług Hotelarskich i Turystycznych „Kraków”, członek zarządu Głównego Związku Podhalan, Zarządu Stowarzyszenia Turystyki i Agroturystyki Ziem Górskich, Zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej, zaangażowany w rozwój i promocję agroturystyki w Małopolsce.
Wśród 19 osób i instytucji, nagrodzonych Dyplomem Marszałka Województwa Małopolskiego „Za wkład w rozwój i promocję turystyki w Województwie Małopolskim znalazło się dwoje reprezentantów Podhala:
Maria Antos rekomendowana przez PTTK Oddział Rabka-Zdrój. Od 1951 r. aktywny działacz PTTK, współzałożycielka i prezes koła Terenowego PTTK w Mszanie Dolnej, były prezes Oddziału PTTK w Rabce-Zdroju. Przewodnik, organizator rajdów turystycznych, przodownik Górskiej Odznaki Turystycznej oraz Górskiej Odznaki Narciarskiej, doświadczony znakarz szlaków turystycznych na terenie Gorców i Beskidu Wyspowego, odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Andrzej Mikołajewicz rekomendowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departamentu Promocji i Turystyki. Współtwórca i współrealizator wielu projektów z zakresu rozwoju turystyki wiejskiej i agroturystyki, m.in. „Podnoszenie jakości usług agroturystycznych w Małopolsce”, w wyniku realizacji którego skategoryzowanych zostało ok. 200 gospodarstw agroturystycznych z Małopolski. Współorganizator imprez promocyjnych gminy Czorsztyn, np. „Rozpoczęcia sezonu turystycznego”, „Konkursu Potraw Regionalnych”, „Święta Królowej Dunajca” itp.
Wśród 11 osób i instytucji, nagrodzonych „Parzenicami” - honorowymi nagrodami Małopolskiej Izby Turystyki znalazło się aż siedmioro przedstawicieli Podhala:
Małgorzata Chechlińska prezes Grupy „TRIP” w Zakopanem - za najlepszą ofertę usług hotelarskich i gastronomicznych. Najwyższy poziom usług 4- i 5-gwiazdkowych w Zakopanem oraz w Centrum Kongresowo-Rekreacyjnym „OSSA” k/ Warszawy.
Paweł Skawiński dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego - za szczególne osiągnięcia na rzecz propagowania i rozwoju turystyki na terenie małopolski. Potrafi umiejętnie łączyć ochronę przyrody TPN z udostępnianiem tego szczególnie chronionego obszaru dla turystów.
Kazimierz Furczoń prezes Tatrzańsko-Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie” - za osiągnięcia na rzecz propagowania rozwoju turystyki na terenie małopolski. Jest bacą od 30 lat. Jego dzieło to produkt regionalny, który uzyskał certyfikat europejski „Bryndza Podhalańska”. Jako jedyny w Polsce otrzymał certyfikat unijny na produkcję oscypków. Jest konsultantem ds. rolnictwa i owczarstwa Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Marszałka Województwa Małopolskiego.
Krzysztof Król-Łęgowski prezes Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem - za szczególne osiągnięcia na rzecz promowania i rozwoju turystyki na terenie Małopolski. Agencja prowadzi wielokierunkową działalność, uwzględniającą indywidualne i zbiorowe formy uczestnictwa w kulturze oraz promuje turystykę i kulturę Podhala, prezentuje Małopolskę na targach turystycznych krajowych i międzynarodowych (Moskwa, Kijów, Budapeszt, Londyn, Berlin).
Pensjonat „Bania” - Białka Tatrzańska - za najlepszą ofertę usług hotelarskich i gastronomicznych. Pensjonat, położony w centrum Białki Tatrzańskiej, do dyspozycji gości oferuje 150 miejsc noclegowych, restaurację, saunę, jacuzzi, kort tenisowy, letni basen oraz drink-bar, obok znajdują się wyciągi narciarskie o różnym stopniu trudności oraz obszerne, bezpłatne parkingi.
Camping „Pod Krokwią” w Zakopanem - za najlepszą ofertę noclegową. Ten całoroczny camping położony jest na obrzeżach tatrzańskiego Parku Narodowego, tuż pryz kompleksie najpiękniejszych w Europie skoczni narciarskich. Stanowi świetną, tanią bazę noclegową dla miłośników wycieczek górskich. Oferuje kompleksową obsługę turystów (wypożyczalnia sprzętu sportowego i turystycznego oraz campobusów, szkoła narciarska i obsługa imprez sportowych).
Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich - za szczególne osiągnięcia na rzecz propagowania i rozwoju turystyki na terenie Małopolski. W tegorocznym sezonie ze spływu skorzystało 280 tys. turystów. Prezes Stowarzyszenia - Jan Sienkiewicz – zainicjował nietypowe akcje promocyjne, np. spływ tratwami do Gdańska czy spływ kandydatek na Miss Świata.
Drugą częścią małopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki było podsumowanie 10., jubileuszowego plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski”. O tym więcej TUTAJ
p/
Zdjęcia: Michał Adamowski
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas