W niedzielę - Msza Katyńska na Polanie Rusnakowej - podhale24.pl
Szczawnica
Clouds
9°C
Clouds
9°C
Clouds
9°C
Clouds
10°C
Clouds
8°C
Clouds
6°C
Kartka z kalendarza
16.04.2010, 13:19 | czytano: 3318

W niedzielę - Msza Katyńska na Polanie Rusnakowej

GORCE. "Chcielibyśmy zaprosić wszystkich chętnych na pierwszą w wiosennym sezonie Mszę Świętą w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i budowniczych kaplicy - w niedzielę 25 kwietnia br. o godzinie 11 w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej" - piszą członkowie GRH "Błyskawica".

arch. GRH Błyskawica
arch. GRH Błyskawica
70 lat później… Msza pod brzozowym, Katyńskim Krzyżem u stóp Królowej Gorców

Na szlakach gorczańskich można napotkać wiele krzyży i kapliczek. Jedna z najbardziej znanych kaplic znajduje się na Polanie Rusnakowej. Każdy, kto wybiera się na gorczańskie wędrówki, wie - gdzie na zboczu Turbacza Kaplica Papieska przypomina o walce "za Ślebodę i ojczyznę miłą". Z dzwonnicy, która góruje nad polaną na całe Podhale spogląda orzeł - spogląda on bacznie w stronę południowych granic Polski jakby czegoś niespokojnie wypatrywał.

Historia tej kaplicy sięga roku 1973, w którym to rozpoczęła się jej budowa. Głównym pomysłodawcą był śp. Czesław Pajerski /1931-2000/ - nowotarżanin, właściciel dużej części Polany Rusnakowej. Kto dziś o Nim jeszcze pamięta, w roku 10 rocznicy śmierci - niezmordowanego muzealnika i odważnego kustosza spraw partyzancko-ogniowych?! Wraz ze znajomymi: Stefanem Mrugałą, Janem Batkiewiczem, Janem Niemcem „Wachem”, Bartłomiejem Czubernatem i Józefem Sulką, postanowił obudować stojącą kapliczkę partyzancką z Matką Boską Leśną i pniem przebitym trzema bagnetami symbolizującymi trzech okupantów. Wśród budowniczych były osoby /J. Batkiewicz „Śmigły” – dowódca 1 kompanii Zgr. ”Błyskawica” i J. Sulka „Zając”/, które walczyły z okupantami Polski – do 1945 r. z niemieckim, a potem z sowieckim. Zabudowa kaplicy powstała na planie Krzyża Virtuti Militari. Jak wspomina żona Józefa Sulki: „wychodzili w nocy tak, że nikt nic nie wiedział. Ksiądz Krakowczyk przynosił im papierosy, myślał, że chodzą po drzewo do lasu”. Budowa zakończyła się w 1979 roku.

A kto jeszcze pamięta, że Kaplica Papieska jest też schronieniem dla tablicy katyńskiej Czesława Pajerskiego poświęconej dokładnie 17 września 1980 r. przez Księdza Krakowczyka – kustosza tego miejsca, konspiracyjnie ukrytej na 27 lat! Warto przypomnieć jej treść opisującą motyw katyńskiej zbrodni Stalina: „1920-1980 Rycerzom obrońcom wolnej Rzeczpospolitej pomordowanym przez wrogów i zdrajców z SS-Gestapo, KPP-PZPR, UB-SB, NKWD-GPU” W roku 1980 w święto Królowej Polski, kilkanaście metrów za kaplicą w stronę Turbacza został poświęcony najwyżej położony w Polsce / a zapewne i na świecie/, bo na wysokości 1188 m n.p.m. pomnik pamięci ofiar sowieckiej zbrodni. Pomnik ten to brzozowy krzyż i trzy wyrastające z ziemi kamienne dłonie skrępowane kolczastym drutem (pomysł nawiązywał do zdjęć z pierwszej ekshumacji zwłok pomordowanych w Katyniu). Budowa tego pomnika nie mogła przejść spokojnie pod nosem bezpieki z dwóch powodów: Po pierwsze cenzorski zapis na temat Katynia, bowiem „kłamstwo katyńskie” było kamieniem węgielnym PRL-u. Po drugie obawa, że byli żołnierze „Ognia” będą wspominać swego dowódcę i zakazaną walkę z drugim okupantem.

Pomnik ku czci „rozstrzelanej armii” poświęcony został wiosną 1980 przez śp. Księdza Profesora Józefa Tischnera / 1931-2000/ przy okazji Mszy Świętej za pomordowanych przez komunistów. Ks.Tischner był orędownikiem spraw partyzanckich, a wśród nich sprawy partyzantki antykomunistycznej na Podhalu i jej dowódcy mjr Józefa Kurasia „Ognia”- tym, który jako pierwszy w 1998 r. rzucił myśl „ogniowego” pomnika na Podhalu. Od lat 80-tych w drugą niedzielę sierpnia odprawiał pod Turbaczem w partyzanckiej / AKowsko-Ogniowej/ i góralskiej asyście msze „ludzi gór”, ludzi miłujących ślebodę. A w tym roku właśnie będziemy obchodzić 10tą rocznicę Jego odejścia.

Szkoda, że dziś zapomina się o tych Mszach oraz idei, której były poświęcone, idei tak ważnej dla Polaków tamtych czasów. Pozwalały oderwać się od trudu codzienności i poczuć oddech wolności, bo to właśnie na tych polanach do 1947 roku można było poczuć wolną Polskę. Jako młodzi miłośnicy historii i członkowie GRH „Błyskawica” przywracający pamięć o działalności nie tylko konspiracyjnego zgrupowania, „Ognia”, lecz przede wszystkim podtrzymujący pamięć o inicjatywach ludzi powiązanych z partyzantką, jej członkach oraz współpracownikach, podejmujemy próby ratowania spuścizny, jaką pozostawili nam bohaterowie tamtego okresu. Już od dwóch lat spotykamy się na Polanie Wachowej i kontynuujemy tradycję „Zaduszek partyzanckich” zapoczątkowanej przez żołnierzy „Błyskawicy”. Pora na przywrócenie także tradycji Mszy kwietniowych za oficerów i policjantów – jeńców Kozielska-Starobielska- Ostaszkowa i wszystkich rodaków poległych na Wschodzie.

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich chętnych na pierwszą w wiosennym sezonie Mszę Świętą w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i budowniczych kaplicy - 25 kwietnia o godzinie 11 w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej. Szczególnie serdecznie zapraszamy kombatantów i członków ich rodzin oraz nowotarżan związanych ze środowiskiem „Solidarności” z lat 80tych: grupą „Pamięć” Jana Studentowicza – redaktora „Janosika” oraz chóru „Victoria” przy parafii św. Katarzyny – odważnych ludzi, którzy u boku ks. Jerzego Leśki walczyli o prawdę w czasach kłamstwa.

Przed Mszą Świętą członkowie GRH „Błyskawica” obejmą wartę honorową przy Katyńskim Krzyżu. Po Mszy odbędzie się Apel Poległych i złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem- krzyżem. Na nas, młodych spoczywa obowiązek pielęgnacji i przekazywania tradycji dziadków. Zapraszamy ku gorczańskiej kaplicy młodzież, która powinna pamiętać o tym trudnym czasie i o ludziach, którzy nie zawahali się oddać swego młodego życia za wolną i suwerenną Polskę. PS., Kiedy zamawialiśmy tę Mszę u Ks. Krakowczyka w Zakopanem, przed Wielkanocą, w najczarniejszych wyobrażeniach nie myśleliśmy jak tragicznym dla polskiej historii okaże się kwiecień 2010 r. Wieczorem, tamtej czarnej soboty 10 kwietnia usłyszałem od Kustosza Królowej Gorców słowa pociechy i nadziei, że być może po tym, co się stało Polacy się przebudzą i odrodzą. Do intencji katyńskiej dołączamy także modlitwę za ofiary smoleńskiej tragedii- elitę naszego narodu. Pamiętając, że wielu z Nich, na czele z Prezydentem Najjaśniejszej Rzeczpospolitej śp. Lechem Kaczyńskim, służyło wsparciem i pomocą w dziele odkłamywania partyzanckich dziejów Żołnierzy Wyklętych Małopolski, Podhala i Waksmundu. Niech dobry Bóg nagrodzi ich trud w niebieskiej ojczyźnie.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Adam Błaszczyk i Kuraś Bartłomiej GRH "Błyskawica"
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
*19:34, 21 kwietnia 2010
Miro - ważne, przeczytaj post Robusia, każdy ma prawo do pomyłki i od tego jest autor- redaktor tomu, który sie pod tym podpisuje, jeżeli przepuszcza, takie "knioty" jak piszesz to o kim to źle świadczy?
O jakim konflikcie wywołanym przez Błyskawice ty piszesz? i co ma do tego piekło wybrukowane dobrymi chęciami?
Twoja zawiść do P. Błaszczyka i GRH Błyskawica jest aż nazbyt widoczna,
więcej zrozumienia i tolerancji dla innych, a złe emocje odejdą, poczujesz sie lepiej.
Każda incjatywa zrobienia czegoś dla innych jest ważna i potrzebna,
należy ją uszanować i docenić, a nie tylko krytykować, ty również możesz coś zrobić dla innych,- od siebie. Czekamy.
0
Miro14:53, 21 kwietnia 2010
Mnie nie puszczają nerwy tylko nie lubię niekompetencji i braku elementarnej wiedzy a z taką sytuacją w przypadku p. błaszczyka mamy do czynienia Nie wiem dlaczego redaktor tomu o Ogniu w ogóle przepuścił tego kniota autorstwa tego pana Najsłabszy tekst ze wszystkich i nie wiadomo o czym Popełnił błędy i tam i w powyższym artykule to o czymś świadczy Msza na Rusinowej to dobry pomysł, lecz niestety jak zwykle błyskawica wywołała nim konflikt Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane
0
*11:59, 21 kwietnia 2010
Lisek - jak uważasz, że potrzebna im modlitwa to możesz sie pomodlić.
0
lisek21:15, 20 kwietnia 2010
Przy okazji niech pomodla sie w intencji ofiar "Ognia". Było ich sporo .
0
*15:43, 20 kwietnia 2010
Miro - chyba puszczają ci nerwy, kogo ty atakaujesz z taka nienawiścią? , jeden z autorów przeprosił za zaistniałom pomyłkę więc o co ci chodzi? . Twoje dygresje są nie na miejscu to ty powinieneś się wstydzić. czyżby było ci żal że to nie ty jesteś pomysłodawcą?
Myślę, że tak jak jaro i ty powinieneś zrezygnować z tej mszy, nie będziecie musieli sie sptkać z ludźmi którzy przyjda na tę mszę.

Pomysł z mszą na Polanie Rusnakowej w intencji pomordowanych w Katyniu jak również budowniczych tej kaplicy jest znakomity, co roku powinniśmy sie spotykać aby pomodlić sie za spokój ich dusz.
Dziękuje za pomysł i do zobaczenia na Polanie.
0
Robuś22:29, 19 kwietnia 2010
czy autor tomu historycznego jest po to, żeby tylko podpisać się pod każdą nową wydaną publikacją, czy raczej od tego żeby sprawdzić wiarygodność faktów??
cieszę się z tego powodu że znajduję się tylu znawców historii partyzantki Ogniowej.
Miro a które dokładnie te fakty poza tą mała wpadką nie mającą większego znaczenia są zakłamywane możesz je podać??
0
Miro21:17, 19 kwietnia 2010
Sprawdziłem książkę i cóż się okazało, iż autorem pomyłki jest nie kto inny jak p. Adam Błaszczyk. Czyż nie jest to zadziwiające, iż ten sam autor popełnił ten sam błąd również w powyższym tekście. Jak wówczas tak i teraz najwyraźniej nie potrafi rozróżnić obu nie żyjących już dziś Sulków. To autor odpowiada za swój tekst a nie redaktor tomu. Jak zwykle winą za swoją niewiedzę chcecie obarczyć innych. Zamiast uderzyć się w pierś znów manipulujecie faktami. Jest to kolejny dowód na to, jak potraficie zaklinać rzeczywistość, byle by tylko przeforsować swoje racje. Nie cofniecie się przed niczym. Wstyd
0
Kuraś Bartek18:39, 19 kwietnia 2010
Jako jeden z autorów chciałem przeprosić wszystkie urażone osoby. Chodziło o Józefa Sulkę "Zająca". Błędne informacje, które nie zostały poprawione przez redaktora książki pt. Wokół legendy "Ognia" pana prezesa Kowalskiego umieszczone zostały w tym artykule.
Błąd został naprawiony.
0
zibi18:15, 19 kwietnia 2010
jaro czy ty jesteś świadom tego co napisałeś ??
0
Jaro16:07, 19 kwietnia 2010
Przebierani ogniowcy znów namącą pod kaplica czego się nie dotkna zaraz wywołają zamieszanie Bedzie dym to bankowe a tez miałem iść ale zrezygnuje nie chcę się z nimi spotkac
0
magda n13:53, 19 kwietnia 2010
józef sulka miał pseudonim "zając" a stanisław sulka "nosek",, jednak to sulka józef wraz z panem pajerskim byli inicjatorami budowy kaplicy, bardzo proszę panów rektorów o wniesienie poprawki.
0
juhas88 z pod szczytu11:43, 18 kwietnia 2010
A ja się wybiorę na tą Mszę pod Turbacz,
gdyż mają one niezwykły urok
i klimat, historii i gór... ^^
0
harcerka07:00, 18 kwietnia 2010
tam jest nasza mala ojczyzna,kto chce napevno znajdzie miejsce vyciszenia,uklony dla niezmordovanego kx,krakovszczyka,specjalne podziekovanie dla andrzeja kierovcy na kazde zavolanie,dziekujemy,turysci
0
zibi10:38, 17 kwietnia 2010
ale Stanisław i Józef to bracia walczący w tym samym zgrupowaniu!! Zapraszam do książki PTH wokół legendy "Ognia" tam jest to opisane autorzy popełnili błąd. Właśnie czytałem o tym i Pan R.K jako główny redaktor tej książki nie poprawił błędów.
0
prawda03:02, 17 kwietnia 2010
Nie wiem,może się mylę ale ''Nosek'' to Stanisław Sulka a nie Józef Sulka.Sulków jest dużo w Nowym Targu więc informujcie rzetelnie bo nie wiadomo o kogo chodzi.
0
turystka21:53, 16 kwietnia 2010
mozesz nie doczekac innego terminu
0
..........trol19:20, 16 kwietnia 2010
a widziałaś ciszę i spokój kiedy kolwiek na mszy?? bo ja jeszcze nigdy. a może ty o jakiś specjalnych mszach mówisz, niestety to nie ta
0
lubię ciszę w górach18:27, 16 kwietnia 2010
A wybierałem się na mszą właśnie wtedy. Liczyłem na cisze i spokój lecz widzę, że będę musiał wybrać inny termin.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
Trwa do 27.04.2025
Nie przegap!
21
04.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
kwiecień
19
Sobota
Imieniny:Adolfa, Tymona, Pafnucego
Kliknij po więcej