Środa, 19 czerwiec 2019, Imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława
Szczawnica i okolice
Thunderstorm
22°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 77
Thunderstorm
23°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 77
Thunderstorm
23°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 77
Thunderstorm
23°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 57
Thunderstorm
23°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 77
Thunderstorm
21°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 77
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
23.02.2011, 10:13 | czytano: 2550

Na ile powiat nowotarski jest atrakcyjny dla inwestora?

Czy można zagwarantować, że inwestor wybierze właśnie naszą miejscowość, aby stworzyć tam miejsca pracy? Zapewne nie, ale można pomóc szczęściu i znacznie zwiększyć szanse w tym wyścigu. Jak w tej kategorii plasuje się powiat nowotarski?

Z badań przeprowadzonych przed kilkoma laty przez Małopolskie Obserwatorium Gospodarki wynika, że obsługa inwestora czy pracodawcy w wielu gminach Małopolski wypada kiepsko: przerzucanie odpowiedzialności przez urzędników, brak informacji o warunkach społeczno-gospodarczych w danej gminie, brak wykwalifikowanego pracownika - to najczęstsze bolączki urzędów. Aby nie skończyło się na samej diagnozie tego niepokojącego zjawiska, pojawił się szereg pomysłów, jak temu zaradzić. Część z nich wprowadzono w życie - większość z inicjatyw na tym polu sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej. Samorządy (to głównie one odpowiadają za kontakt z inwestorami) na to ostrzeżenie zareagowały różnie - do poprawy sytuacji nie można tam zmusić nikogo, gdyż to niezależne ciała. Jak w tej sytuacji wypadły gminy z powiatu nowotarskiego? Trzeba przyznać, że całkiem nieźle. Osoby dzierżące władzę podeszły do problemu poważnie.

Ponad 2 lata temu pracownicy projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pod nazwą Partnerstwo na rzecz świadczenia usług dla inwestorów pozyskujących kadry oraz usług outplacementowych do większości małopolskich gmin i urzędów pracy wystosowali zaproszenia do udziału w szkoleniach dla pracowników, którzy odpowiedzialni są za kontakt z pracodawcą. Szkolenia dotyczyły głównie umiejętności profesjonalnej obsługi inwestora w zakresie pozyskiwania pracowników, ale także w sytuacjach, gdy pracodawca musi kogoś zwolnić. Na zaproszenie odpowiedziało ponad 100 podmiotów z całej Małopolski, w tym sporo z powiatu nowotarskiego. Dzięki temu pracownicy z tych podmiotów wzięli udział w szkoleniach prowadzonych z ekspertami w dziedzinie obsługi inwestora.

Poniżej wymieniamy nazwiska tych osób - warto je zapamiętać, gdyż to właśnie do nich powinni zwrócić się pracodawcy/inwestorzy, gdy chcą zainwestować w regionie. I tak z Powiatowego Urzędu Pracy w szkoleniach udział wzięli Marcin Wiśniowski i Eugeniusz Szydlak, z UG Czorsztyn Dorota Oleś i Monika Kobla, z UG Krościenko Krystyna Kwiatek, z UG Lipnica Wielka Marzena Polaczek i Krystyna Lichosyt, z UG Ochotnica Dolna Edward Szymański i Jadwiga Czajka, z UG Raba Wyżna Bartłomiej Bielarczyk oraz z UG Łapsze Niżne Adam Święty.

Działania Partnerstwa polegają na tym, że osoba zainteresowana inwestycją w którejś z tych gmin, wyszukuje przeszkolonego pracownika (baza znajduje się na stronie www.inwestor.wup-krakow.pl i zwraca się wprost do niego - telefon i adres mailowy znajduje się na wspomnianej stronie. Pożytek dla pracodawcy jest taki, że nie musi się on przedzierać przez gąszcz kolejnych telefonów, a poza tym ma gwarancję, że spotka się z profesjonalną obsługą.

To jeszcze nie koniec. We wrześniu 2010 roku wymienione powyżej osoby wraz z ekspertami z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i pracownikami WUP Kraków wzięli udział w trzydniowych warsztatach, podczas których wypracowano dokument wielce pomocny dla potencjalnego inwestora. Zawarto w nim bowiem charakterystykę zasobów ludzkich w powiecie nowotarskim: znajdują się tu informacje o lokalnym rynku pracy, liczbie absolwentów, miejscowej specyfice etc. Doświadczenie pokazuje, że inwestorzy i pracodawcy chętnie sięgają po takie opracowania. Co prawda nie sposób zweryfikować, na ile dokument przydał się w praktyce (jest on ogólnodostępny - mieści się tutaj), jednak bardzo możliwe, że przyczynił się już do zainteresowania inwestycją w którymś z gmin w powiecie nowotarskim. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż wspomniany dokument będzie na bieżąco aktualizowany oraz uzupełniany o dodatkowe informacje.

Maciej Sabal
najnowsze informacje
komentarze
uski17:55, 23 lutego 2011
Najbardziej atrakcyjny dla inwestorów jest wicestarosta Maciej J. i jego szpitalne perypetie z doktorem K. Zjeżdżają się tam ponoć na szkolenia inwestorzy z całego świata żeby uczyć się przykładów złego zarządzania graniczącego z katastrofą.
Darek-NowyTarg13:45, 23 lutego 2011
Witam. ja ciesze sie ze w Nowym Targu sa firmy z klasa gdzie mozna spotkac w innych miastach w kraju i w europie, cieszył bym sie jak by w miescie zainwestowala jakas duza swiatowa firma np McDonalds LIDL itp, np saolny samochodowe w Nowym Targu jest ich kilka i bardzo dobrze, tak samo powinno byc z innymi sklepami co daje miejsca pracy ludzi z podhala jak i tez z kraju.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij