Wtorek, 18 wrzesień 2018, Imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława
Rabka Zdrój i okolice
niewielkie zachmurzenie
24°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 56%
niewielkie zachmurzenie
24°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 51%
niewielkie zachmurzenie
24°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 64%
pogodnie
24°
Wiatr: 2.1 km/h Wilgotność: 59%
pogodnie
24°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 64%
niewielkie zachmurzenie
21°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 66%

co, gdzie, kiedy

In Memoriam Kodaly Zoltan 2017
18.11.2017 18:00 / czytano: 188 / powrót

ZAKOPANE. Konsul Generalny Węgier dr Adrienne Körmendy, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” mają zaszczyt zaprosić na nadzwyczajny koncert z okazji 50. Rocznicy śmierci Zoltána Kodály’a.

Sobota, 18 listopada 2017 r., godz. 18.00 Willa „Atma”, ul. Kasprusie 19, Zakopane

Wystąpią: Jeremy Findlay – wiolonczela i Per Rundberg – fortepian. W programie: Z. Kodály, J.S. Bach, J. Brahms.

Wstęp wolny.

Koncert realizowany jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce oraz Roku Zoltána Kodály’a.

---

W bieżącym roku obchodzimy 50. rocznicę śmierci węgierskiego kompozytora i pedagoga – Zoltána Kodálya. Warto poznać tę postać choćby dlatego, że nieprzerwanie czerpiemy z opracowanej przez niego metody nauczania muzyki, a jego dzieła do dziś są chętnie słuchane na całym świecie. W ramach Roku Kultury Węgierskiej Polacy mają szansę poznać twórczość tego kompozytora dzięki licznym koncertom organizowanym w całej Polsce.

Zoltán Kodály urodził się 16 grudnia 1882 roku w węgierskim mieście Kecskemét. Jako dziecko nauczył się grać na skrzypcach. Był kompozytorem, pedagogiem, muzykologiem, filozofem, pisarzem i etnografem. W 1905 roku odbył liczne etnograficzne podróże docierając do najodleglejszych wsi, by zebrać utwory i nagrać je na wałkach fonograficznych. W 1906 roku napisał pracę o węgierskiej pieśni ludowej, "Budowa stroficzna w węgierskiej pieśni ludowej". W tym samym mniej więcej czasie poznał kompozytora i rodaka Bélę Bartóka, którego wziął pod swoje skrzydła i wprowadził do niektórych metod zbierania muzyki ludowej.

Jego twórczość wykazuje dużą oryginalność formy i treści, bardzo interesującą mieszankę bardzo wyrafinowanego, mistrzowskiego stylu muzyki zachodnioeuropejskiej wywodzącej się z klasycznej, późno-romantycznej, impresjonistycznej i modernistycznej tradycji. Z drugiej strony, a z drugiej strony Zoltán Kodály wykazuje się głęboką wiedzą i szacunkiem dla muzyki ludowej na Węgrzech oraz na zamieszkałych przez Węgrów terenach na Słowacji i w Rumunii. Po części z powodu Wielkiej Wojny, a następnie dużych zmian geopolitycznych w regionie, a częściowo ze względu na niewielki temperament w młodości, Kodály do 1923 roku nie odniósł znaczącego sukcesu publicznego do 1923 roku, kiedy to po raz pierwszy wykonany zostało jeden z najbardziej znanych utworów z okazji pięćdziesiątej rocznicy polączenia Buddy i Pesztu.

Jego twórczość bazowała na węgierskiej muzyce ludowej. Komponował głównie pieśni, ale także utwory instrumentalne i opery. Jako pedagog zreformował system nauczania muzyki w szkolnictwie węgierskim, a jego metoda jest znana i ceniona na całym świecie. Głównym założeniem stworzonej przez niego koncepcji edukacji muzycznej było podniesienie poziomu węgierskiej kultury muzycznej i zmniejszenie analfabetyzmu muzycznego na Węgrzech. W związku z tym artysta stwierdził, że szkoły powinny powszechnie uczyć czytania i pisania muzyki. W praktyce działo się to poprzez naukę śpiewu. Do dziś w tzw. szkołach kodaly’owskich na Węgrzech dzieci uczą się śpiewu codziennie, a wyniki osiągane w tych szkołach w pozostałych przedmiotach przewyższają rezultaty uzyskiwane w szkołach tradycyjnych.

newsletter

Przegapiłeś interesujące Cię wydarzenie? Nie widziałeś o nim? Podaj nam swój e-mail a będziesz otrzymywał aktualne informacje o zbliżających się wydarzeniach z działu co gdzie kiedy.

reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę

pozostałe wydarzenia

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij