Udane Święto Borówki. Wielka zabawa w Zubrzycy Górnej (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Nowy Targ
Clouds
18°
Wiatr: 16.776 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
18°
Wiatr: 20.232 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
18°
Wiatr: 10.548 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
20°
Wiatr: 10.584 km/h Wilgotność: 40 %
Clouds
17°
Wiatr: 22.608 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
14°
Wiatr: 13.5 km/h Wilgotność: 56 %
Jakość powietrza
50 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
31.07.2023, 11:46 | czytano: 4486

Udane Święto Borówki. Wielka zabawa w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)

Wiele wydarzeń towarzyszyło 21. Świętu Borówki, które w niedzielę odbyło się przy Orawskim Skansenie Etnograficznym w Zubrzycy Górnej. Dopisali też goście, a było co robić i oglądać. - Przygotowaliśmy wiele atrakcji i myślę, że program był bardzo ambitny i bogaty - przyznaje dyrektor Dominika Wachałowicz-Kiersztyn.

Fot. Łukasz Sowiński
Fot. Łukasz Sowiński
Dopisała przede wszystkim pogoda, która była prawdziwie muzealna. Niebo nad Orawą było zachmurzone, więc zamiast nad wodę czy w góry, mieszkańcy, turyści całymi rodzinami przyszli do skansenu. Tu czekało na nich w tym roku prawdziwe zatrzęsienie atrakcji, bo oprócz Święta Borówki, świętowano również 100-lecie OSP Zubrzyca Dolna i Górna oraz 100-lecie Lasów Państwowych, stąd w programie akcenty strażackie i leśne np. pokazy obróbki drzewa, od ciesielstwa, przez wyrób gontów po stolarstwo (obróbka drewna, wyrób gontów – Stanisław Możdżeń, stolarstwo, płaskorzeźba i naczynia drewniane Aleksander Węgrzyn, instrumenty muzyczne – Andrzej Budz). Swoje stoisko miało też Nadleśnictwo Nowy Targ.

Z kolei Ochotnicza Straż Pożarna z Zubrzycy Dolnej przeprowadziła pokazy i opowieści dotyczące pracy strażaka: było pompowanie wody stuletnią sikawką strażacką, rodzinne zabawy pod okiem instruktorów (tarcze i hydronetki). Warsztaty i konkursy plastyczne: Las w życiu każdego człowieka, Straż pożarna na orawskiej wsi poprowadziła Wiktoria Kowalczyk-Szlaga.

Inauguracyjny koncert dał zespół Koliba z Orawki, a Irena Grobarczykowa wystąpiła z gadką „O có sie ciotka z kumoskom powadziyła”. Po występie zespołu OwCoK z Jabłonki, Bartłomiej Dyrcz zaprezentował wyjątkową książkę pt. „Elektryczny Baca” – pierwszą tak szczegółową i obszerną opowieść o życiu i twórczości artysty Andrzeja Dziubka. Na scenie pokazał się Młodzieżowy Zespół Kliszczacy z Tokarni, Teatr TO z przedstawieniem dla dzieci: „7 legend Krakowa smok opowiada”, a potem odbyła się prezentacja Kół Gospodyń Wiejskich – w ramach projektu Promocja turystyki wiejskiej - szlakiem kulinarnego dziedzictwa Podhala, Spisza i Orawy. W skansenie tradycyjne potrawy zaprezentowało osiem kół gospodyń wiejskiej, w tym sześć z Orawie oraz koła z Łopusznej i Dursztyna, a najlepsze nagrodzono w konkursie "Smak Podhala, Spisza i Orawy”. Z kulinarnych atrakcji były też lody i ciasta przygotowane przez firmę Ignacy Polański z Zubrzycy Górnej.

W dalszej kolejności wystąpili: zespół regionalny Juzyna i kapela przy zespole Robcanie, Orawianie im. Heródka z Lipnicy Wielkiej-Przywarówki oraz Orawska Grupa Teatralna im. Dr. Emila Kowalczyka oraz Zespół Orawiacy z Lipnicy Wielkiej z przedstawieniem „Wolorze” w reż. Roberta Kowalczyka.

Gwiazdą wieczoru było Trio Bandurzystek Oriana z Ukrainy. Koncert ten był wprowadzeniem do wieczornego XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej. W kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej z Tokarni odbył się koncert uczestników Babiogórskich Eksploracji Wiolinistycznych 2023 "Virtuoso - Rozwinąć skrzydła".

Warto też wspomnieć o licznych warsztatach i pokazach, które dały imprezie kolorytu i były jego siłą pociągową. Na stoiskach wokół amfiteatru i w północnej części muzeum prezentowali się twórcy ludowi i artyści z regionu Orawy i nie tylko.

Babiogórski Park Narodowy przygotował konkursy, gry i zabawy dla najmłodszych, Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy - „Pszczelarstwo dawniej, a dziś” - były opowieści o pszczelarstwie i warsztaty pszczelarskie: warsztat pszczelarza, wyrób tradycyjnych świec z wosku pszczelego. Pokaz wyrobu tradycyjnych serków owczych dała Maria Polańska z Zubrzycy Dolnej, a Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie przeprowadziło warsztaty dawnych zajęć i rzemiosł w XVII-wiecznej Polsce. Kolejną trakcją był pokaz farbowania Janusza Mazurkiewicza oraz opowieści o dawnym farbiarstwie i płóciennictwie, prezentacja urządzeń magla i farbiarni. Widzów przyciągnęły również warsztaty ręcznego wyrobu cegły, prezentacja tradycyjnego rzemiosła, dawnych form i urządzenia Xymeny Smreczak. Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej i zespół Skalniok przygotowali pokazy dawnych zajęć gospodarskich. Na Orawę zajechali też pienińscy flisacy z konkursami, warsztatami i opowieściami o spływie Dunajcem. Był też Konkurs wiedzy o historii Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego oraz Orawy.

Podczas imprezy otwarto trzy wystawy: „Cztery siostry” Babiogórskiego Parku Narodowego, obrazów z krajobrazami Moniki Tlałki i rzeźby Józefa Wrony.

oprac. r/ Orawski Park Etnograficzny
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ciekawski01:16, 1 sierpnia 2023
A gdzie leśnicy ,którzy tworzyli historię Lasów Państwowych Nadlesnictwa Nowy Targ.100lecie lasów to im należy się podziękowanie za lata pracy a nie Pan Siarka na tle plakatu.
Dla nich były nagrody czy zabrakło ?bo PIS organizuje pikniki wyborcze za nasze podatki.
mądry i skromny16:01, 31 lipca 2023
Ogniowców nie było?
Orawiec12:38, 31 lipca 2023
Po co ta fotka wyborcza miłośnika chrustu?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas