Czwartek, 20 czerwiec 2019, Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Szczawnica i okolice
Rain
25°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Rain
25°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Rain
25°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Rain
26°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 51
Rain
25°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Rain
22°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra

co, gdzie, kiedy

Marek Szala: "Duch i materia"
02.06.2017 17:00 / czytano: 358 / powrót

ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wystawę Marka Szali „Duch i Materia”, prezentowaną w ramach obchodów 20. Rocznicy Wizyty Św. Jana Pawła II w Zakopanem. Ekspozycja przedstawia niezwykłą pracę twórczą artysty.

Wernisaż odbędzie się 2 czerwca o godz.17.00.

Ekspozycja w formie retrospektywnej ukazuje po raz pierwszy tę część dorobku twórczego, którego wspólnym mianownikiem poprzez miejsce realizacji ,inicjatorów przedsięwzięć, a także osobiste związki autora, jest Zakopane-punkt na mapie, który zdecydował o biografii i drodze artystycznej autora. Miejsce o szczególnym klimacie historycznym ,intelektualnym i twórczym. Prezentowane rezultaty aktywności plastycznej są owocem wielopłaszczyznowej współpracy z władzami samorządowymi, instytucjami kulturalnymi i kościołem przy realizacji największych, spektakularnych imprez kulturalnych i społeczno-politycznych w ostatnim dwudziestoleciu takich jak min. scenografia Pawilonu Polskiego na targach turystyczno przemysłowych Unii Europejskiej -FOIREXPO -1994 Annecy ,scenografie i oprawy plastyczne wielu edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich,scenografie dwu ceremonii otwarcia i zamknięcia Zimowych Uniwersjad -Zakopane 1993,2001,autorska koncepcja ołtarza papieskiego na Wielkiej Krokwi-Msza Pontyfikalna -1997, realizacja Wigilii Polskiej w Watykanie (Stół, Choinka ,Szopka)1997Rzym,Giewont w Ogrodach Watykańskich-Watykan 2003.

Te wydarzenia promujące Zakopane gromadziły tysiące widzów na widowni i miliony przed ekranami. Założenie ideowe ekspozycji opiera się na zestawieniu dwu biegunów procesu kreacji: pierwszej koncepcji i ostatecznej realizacji-matrycy i odbitki, szkicu i skończonej rzeźby ,projektu i gotowej scenografii, zadań często realizowanych przy udziale ciężkiego sprzętu i setek wykonawców, a czasem w samotnym wielomiesięcznym zmaganiu w pustej pracowni. Pomiędzy tymi punktami zawarta jest nieartykułowana faza procesu-ten obszar "technologii", który jest zawsze osobistą tajemnicą pozostawioną wyobraźni i ciekawości widza. Wzdłuż tak wyznaczonej osi: inspiracja -koncepcja-realizacja, usytuowane są kontrapunktowo rysunki, grafiki i rzeźby "osobiste", intymne kameralne formy dedykowane najbliższym i własnej niełatwej autobiografii. To one są ziarnem, początkiem, punktem odniesienia dla dużych projektów i realizacji. To w tym osobistym mikrokosmosie rozstrzygają się kwestie zasadnicze realizowane potem w monumentalnej skali wnętrza, sceny, świątyni lub pleneru. Całość ekspozycji uzupełniona jest obszerną dokumentacją fotograficzną i filmową. Czerwcowa wystawa jest pierwszą indywidualną wystawą Marka Szali w zakopiańskiej galerii na przestrzeni 30 lat pracy twórczej.

Muzeum Tatrzańskie

newsletter

Przegapiłeś interesujące Cię wydarzenie? Nie widziałeś o nim? Podaj nam swój e-mail a będziesz otrzymywał aktualne informacje o zbliżających się wydarzeniach z działu co gdzie kiedy.

reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę

pozostałe wydarzenia

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij