"... Radosny to jes dziyń, ktory dzisiok momy w kościele cuć ziele, piyknie bijo zwony..." (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 02 maja
Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Zakopane
-
brak pomiaru
Clouds
15°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
15°
Wiatr: 12.492 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
15°
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 62 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
15.08.2023, 23:36 | czytano: 3774

"... Radosny to jes dziyń, ktory dzisiok momy w kościele cuć ziele, piyknie bijo zwony..." (zdjęcia)

15 sierpnia przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W tym dniu w tradycji ludowej Matka Boża czczona jest jako patronka ziemi – będącej w najbujniejszym rozkwicie. Okrzyknięta patronką ziół, kwiatów, owoców i zbóż, została nazwana Matką Boską Zielną.

zdj. Łukasz Sowiński
zdj. Łukasz Sowiński
Święto to łączy się ze starodawnym zwyczajem święcenia bukietów zielnych w kościele. Na Orawie podobnie jak w innych regionach wszelkie rośliny na bukrete (orawska nazwa bukietu zielnego) w przeddzień uroczystości zbierały dziewczęta. Często były one wysyłane przez gaździny do sąsiednich ogródków z prośbą o możliwość zerwania ziół i kwiatów, które same nie posiadały, a których nie mogło zabraknąć w tradycyjnym bukiecie. Wierzono powszechnie, że poświęcone w kościele zioła i kwiaty nabierają niezwykłych magicznych i leczniczych właściwości.

Orawska bukreta składała się z różnego rodzaju roślin leczniczych, kłosów zbóż czy też gałązek z drzew owocowych z owocami. Każda z roślin miała swoje właściwości i działanie, a wiedza na ich temat była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Do bukrety dodawano kwiaty z przydomowych ogródków, warzywa tj. marchew cebule itp. oraz gałązki z owocami z przydomowych sadów.

Całość wiązanki gospodyni zawijała w lnianą chustę i zanosiła ją do kościoła. Po poświęceniu chowano ją za sosręb, wieszano nad drzwiami domu lub wkładano go za święty obraz. Zioła strzegły dom i całe obejście przed pożarem, uderzeniem pioruna, czy czarami.

Współcześnie na Orawie zwyczaj święcenia ziół jest żywy i wciąż praktykowany, o czym można się przekonać uczestnicząc m.in corocznie we mszy św. w parafii św. Stefana w Lipnicy Małej gdzie zespół Malolipnicanie przynosząc naręcza kwiatów prowadzi oprawę muzyczną podczas mszy św.

Ania Olesińska, zdj. Łukasz Sowiński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas