Komitet Obrońców Palace: "Żądamy natychmiastowego zatrzymania prac remontowo-budowlanych w budynku Palace" - podhale24.pl
Sobota, 4 maja
Imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza
Rabka Zdrój
Clouds
11°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
12°
Wiatr: 2.772 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
12°
Wiatr: 1.656 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
11°
Wiatr: 1.872 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
11.02.2022, 18:05 | czytano: 3925

Komitet Obrońców Palace: "Żądamy natychmiastowego zatrzymania prac remontowo-budowlanych w budynku Palace"

Pod koniec stycznia br. Komitet Obrońców Palace złożył do marszałka Małopolski wniosek o "odsunięcie od wszelkich prac i decyzji związanych z utworzeniem Muzeum Palace w Zakopanem Dyrektora i zastępców Muzeum Tatrzańskiego do czasu zakończenia dochodzenia w Prokuraturze Rejonowej w Nowym Targu". Teraz domaga się zatrzymania prac remontowych w "Katowni Podhala".

Budynek Palace/ arch. Podhale24
Budynek Palace/ arch. Podhale24
Oto ich apel:

"Wnioskujemy o powołanie komisji społecznej dodatkowo nadzorującej sprawdzanie śladów okrutnych zbrodni w budynku Palace przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Do komisji powinni zostać powołani przedstawiciele rodzin, stowarzyszeń, specjalistów z zakresu konserwacji zabytków i archeologii mający szczególne doświadczenie w odnajdywaniu śladów kaźni. Żądamy natychmiastowego zatrzymania prac remontowo- budowlanych.

Jesteśmy przekonani, że podczas tych prac zostanie zniszczona pozostała jeszcze substancja pierwotna budynku w postaci ścian na parterze,piętrach I i III, a funkcja historyczna pomieszczeń na piętrze II, na której znajdowała się m. in. cela dla niebezpiecznych więźniów przeznaczona zostanie na biura dla administracji Muzeum Tatrzańskiego, tym samym będzie pełnić funkcje zupełnie niezwiązane z historyczną działalnością przyszłego Muzeum Palace.
Jednocześnie informujemy, że w dn. 31.12. br. do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wojewódzki Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie Delegatura w Nowym Targu w związku z wydanym POZWOLENIEM 47/2021 na wykonanie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków na wniosek Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego (adres: ul. Krupówki 10, 34-500 Zakopane) z dn. 02.09.2021 r.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie Delegatura w Nowym Targu pod naciskiem oddolnych ruchów społecznych wznawiała postępowanie w sprawie pozwolenia znak: DNT-I.5142.72.2021.JH z dn. 29.09.2021 r. „(...)w związku z zaistnieniem okoliczności nieznanych urzędowi w czasie wydawania pozwolenia konserwatorskiego(...).”

Jednak zarówno Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie Delegatura w Nowym Targu, jak i Muzeum Tatrzańskie byli w posiadaniu dokumentacji świadczącej o ważnym pochodzeniu historycznym całego budynku Palace, a nie tylko piwnic. Zatem w wydanej decyzji 36/2021 z dn. 14 grudnia 2021 r. podana informacja nie jest zgodna z prawdą.

W związku z dostrzeżonymi nieprawidłowościami, które zaistniały podczas tworzenia koncepcji funkcjonalno-użytkowej Muzeum Palace oraz nieprawidłowościami, które dotyczyły wydawanych pozwoleń i decyzji konserwatorskich na wykonanie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków - zostały przygotowane kolejne zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, przez Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie Delegatura w Nowym Targu oraz Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Będą one już wkrótce złożone w Prokuraturze.

Tymczasem kolejne wypowiedzi pracowników Muzeum Tatrzańskiego wzbudzają nasz niepokój. W wywiadach p. Michał Murzyn z-ca dyr Muzeum Tatrzańskiego stwierdza, że mają ruszyć prace demontażowe ścian. Zastanawia fakt, dlaczego w pierwszej kolejności będzie prowadzona przebudowa 1,2,3 piętra oraz parteru, na których znajdują się pomieszczenia o wartości historycznej. Niepokojące jest to, że planowane prace remontowo – budowlane na w/w kondygnacjach – zgodnie z harmonogramem budowy – mają trwać tylko dwa miesiące. Dla porównania: tylko jedna cela, tj. cela nr 3 o powierzchni niespełna 12 m² mieszcząca się w budynku Palace, podczas remontu konserwatorskiego przeprowadzonego w 2019 r. badana była przez ponad trzy miesiące.

Tymczasem przed pracami projektowymi budynek Palace nie został dokładnie sprawdzony pod względem śladów historycznych, co przyznał p. Michał Murzyn - zastępca dyr. Muzeum Tatrzańskiego w wywiadzie dla Gazety Krakowskiej (wywiad z dn. 04.02.2022 r.): „(...)My dopiero odkrywamy to co jest w muzeum i badamy co jest tam autentycznego z czasów wojny, a co zostało później dobudowane(...)”.

Jak zatem będzie można z wielką dokładnością i w tak krótkim czasie zbadać ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni pomieszczeń na trzech piętrach i parterze?

Już we wrześniu 2020 roku Muzeum Tatrzańskie, jako podmiot zamawiający uzyskał „Program Konserwatorski Willi Palace” opracowany przez dr hab. Zbigniewa Moździerza. Materiał tam zawarty wskazuje na to, że nie licząc się z historycznym charakterem pomieszczeń - budynek „Palace” podczas tworzonej koncepcji Muzeum Palace najpierw został rozdysponowany na powierzchnie potrzebne dla urzędników, a dopiero następnie, pozostałe pokoje przeznaczono na Muzeum Palace.

Uważamy, że - jak wynika z powyższego - zasadne jest, by powstrzymać rozpoczęcie prac remontowo - budowlanych w budynku „Palace” mieszczącym się w Zakopanem przy ul. Chałubińskiego 7, aby nie dopuścić do zniszczenia pozostałych jeszcze autentycznych ścian - „niemych świadków” - bestialstwa niemieckiego okupanta. Wnosimy o powołanie komisji społecznej dodatkowo nadzorującej sprawdzanie śladów okrutnych zbrodni w budynku Palace.

Komitet Obrońców Palace

Pisownia oryginalna, podkreślenia pochodzą od Autorów apelu.

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
"Nie chcem, ale muszem"21:31, 12 lutego 2022
Wszystkim, którzy zamierzają napisać tu komentarz, bądź już to zrobili proponuję (zwłaszcza jednemu), przeczytanie powyższego artykułu. Tak powinno być, by jak najwięcej społecznych grup miało wpływ na mające powstać muzeum. Aby znowu "ktoś" nie pisał nam historii, tu na miejscu, kiedy jest ona jeszcze całkiem żywa i do odtworzenia. Odkupienie budynku nie zamyka sprawy, wręcz przeciwnie. W przyszłym muzeum winno się znaleźć miejsce na upamiętnienie wszystkich którzy byli tam więzieni i stracili tam życie bądź w obozach zagłady. Jestem przekonany, że tak się stanie. Na pewno Komitet Obrony Palace może liczyć w swych działaniach na szerokie społeczne poparcie.
zakopiańczyk15:22, 12 lutego 2022
ciekawski
Głupoty pleciesz podobnie jak tzw. obrońcy. Jakoś nikt nie bronił tego miejsca kiedy nie było na to kasy. Teraz kiedy inni wywalczyli kasę na zakup budynku i remont nagle znaleźli się obrońcy. Tak naprawdę proszę państwa chodzi o kasę, a tak dokładnie że jeden z tzw. obrońców sprzedał swój projekt miastu Zakopane, a teraz chciałby żeby właśnie on był realizowany. Kasa, kasa, kasa.
ciekawski04:31, 12 lutego 2022
Domyślam się, że tu idzie o wyłączenie z muzeum kilku pomieszczeń z przeznaczeniem ich na "pokoje - apartamenty gościnne" dla wybranych z Krakowa i Warszawki.
Robert Krzystyniak19:37, 11 lutego 2022
A co na to Prezes IPN ? Niby to Instytut Pamięci Narodowej - chyba że chodzi o inny naród. Proponuję zwrócić się do Karola Nawrockiego o zajęcie oficjalnego stanowiska, nie na zasadzie Spychalskiego czyli zdaniem IPN Kraków.
popieram18:22, 11 lutego 2022
Dobrze że jeszcze komuś na czymś w tym kraju zależy i nie odpuszcza.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas