Kolejny magazyn energii w Ochotnicy Dolnej - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Zakopane
Clear
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
48 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
29.11.2023, 20:56 | czytano: 4543

Kolejny magazyn energii w Ochotnicy Dolnej

Na terenie gminy Ochotnica Dolna został uroczyście otwarty kolejny magazyn energii elektrycznej.

Fot. UG Ochotnica Dolna
Fot. UG Ochotnica Dolna
Magazyn został zrealizowany dzięki współpracy firmy ELSTA z Wieliczki, TAURON Dystrybucja S.A. oraz gminy Ochotnica Dolna. Ważną rolę przy jego powstaniu odebrała też współpraca z AGH, która prowadzi projekt badawczy dotyczący wykorzystania magazynów w realnych warunkach.

– Doświadczenia zdobyte podczas testowania działania pierwszych magazynów energii na terenie gminy Ochotnica Dolna potwierdziły pozytywny wpływ tego typu urządzeń na stabilizację sieci elektroenergetycznej. Nasza gmina się zmienia i coraz bardziej jesteśmy nastawieni na ekologiczne rozwiązania i większą partycypację w produkcji, ale też świadomym wykorzystaniu i zarządzaniu energią. Takimi działaniami tworzymy warunki do bardziej elastycznej relacji produkcji i konsumpcji energii. To dla gminy oszczędności, ale przede wszystkim troska o nasz turystyczny charakter i komfort życia mieszkańców – powiedział podczas otwarcia magazynu wójt Tadeusz Królczyk.

- Magazyny energii BESS Elsta to typoszereg urządzeń stanowiących autorskie rozwiązanie inżynierów ELSTA. Ten projekt został opracowany z myślą o odbiorcach i producentach energii elektrycznej chcących poprawić jakość energii elektrycznej, ustabilizować dobowe wahania obciążenia przyłącza energetycznego, lepiej wykorzystać energię pochodzącą ze źródeł OZE oraz ograniczyć koszty energii elektrycznej. BESS Elsta pracujący w Ochotnicy to jednostka o mocy 50 kW i pojemności 125 kWh, a moduł magazynowania energii oparty jest na akumulatorach Li-ion, LFP – tłumaczył Jacek Stankiewicz, prezes Elsty.

Na lokalizację magazynu została wybrana sieć niskiego napięcia z dużą koncentracją mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2 kW. Gmina Ochotnica Dolna już od kilku lat sukcesywnie zwiększa udział instalacji fotowoltaicznych na swoim terenie i obecnie występuje tu jeden z największych w Polsce współczynników zagęszczenia 1-fazowych mikroinstalacji, Okresowo, w czasie największego nasłonecznienia i niedopasowanej do produkcji energii autokonsumpcji klientów ogranicza to możliwość oddawania przez prosumentów energii do sieci. Są to czynniki, które zmniejszają opłacalność poniesionych przez prosumentów inwestycji.

– Przyrost funkcjonujących w naszej sieci mikroinstalacji, to duże wyzwanie dla pracy sieci elektroenergetycznej, projektowanej i budowanej jako sieć jednokierunkowa. W sumie mamy ich już przyłączonych ponad 424 tys. o mocy 3,4 GW. Dlatego bardzo ważne jest inwestowanie w modernizację i dostosowanie sieci energetycznej do współpracy z OZE, a z drugiej strony poszukiwanie rozwiązań, które pomogą we współpracy istniejącego systemu elektroenergetycznego z zieloną generacją.Takim rozwiązaniem są właśnie magazyny energii, które kumulują nadwyżki produkcji ponad autokonsumpcję prosumentów – mówił Maciej Mróz, wiceprezes TAURON Dystrybucji.



Magazynowanie energii jest nie tylko przyszłością energetyki, ale i zrównoważonego biznesu. Daje niezależność, zapewnia ciągłość i pewność dostaw energii, optymalizuje koszty jej pozyskania i produkcji. Wspiera biznesy podlegające ciągłym zmianom gospodarczym, technologicznym, organizacyjnym. Magazyny energii elektrycznej wspomagają wykorzystanie OZE oraz stabilizację sieci. Polityka UE w zakresie energii i klimatu postrzega magazyny energii jako kluczową technologię wspomagającą gospodarkę niskoemisyjną.

Po krótkim briefingu przy magazynie energii, goście udali się do urzędy gminy w Ochotnicy Dolnej, gdzie rozpoczęły się dalsze rozmowy na temat przyszłościowej współpracy. To spotkanie stanowiło ważny etap w budowaniu partnerskich relacji miedzy firmami a samorządem.

Źródło: UG Ochotnica Dolna, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
mieszkaniec22:44, 1 grudnia 2023
Ej propagandyści kiepskiej jakości
Królczyk bije pianę - wydaje setki tysięcy gminnej kasy, zadłuża nieprzyzwoicie wszystkich mieszkańców , zwalnia z pracy chyba już trzydziestego pracownika - mówiąc krótko - robi co chce a my idioci pozwalamy mu na to - czekam dnia aż ktoś owie w końcu dość panie królczyk i wskaże drzwi prokuratury
Batko z Miasta10:30, 30 listopada 2023
Brawo Włodarze Ochotnicy. Niech się rozwija turystycznie i gospodarczo
Optymista09:54, 30 listopada 2023
"jednostka o mocy 50 kW i pojemności 125 kWh"

Okres lata; 10-ciu prosumentów po 2kW x 10 godzin i wylezie 200kWh
Podajcie lepiej ile kosztowała inwestycja oraz jakie są koszty eksploatacji.
Pytanie; dlaczego sieć nie może przyjąć wyprodukowanej energii???? Bo nie pozwala na to stara sieć?
To tak jak wybudować szkołę w miejscowości gdzie są tylko seniorzy i cieszyć się że mamy piękny i duży obiekt a efekt mierny //pieniądze w błoto//
Buka09:20, 30 listopada 2023
Niestety stawianie magazynów energii na wolnym powietrzu nie jest dobrym rozwiązaniem. Dużo lepszym byłoby umieszczanie ich pod ziemią.

Niestety Ukraina jest bardzo dobrym przykładem gdzie infrastruktura była budowana na świeżym powietrzu i rosyjskie pociski niszczyły je jedne po drugiej.

Aktualnie Ukraina i kraje rozwijające się budują je pod ziemią w celu uniknięcia sytuacji jak na Ukrainie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas