Jury karnawału: etnomuzykolog Aleksandra Bogucka, Dorota Majerczyk oraz etnografowie Benedykt Kafel i Stanisław Węglarz będzie w tym roku oceniać co najmniej 51 grup kolędniczych z całej Polski i 150 solistów, występujących w konkursie tańca zbójnickiego lub par tanecznych. Co najmniej, gdyż zgłoszenia wciąż jeszcze są przyjmowane.
Podczas dzisiejszego przejazdu przez Bukowinę, a następnie przed Domem Ludowym, prawdziwe show dali już kolędnicy z grup: Bojcery z Milówki, Wyrwicisy z Ciśca i Draby z Lipinek. Liczni turyści nie mogli się opędzić od zaczepiających ich, pohukujących i śpiewających, niezwykle barwnych - jak na prawdziwy karnawał przystało - przebierańców.
Potem, na scenie Domu Ludowego, gości i wykonawców witał jego dyrektor Bartek Koszarek. I wybrał do tego powitania słowa, które do bukowiańskiego karnawału pasują chyba najbardziej. Słowa księdza profesora Józefa Tischnera z „Filozofii po góralsku”. - Ka radość, tam i cnota. Ka smutek, tam grzychy, tam niecnota. Staraj się o radość, a za radościom psydzie rozum i cała reszta. Ta i dusy lepiej sie siedzi w krzepkim ciele, jako w ciele cherlawym. Bukowianom sło o radość, a Grekom - o przyjemność. Widać z tego, że Grecy to byli paskudne hedonisty, a bukowiany byli radośnikami i ślus.
Koszarek witał następnie zaproszonych gości. Wśród nich szczególnie ciepło Adama Sawinę, który wraz z Józefem Koszarkiem, ojcem dyrektora, tworzył pierwszy Karnawał Góralski w 1973 roku oraz Franciszka Chowańca-Suchowiana, również współtwórcę pierwszych góralskich karnawałów i pierwszych Sabałowych Bajań.
Wśród witanych przez Bartka Koszarka gości nie zabrakło też dzisiaj m.in. prof. Stanisława Hodorowicza, rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Hetmana Braci Zbójnickiej, wójta gminy Sylwestra Pytla, starosty tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego, dyrektora Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury Krzysztofa Króla-Łęgowskiego i prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych Waldemara Majchra.
Po dyrektorze przemawiał wójt Sylwester Pytel, który zapraszał na bukowiańskie stoki, a wieczorem, przez cztery najbliższe dni do Domu Ludowego, bo - jak mówił - w nim jest teraz centrum Podhala. Z kolei starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski cieszył się z liczby gości, którzy zjechali do Bukowiny. - Karnawał to taki cas, kiedy trza się uciesyć. I myśle, że dobrze, że przyjechało tyle gości, coby sie uciesyli nasom góralskością. Zyce wszystkim, coby troche tej radości, tej miłości, tej ślebody góralskiej, tego co dobre, co tu u nas jest, ze sobom wzieli i zanieśli do swojej chałupy - mówił. Na koniec części oficjalnej odczytano list z gratulacjami od marszałka Małopolski Marka Nawary. Potem przyszedł już czas na prezentacje grup i zabawę do wieczora. Pierwszy dzień karnawału zakończyła sztuka „Skąpiec” na podstawie Moliera, oczywiście po góralsku, w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.
Karnawałowe zmagania na scenie Domu Ludowego trwać będą od rana do wieczora aż do niedzieli. Towarzyszyć im będą: wystawa twórczości ludowej, prezentacje Bukowiańskiej Szkoły Ginących Zawodów, wystawa fotograficzna Krzysztofa Haładyny "Sztuka ludowa Podhala w twórczości bukowian" i zawody narciarskie w strojach regionalnych. W niedzielę - jeśli pogoda nie spłata figla - na Rusińskim Wierchu kolejne zawody w ramach Kumoterskiej Gońby oraz turniej strzelecki, a wieczorem - ogłoszenie wyników.
Program Karnawału
11 lutego (czwartek)
10.00 - Rozpoczęcie konkursu grup kolędniczych
13.30 - Przerwa
15.00 - Konkurs grup kolędniczych
19.00 - Koncert kapeli „Wałasi i Lasowianie”
20.00 - Konkurs tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych
12 lutego (piątek)
10.00 - Konkurs grup kolędniczych
13.30 - Przerwa
15.00 - Konkurs grup kolędniczych
19.00 - Teresa Mirga i „Kałe Bała”
20.00 - Konkurs tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych
13 lutego (sobota)
10.00 - Konkurs grup kolędniczych
13.30 - Przerwa
15.00 - Występy muzyk, zespołów kolędniczych i regionalnych
19.00 - Występ góralskiego kabaretu „Truteń”
20.00 - Konkurs tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych
14 lutego (niedziela)
Imprezy na Wierchu Rusińskim:
10.30 - Zawody strzeleckie
12.00 - Kumoterski
W Domu Ludowym:
18.00 - Ogłoszenie wyników Karnawału
20.00 - Sztuka teatralna „Piekielnica” w wykonaniu Zespołu Regionalnego im. Bartusia Obrochty z Zakopanego
p/
Zdjęcia: Michał Adamowski
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas