Ministerstwo Sportu i Turystyki startuje z nowym programem dla seniorów oraz dzieci z niepełnosprawnościami - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Zakopane
Clouds
13°
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
13°
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 10.08 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
60 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
13.10.2023, 11:24 | czytano: 1125

Ministerstwo Sportu i Turystyki startuje z nowym programem dla seniorów oraz dzieci z niepełnosprawnościami

Dwadzieścia organizacji z całej Polski otrzyma łącznie 6,5 mln zł na projekty w obszarze turystyki społecznej. Środki będą skierowane do seniorów, dzieci z domów dziecka, a także osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. To kolejny strategiczny projekt na rzecz rozwoju turystyki w Polsce, realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

"Od kilku lat konsekwentnie zwiększamy dostępność usług turystycznych dla grup społecznych, które same, bez pomocy ze strony państwa, nie byłyby w stanie w pełni realizować swojego prawa do wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Program Turystyki Społecznej to kolejna inicjatywa polskiego rządu, która będzie bodźcem rozwoju turystyki w Polsce. Dofinansujemy krajoznawcze wyjazdy turystyczne aktywizujące seniorów, dzieci z niepełnosprawnościami i podopiecznych z domów dziecka w całym kraju" - wyjaśnia Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Środki na realizację Programu Turystyki Społecznej pochodzą z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zarządzanego przez MSiT. Nowy program jest skierowany do seniorów, studentów Uniwersytetów III Wieku, a także dzieci z niepełnosprawnościami czy najmłodszych z domów dziecka, którzy mają utrudniony dostęp różnego rodzaju atrakcji turystycznych.

Środki zasilą 20 organizacji pożytku publicznego zajmujących się turystyką społeczną, w tym między innymi Starosądecką Fundację Kultury czy Towarzystwo Społeczne „SOKÓŁ” Gniazdo w Zakopanem.

– Projekt Krajoznawcze wyjazdy dla seniorów - odkrywanie piękna Polski dostarczy alternatywnego, opartego na krajoznawstwie, sposobu spędzania wolnego czasu dla osób starszych. Umożliwimy seniorom odkrywanie uroków naszego kraju, integrowanie się z innymi, rozwijanie swoich zainteresowań i czerpanie radości z podróżowania. W ramach projektu zrealizujemy cztery kilkudniowe wyjazdy dla grupy 126 seniorów. Ci, będą mogli zobaczyć najbardziej atrakcyjne miejsca Dolnego Śląska, Lubelszczyzny, Roztocza oraz Kujaw i Pomorza – mówi Mariola Piekarska, Prezes Starosądeckiej Fundacji Kultury.

– Projekt w Polskę pod skrzydłami Sokoła będzie oparty o dialog i zrozumienie osób o szczególnych potrzebach. Każdy wyjazd będziemy konsultować z jego uczestnikami, aby stworzyć plan dostosowany do możliwości osób starszych i dzieci z niepełnosprawnościami. Ponadto podczas realizacji nawiążemy współpracę z biurami podróży, które pomogą nam w stworzeniu atrakcyjnej oferty programów zwiedzania. Naszym celem jest kreowanie bezpiecznej i przyjaznej atmosfery, w której uczestnicy projektu będą mogli zwiedzać malownicze zakątki Polski - mówi Adam Zaleski, Prezes Towarzystwa Społecznego „SOKÓŁ” Gniazdo.

Jedną z organizacji, która otrzymała dofinasowanie, jest również Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. – Dzięki programowi MSiT w projekcie My też zwiedzamy weźmie udział 29 oddziałów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z całego kraju. Zorganizujemy jednodniowe wycieczki krajoznawcze dla 2000 beneficjentów - osób starszych oraz dzieci z niepełnosprawnościami i podopiecznych domów dziecka. Miejsca i plany wyjazdów zostaną dopasowane do mobilności tych grup, aby zapewnić spełnienie potrzeb i oczekiwań każdego uczestnika – mówi Jerzy Kapłon, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Turystyka w Polsce konsekwentnie odradza się po pandemii, a trwający rok jest najlepszym od czasu rekordowego sezonu 2019. Liczba zagranicznych przyjazdów wzrosła o 36%, a ruch turystów krajowych o 7% w porównaniu z analogicznym okresem z 2022 roku. Patrząc na dane GUS z pierwszej połowy tego roku gości z Czech było 97% więcej niż rok wcześniej, z Litwy 47%, ze Stanów Zjednoczonych 36%, ze Słowacji 27%, a z Wielkiej Brytanii - 8%. Porównując tegoroczne dane z tymi z rekordowym jak do tej pory 2019 rokiem, z zagranicy przyjechało o 3,7%gości mniej, a z kraju o 3,5 procent więcej.
Program Turystyki Społecznej to kolejny projekt realizowany w tym obszarze przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. W trakcie pandemii ponad 28 tysięcy przedsiębiorstw otrzymało łącznie ponad 3,1 mld złotych. To oferowane było w ramach Bonu Turystycznego. W przyszłym roku uczniowie skorzystają także z bonu szkolnego na akcję „Poznaj Polskę”. W ramach programu konsultowanego z Ministerstwem Edukacji i Nauki ponad 5 mln dzieci pojedzie na jedno- i dwudniowe wycieczki po całym kraju.

mat. prasowy, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas