Muzeum Palace zostanie otwarte w marcu - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
Wiatr: 10.152 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
84 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
14.02.2024, 10:50 | czytano: 1530

Muzeum Palace zostanie otwarte w marcu

8 marca otwarte zostanie Muzeum Palace w Zakopanem. - Na ten dzień planujemy zaprezentować wyremontowany budynek. Ekspozycję poświęconą czasom II wojny światowej planujemy udostępnić zwiedzającym pod koniec marca – zapowiada w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

- Roboty wewnątrz budynku już zostały zakończone. Staraliśmy się odzyskać jak najwięcej autentycznych elementów z czasów wojny. Nie jest tego dużo, bo budynek po wojnie przeszedł wiele modernizacji. Obecnie prowadzone są ostatnie prace poprawkowe na zewnątrz. Planujemy otworzyć Palace 8 marca. Pokażemy jak wygląda budynek w środku. Do tego czasu nie uda się otworzyć wystawy. Ta będzie gotowa do końca marca – zapowiedział Michał Murzyn.

W nowym Muzeum Palace „Katownia Podhala” znajdzie się licząca 1000 m kw. ekspozycja przedstawiająca czas II Wojny Światowej oraz tego w jaki sposób Podhale zostało dotknięte przez okupantów. Poruszony ma być również bardzo niewygodny temat Goralenvolku, czyli kolaboracji górali z okupantem. Stworzone zostaną także sale dydaktyczne. Cześć pomieszczeń zostanie przeznaczona na biura pracowników oraz archiwum, które ma dopiero powstawać.

Budynek Palace znajdujący się przy ul. Chałubińskiego 7 w Zakopanem podczas II Wojny Światowej zanotował najczarniejszy okres swojego istnienia. Utworzono w nim siedzibę Gestapo, gdzie więziono, przesłuchiwano i mordowano Polaków.

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Nie chcem ale muszem21:14, 14 lutego 2024
No to się będą kontemplować.
remember13:07, 14 lutego 2024
Taka ciekawostka jeszcze historyczna, a mianowicie na Spiszu i w Orawie włączonymi do Słowacji w 1939 roku to mało co wiedzieli o wojnie. Tiso chciał przekonać mieszkańców do siebie, stąd było tam dobre zaopatrzenie w żywność, spokój i cisza.
olgierd13:04, 14 lutego 2024
bardzo ważna i cenna inicjatywa. MT musi na pewno pomyśleć o monitoringu i ochronie, bo z całą pewnością pojawią się frustraci i górale, dla których nasza upubliczniona (niestety momentami mroczna) historia będzie nie w smak
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas