XIII Konkurs Potraw Regionalnych połączony z promocją wierszy - uczta dla ciała i ducha (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 17 maja
Imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki
Zakopane
Clouds
10°
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 81 %
Clear
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
11°
Wiatr: 17.496 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 14.976 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 13.608 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
52 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
21.10.2013, 19:14 | czytano: 2404

XIII Konkurs Potraw Regionalnych połączony z promocją wierszy - uczta dla ciała i ducha (zdjęcia)

PORONIN. Nowe Bystre było gospodarzem tegorocznego gminnego Konkursu Potraw Regionalnych. W XIII edycji smakowitego konkursu wzięło udział 6 drużyn sołeckich: Stasikówka, Poronin, Nowe Bystre, Małe Ciche, Ząb oraz Bustryk. Komisja Konkursowa oceniała 191 potraw, 75 nalewek i rodzajów ciast.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
Komisja Konkursowa w składzie: Bronisław Stoch – wójt Gminy Poronin, Grzegorz Wojtera – wójt Gminy Suchy Las, Andrzej Skupień – wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego, Stanisław Kula – sołtys Sołectwa Nowe Bystre, Agata Janczura – przedstawiciel sponsora PRYMAT oraz Helena Buńda – przedstawiciel Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury oceniła blisko 300 przygotowanych potraw, nalewek i ciast.

W protokole czytamy: "w kategorii napitek obserwuje się bogactwo serwowanych win i nalewek, których przygotowanie wymaga zarówno kunsztu kulinarnego jak i odpowiedniego czasu ich dojrzewania. Jury nagrodziło każde sołectwo uwzględniając ilość potraw oraz pomysłowość przygotowania:
Małe Ciche – „wigilia i połazy” – tematyczny stół, 45 potrawy, 6 nalewek, 7 ciast, „rydze kwaszone smażone na maśle”, „jagnięcina z rydzem i oscypkiem”, „krem ze śliwkami i hałuskami”, „kapusta z grzybami i grochem”
Poronin – 48 potraw, 13 nalewek, 8 ciast, „przysmak teściowej” „cielęcina w sosie grzybowym”, „gołąbki z kaszom i grzybami” „taca z wędlinami”, „karczek po baciarsku”
Stasikówka – 35 potraw, 17 nalewek, 7 ciast, „kolana sołtyski”, „rydze na maśle”, „dziko rolada”, „barszcz na wędzonce”
Bustryk – 45 potraw, 11 nalewki, 3 ciasta, „pieczeń z dzika”, „pieczono kaczka”, „grule mascone zapiekane z oscypkiem”, „zoproska”,
Ząb – 46 potraw, 18 nalewek i 9 ciast, „kotleciki jagnięce”, „kwaśnica na wędzonce”, „udziec barani”, „miętówka”
Nowe Bystre – 65 potraw, 18 nalewek, 12 ciasta, „zołykace”, „zalewajka na sałacie”, „śpice górlaskie”, „sernik” i „borówka”
Kuchnia tradycyjna oparta jest o produkty lokalne, wyhodowane w naturalnym środowisku, których walory zdrowotne są nieocenione. Mają walory antyrakowe, antybakteryjne, obniżają ciśnienie i zły cholesterol.
Komisja Konkursowa podkreśla bogactwo stołów, prostotę potraw podniesioną do sztuki kulinarnej, Podkreślona została góralska cecha gościnności – nukanie, która była przekazana nie tylko słowem ale również sercem, spojrzeniem i urokiem osobistym gaździn.
Komisja Konkursowa podkreśla bardzo serdeczną atmosferę panującą wśród uczestników, a to, co szczególnie zwróciło uwagę to fakt, że w degustowanych daniach odnaleźliśmy smak potraw przygotowywanych przez nasze babcie i mamy. Pragniemy podziękować gaździnom z każdego sołectwa za serdeczne i ciepłe przyjęcie.

W tegorocznej edycji Konkursu zostały przyznane nagrody specjalne:
Nagroda Wójta Gminy Poronin za najlepszą tradycyjną potrawę – za kapustę z grzybami i grochem dla Stanisławy Żegleń z Małego Cichego
Nagroda Starosty Tatrzańskiego za najlepszą tradycyjną potrawę mięsną – za kolanka sołtyski dla Zofii Majerczyk z Stasikówki.
Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury za najlepszą tradycyjną potraw z jagnięcinę – za kotleciki baranie dla Michała Stocha z Zębu.
Nagroda od Stacji Narciarskiej Małe Ciche za sałatkę – bacowską dla Krystyny Gruszki z Nowego Bystrego
Nagroda Związku Podhalan Oddział Nowe Bystre – za barszcz na wędzonce dla Zofii Gał z Stasikówki
Nagroda Sołtysa Sołectwa Nowe Bystre – za najlepszą nalewkę miętówkę dla Anny Stoch z Zębu
Nagroda Skoku Stefczyka – za kotleciki baranie dla Stanisławy Galicy z Małego Cichego

Nagrody Prezesa PLGD: danie mięsne - kaczka – Zofia Rafacz z Bustryku, danie mączne – pierogi z oscypkiem – Anna Bugara z Zębu, wypiek - piernik – Stanisława Galica z Małego Cichego, jeden z produktów zarejestrowany na liście produktów tradycyjnych przez PLGD: hałuski – Helena Szwajnos z Poronina, tarcioki - Beata Kalata z Bustryku, kapusta po góralsku – Grażyna Staszel z Nowego Bystrego.

KARNETY DO TERM SZAFLARY – za: gołąbki z kaszom i grzybami dla Anny Gał z Poronina, krem ze śliwkami dla Ludwiki Pawlikowskiej z Małego Cichego, taca z wędlinami dla Czesławy Skiby z Poronina, jagnięcina z rydzami i oscypkiem dla Stanisławy Galicy z Małego Cichego, dzikom rolade dla Joanny Pradziad z Stasikówki.

Nagroda specjalna od firmy PRYMAT dla gaździn z Sołectwa Nowe Bystre
Nagroda specjalna od firmy PRYMAT dla gaździn z Sołectwa Stasikówka
Nagroda specjalna od firmy PRYMAT dla gaździn z Sołectwa Bustryk
Nagroda TRIP – kwaśnica na wędzonce – Maria Staszel z Zębu
Nagroda Specjalna sołtysa Małego Cichego dla gaździn z Małego Cichego /.../

Serdeczne podziękowania składamy dzieci i młodzieży z zespołu "Mali Bystrzanie" za występ, który uświetnił nasz konkurs oraz muzyce góralskiej za oprawę całej naszej imprezy.

Gratulujemy udanej imprezy organizatorom i współorganizatorom".

Konkurs zorganizował Urząd Gminy Poronin wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Współorganizatorami tegorocznej edycji byli również sołtys i Rada Sołecka Nowe Bystre, Związek Podhalan Oddział Nowe Bystre oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Nowem Bystrem.

Kulinarnemu spotkaniu towarzyszyła promocja kolejnego tomiku wierszy nowobystrzańskiej ludowej poetki Antoniny Łacek pt. "Pod tatrzańskom strzechom".

Antonina Łacek "Majcher" urodziła się 6 sierpnia 1946 r. w Nowem Bystrem jako druga z ośmiorga dzieci w rodzinie Franciszka i Marii Zubków. Jej mama pochodzi z domu Jarosz. Ukończyła siedem klas Szkoły Podstawowej w Nowem Bystrem a po jej ukończeniu pomagała rodzicom na gospodarstwie rolnym. Przez trzy lata w okresie zimowym pracowała w Zakopanem. Prowadziła dom, gotowała, sprzątała, opiekowała się trójką dzieci. Był to bardzo trudny okres w życiu Antoniny i jej rodziny, wypełniony ciężką pracą. Po ukończeniu kursu kroju i szycia przez 30 lat zajmowała się krawiectwem równocześnie prowadząc wraz z mężem gospodarstwo rolne. Mają dwójkę dzieci - córkę i syna oraz czworo wnucząt. Antonina po ukończeniu 58 lat, odkryła w sobie dar pisania wierszy. Jak sama twierdzi natchnienie do pisania wierszy musiała otrzymać od Boga i Matki Boskiej.Wiersze o różnej tematyce: o górach, przyrodzie, ziemi ojczystej, o Bogu i ludziach początkowo pisane były tylko "do szuflady". Jedynymi czytelnikami jej twórczości byli najbliżsi. Autorka nie była przekonana, co do ich wartości artystycznych i uważała, że jej wiersze nie nadają się do publikacji. Z czasem wieści o jej twórczości docierały do coraz większego grona osób a nauczycielki z nowobystrzańskiej szkoły poprosiły Antoninę o udostępnienie jej wierszy aby mogły być przedstawiane przy różnych okazjach i uroczystościach szkolnych, kościelnych czy Związku Podhalan.

Jej wiersze pisane są przede wszystkim w gwarze góralskiej i starają się pielęgnować mowę ojców i dziadów. Wiersze Antoniny nie są jednak przeznaczone tylko dla Górali czy Podhalan, bowiem swoje przemyślenia i uczucia przelewa na papier pisząc także w języku literackim. Często tematem jej wierszy są aktualne zdarzenia jak na przykład wiersz: "Krzyż nad Smoleńskiem", oddający uczucia autorki po katastrofie lotniczej, jaka wydarzyła się w Rosji blisko Katynia.

Przepisywane na kartkach wiersze zdobywały coraz większe uznanie u czytających ją osób i tak zrodził się pomysł, aby wiersze Antoniny Łacek wydać drukiem. Dzięki staraniom wielu ludzi dobrej woli, Związkowi Podhalan z Nowego Bystrego, Urzędowi Gminy z Poronina w 2008 roku ukazał się tomik "W góralskim sercu to było ukryte" z blisko 160 wierszami. Wybór wierszy oraz wstęp są autorstwa Pani Anieli Bafii a książkę rysunkami przyozdobił Wojciech Kois. We wrześniu 2011 roku wydany zostaje drugi w dorobku tomik poezji „Góralsko Śleboda”. Podobnie jak w pierwszym wiersze są pisane w gwarze góralskiej i literackiej.

Tomik "Pod tatrzańskim strzechom" jest już trzecim w dorobku Pani Antoniny. Życzymy dalszych sukcesów i kolejnych tomików.

źródło: UG Poronin, opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas