Zakończył się IX Kongres Kultury Regionów (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Szczawnica
Clear
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
48 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
20.10.2023, 18:15 | czytano: 1549

Zakończył się IX Kongres Kultury Regionów (zdjęcia)

NOWY SĄCZ. IX Kongresu Kultury Regionów przeszedł już do historii. Jak zawsze było to spotkanie pełne ciepła, życzliwości i radości, któremu towarzyszyła masa ciekawych rozmów i warsztatów. Wśród uczestników kongresu nie zabrakło oczywiście Podhalan.

zdj. Piotr Droździk/ MCK Sokół
zdj. Piotr Droździk/ MCK Sokół
Pierwszy akcent Kongresu nie miał miejsca na dziedzińcu Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ a na nowosądeckim rynku. Po przywitaniu wszystkich obecnych tam uczestników konferencji przez zastępcę dyrektora MCK SOKÓŁ – Piotra Gąsienicę i koordynatora programowego Kongresu – Małgorzatę Brodę przyszedł czas na niespodziankę przygotowaną przez Małopolską Organizację Turystyczną. Z placu rynku uniósł się w powietrze balon Małopolski. Startowi towarzyszyły dźwięki trombity Krzysztofa Trebuni Tutki, które razem z balonem poszybowały nad Nowym Sączem. Następnie w stronę Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ ruszył korowód, na którego czele maszerowała grając - kapela Zespołu Regionalnego Mystkowianie.

Przybywających na dziedziniec MCK SOKÓŁ powitały dźwięki rogu Krzysztofa Trebuni Tutki i gajd Józefa Brody oraz śpiew Katarzyny Brody-Firli.

W sali im. Lucjana Lipińskiego dr Michał Klinger, teolog prawosławny i były dyplomata Rzeczypospolitej Polskiej, wygłosił pasjonujący wykład inauguracyjny zatytułowany „DUCH I TCHNIENIE. Biblijne tajemnice POCZĄTKU”. Następnie kierownik Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Katarzyna Sadowska-Mazur wręczyła dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Zielonkach – Mariuszowi Zielińskiemu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za szczególne zasługi w dziedzinie praktykowania życia kulturalnego w swoich małych ojczyznach.

Nie zabrakło również artystycznych doznań. Etiuda o intrygującym tytule „Zwiewność” oczarowała publiczność i pozostawiła po sobie niezapomniane wrażenia. W widowisku wystąpili Krzysztof Trebunia-Tutka, Józef Broda, Katarzyna Broda-Firla oraz muzycy i tancerze, Olek, Maja, Zuzia, Daria, Sylwia, Emilia z Zespołu Regionalnego Mystkowianie.

Drugi dzień IX Kongresu Kultury Regionów wypełniony był panelami tematycznymi i warsztatami. Uczestnicy Kongresu podzielili się na dwie grupy. Część z nich, pod przewodnictwem etnolog, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr hab. Stanisławy Trebuni-Staszel, wzięła udział w panelu tematycznym „WESTCHNIA TRADYCJI. Duchy, lufty, zadęcia, aerozole”. Moderatorem spotkania był architekt, pedagog, regionalista, multiinstrumentalista, lider zespołu Trebunie-Tutki – Krzysztof Trebunia-Tutka. Paneliści: wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu – Kinga Kędziora; dyrektor Instytutu Medycznego Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu – dr hab. n. med. Hubert Wolski, prof. ANS, prezes stowarzyszenia Rozstaje – u zbiegu kultur i tradycji, twórca i dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje, muzyk, autor liryków, pieśni, spektakli muzycznych – Jan Słowiński oraz duszpasterz, publicysta – Jacek Siepsiak SJ rozmawiali m.in. o fascynującym żywiole w świetle ludzkich wyobrażeń, które kształtowały się w czasach, gdy powietrze było dla człowieka niedostępne, niespenetrowane i niezbadane.

W tym samym czasie, w innej części Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, odbywał się panel „MIĘDZY SZEPTEM A HURAGANEM. Dobre i złe powietrze w kulturze regionów”, z dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie – dr. hab. Łukaszem Gawłem, prof. UJ jako opiekunem naukowym i etnologiem, multiinstrumentalistą, regionalistą, dyrektorem Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej – Bartłomiejem Koszarkiem w roli moderatora. Paneliści: pisarki, „eksploratorki wspomnień” – Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska; dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – Monika Gubała; aktor teatralny i filmowy – Piotr Cyrwus oraz dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi – dr Dominik Kacper Płaza, prowadzili dyskusję m.in. o tym, co już robimy i co jeszcze można zrobić, by dobre powietrze zagościło na stałe w kulturach regionów.

Po panelach odbyły się warsztaty, które umożliwiły uczestnikom bardziej praktyczne zanurzenie się w tematykę konferencji, a były to: „Oddech od źródła” prowadzone przez Katarzynę Brodę-Firlę, „Tchnienie od ziół – kadzidła w tradycji i codzienności” Anny Pietruszy, „Piskoj ze se piskoj” Krzysztofa Trebuni-Tutki, „Wiatr swojskich historii na scenie” Andrzeja Roga, „Jak podmuch staje się dźwiękiem – warsztaty budowy piszczałek pasterskich” Przemysława Ficka, „Tchnienie –
śleboda – wolność” Piotra Cyrwusa, „Bukiet zapachów – warsztaty tworzenia kwiatów ze zbóż i ziół” i „Romans wątku z osnową – warsztaty tkackie” zaproponowane przez Małgorzatę i Ryszarda Urbanów z Siedliska Małgorzaty oraz „Taniec Żywiołów. Porusz Ciało i Duszę!” Anny Wiktorii Ostafil.

Na zakończenie dnia uczestnicy Kongresu, jak również mieszkańcy regionu, wzięli udział w koncercie „Drzewo, dom i stół” w wykonaniu Joanny Słowińskiej i Stanisław Słowiński Quartet.

W ostatnim dniu IX edycji Kongresu Kultury Regionów uczestnicy spotkali się w progach Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ podczas panelu dyskusyjnego, a po nim wyruszyli na warsztaty plenerowe, po których wszyscy udali się do Rytra na podsumowanie wydarzenia.

Dzień zakończył się spotkaniem w sali konferencyjnej Hotelu Perła Południa w Rytrze. Zaprezentowany został m. in. krótki film podsumowujący bieżącą edycję Kongresu, a uroku całemu spotkaniu dodał również występ nieformalnej grupy śpiewaczej powstałej w ramach jednego z tegorocznych warsztatów, prowadzonego przez Katarzynę Brodę-Firlę.

MCK Sokół, opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas