Rozpoczęła się Babiogórska Jesień w Zawoi. W pierwszym dniu - zaprezentowali się babiogórscy opowiadacze (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 22 maja
Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Rabka Zdrój
Clouds
16°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
15°
Wiatr: 9.432 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
13°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
20.09.2013, 22:25 | czytano: 1495

Rozpoczęła się Babiogórska Jesień w Zawoi. W pierwszym dniu - zaprezentowali się babiogórscy opowiadacze (zdjęcia)

ZAWOJA. "Babiogórska Jesień" to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie Beskidów. Podczas festiwalu prezentowany jest folklor babiogórski oraz sztuka ludowa regionu. Impreza potrwa do niedzieli.

zdj. Łukasz Sowiński
zdj. Łukasz Sowiński
- "Babiogórska Jesień" przywraca pamięć o pasterskiej przeszłości regionu. Odbywa się u schyłku sezonu wypasowego, którego koniec wyznacza dzień św. Michała Archanioła. Głównym zaś punktem Babiogórskiej Jesieni jest powitanie jesiennego redyku – powrót pasterzy z owcami do wsi. Widowisko to cieszy się dużym uznaniem, zwłaszcza dla wczasowiczów, którzy z dużym zaciekawieniem przyglądają się, jak baca przerzuca owce z zagrody do zagrody" - przypominają organizatorzy.

Festiwalowi towarzyszą Targi Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego.

Tegoroczna edycja otrzymała wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i została rozszerzona o konferencję "Kultura wokół pasterstwa w regionie Babiej Góry" oraz inne elementy, m.in. pokaz zapomnianych pasterskich zawodów.

W piątek, w pierwszym dniu "Babiogórskiej Jesieni" zorganizowano m. in. wieczór gawęd dla dzieci oraz wspomnianą wcześniej konferencję. O kulturze pasterskiej jako dziedzictwie Górali Polskich mówił Józef Michałek, członek Zarządu Fundacji Pasterstwo Transhumancyjne. Wśród pozostałym prelegentów byli: dr Andrzej Peć z Centrum Szkoleniowe „Eduskrypt”w Krakowie, dr Urszula Janicka – Krzywda (Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, oddział Kraków), mgr Katarzyna Ceglarz (Uniwersytet Jagielloński), mgr Regina Wicher (Orawski Park Etnograficzny), dr Małgorzata Kiereś (Uniwersytet Śląski w Cieszynie, dyr. Muzeum Beskidzkiego w Wiśle) i Piotr Kohut, prezes Fundacji Pasterstwo Transhumancyjne . Wykład mgr Gabrieli Gacek z Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Muzycznej zatytułowany "Folklor pasterski pod Babią Górą" zilustrowany został występami zespołu regionalnego Juzyna.

Pierwszy dzień Babiogórskiej Jesieni zakończyło spotkanie przy ognisku.

s/ zdj. Łukasz Sowiński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas