Posiady Związku Podhalan i promocja książki Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej "Moje ostatnie słowo" (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 19 maja
Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Szczawnica
Clouds
11°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
11°
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
12°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
40 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
27.11.2013, 20:54 | czytano: 4893

Posiady Związku Podhalan i promocja książki Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej "Moje ostatnie słowo" (zdjęcia)

Nowotarski Oddział Związku Podhalan uroczyście świętował setną rocznicę urodzin Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej, nowotarżanki, poetki i pisarki, Honorowego członka Związku Podhalan. Była współzałożycielką Konfederacji Tatrzańskiej, więźniarką Auschwitz-Birkenau, represjonowaną także po wojnie, wskutek czego na długie lata osiadła w Szczecinie.

zdj. Michał Adamowski
zdj. Michał Adamowski
Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów na jej grobie, na nowotarskim cmentarzu, przez przedstawicieli Oddziałów Związku Podhalan w Nowym Targu i Łopusznej. Połączone grupy rekonstrukcyjne wystawiły wartę honorową, a zebrani, w towarzystwie radnych Miasta Nowy Targ Gabriela Samoleja i Tomasza Morawy, odśpiewali hymn państwowy.

We mszy św. w intencji Jadwigi Apostoł, sprawowanej w kościele Najśw. Serca Pana Jezusa, uczestniczyły poczty sztandarowe Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu, Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Rocha i Zgrupowania „Błyskawica” oraz Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Targu im. Konfederacji Tatrzańskiej. Oprawą artystyczną nabożeństwa była pieśń chóralna w wykonaniu Chóru „Echo Gorczańskie”, który powstał na bazie założonego w 1909 roku - przez Ojca Jadwigi, Wincentego - Towarzystwa Teatru i Chóru Ludowego, a którego to, Jadwiga, przez kilka powojennych lat była Sekretarzem i Skarbnikiem.

Zwieńczeniem uroczystości były posiady góralskie w regionalnej izbie im. ks. prof. Józefa Tischnera w Miejskim Ośrodku Kultury, połączone z promocją nowej książki Jadwigi Apostoł „Moje ostatnie słowo”. Publikacja oprócz zbioru wierszy i opowiadań gwarowych, zawiera listy, w których autorka bezkompromisowo rozlicza się z historią, góralszczyzną oraz ze swym rodzinnym miastem. Spotkaniu przewodził Prezes Oddziału Wojciech Groń, wespół ze Stanisławem Apostołem, bratankiem Jadwigi, a zarazem wydawcą Jej książki.

Bardzo interesujące wystąpienia zaproszonych gości przyciągnęły uwagę słuchaczy, którzy do ostatniego wypełnili miejsca siedzące, a wielu na stojąco, uczestniczyło w trwającym ponad trzy godziny spotkaniu.

Naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN Oddziału Kraków dr Maciej Korkuć mówił o znaczeniu ideowym Konfederacji Tatrzańskiej, podkreślając fakt, że powstała ona w okresie największej hegemonii Niemiec, co było dowodem determinacji jej twórców w walce o wartości duchowe. Harcmistrz Adam Błaszczyk przedstawił patriotyczną biografię Jadwigi Apostoł oraz tragiczne powojenne losy domu rodziny Apostołów, siedziby dowództwa Konfederacji. O działalności konspiracyjnej Bohaterki na terenie gminy Tokarnia (już po rozbiciu Konfederacji) opowiadali: Władysław Piaściak – wójt tejże Gminy oraz Andrzej Słonina – wnuk Franciszka, który przez pół roku ukrywał zbiegłych Konfederatów.

O trudnych latach powojennych dla bohaterów konspiracji oraz związkach Jadwigi Apostoł z Szaflarami mówił wójt Gminy – Stanisław Ślimak. Lionel Lhermitte, właściciel Galerii Nowotarskiej, zbudowanej na miejscu historycznego domu Apostołów, mówił o niepodważalnym wkładzie Jadwigi Apostoł w walkę o wartości ogólnoludzkie i o prawa człowieka.
Redaktor Anna Szopińska skoncentrowała się na zawartości promowanej książki (do której zreszta napisała przedmowę), obficie cytując opisy oświęcimskiego horroru w gwarze góralskiej.

Jan Karpiel-Bułecka, który poza gościnnym przewodzeniem posiadowej kapeli, wystąpił również jako autor ilustracji do „Mojego ostatniego słowa”. Mówił o wizji „okaistej ryby”, która zresztą sportretował dla potrzeb jednego z opowiadań, w oparciu o przykład „okaistej” owcy.

Z dopracowanymi artystycznie recytacjami wierszy Jadwigi Apostoł wystąpiły dwie szaflarzanki Jadwiga Łaś i Agnieszka Szczerba, wzbudzając burzę oklasków.

Na koniec przemówiła sama Bohaterka wieczoru, z kadrów filmu „Modlitwa za Ojczyznę”, do którego zdjęcia powstały w latach 1988/89, staraniem ks. Mieczysława Łukaszczyka. Wzruszające są sceny, gdy Autorka na gorczańskiej polanie, czy na ochotnickim cmentarzu, recytuje własne wiersze przy gitarowym akompaniamencie Tadeusza Morawy.

Z luźnej dyskusji wszystkich uczestników posiadów przebiły się dwa wnioski: pierwszy - aby nowe rondo, na skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi i Kilińskiego nazwać imieniem Jadwigi Apostoł („bo to tuż obok dawnego domu Apostołów”), drugi – aby zorganizować doroczny festiwal pieśni i recytacji patriotycznej również Jej imienia.

Zarząd nowotarskiego Oddziału ZP, zdj. Michał Adamowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Józek18:48, 7 grudnia 2013
słyszałem że p.ŚLIMAK to teraz będzie wszędzie na tego typu spotkaniach,przed wyborami.
Gocha19:15, 29 listopada 2013
jednym z donosicieli na Konfederację był apsztyfikant Jadwisi, która mu się ze wszystkiego spowiadała. Wiem od babci, że to m. in. przez jej nieostrożność Konfederacja została aresztowana. Ale to może bajka.
moim zdaniem....16:10, 29 listopada 2013
Konfederacja upadła,bo znależli się donosiciele- sługusy interesu
niemieckiego.Solidarność nie zrealizowała swoich postulatów,gdyż
aparat państwowy wiernie szczegł interesu komunistów (organizacji
mającej swoją centralę poza Polską).Każdy aparat ma swoich ludzi,
którzy realizują wytyczne mocodawców.Należy rozróżnić to co
narodowe i służy dobru wspólnemu a co nim nie jest.Służyć
mamonie.....czasami nie opłaca się.....
Mieszkaniec12:25, 29 listopada 2013
Sfora piesków wypuszczona na forum, ale by tak z jedno słowo chocby wytłumaczenia , to ani krzty. To jest ta słoma w butach , co się jej nigdy nie wyzbedą, nawet jak bedą wchodzić do nieba. To jest szcunek do mieszkańców , bohaterów i obywateli .Lepiej kisić się we własnym sosie /czytaj: środowisku/
uczestnik08:33, 29 listopada 2013
Smutne że Miasto o takich ludziach nie pamięta.Nie pamiętają nasi włodarze również o wielu obecnych ideowcach, którzy dla miasta robią bezinteresownie w różnych dziedzinach. I nie mieszajmy stanu wojennego do tej uroczystości. A co do wójta Szaflar to akurat w tej sprawie też miał prawo (a nawet obowiązek ) być. My patrzmy na swoje podwórko i oceniajmy swoich rządzących .
kasandra08:26, 29 listopada 2013
Co ma piernik do wiatraka. Niektórzy nowotarżanie nie mogą wyzbyć sie słomy z butów. Jaki był pan Ś. to wiemy , ale jaki jest gospodarz miasta pan F. to też wiemy. A być może dowiemy się jeszcze lepiej. Pan Ś . był bo to w jego gminie powstał ruch przeciw hitlerowcom i byl. A pan F. gdzie z jego miasta bohaterka Pani Jadwiga Apostoł obchodi setną rocznicę urodin , której F. nie zasługuje by czyścić jej buty , nie pofatygował sie. To jest obraz nienawistnego człowieka , rzekomo katolika. A jkai jest powód tej niecheci delikatnie mówiąc do Apostola , to mieszkańcy też pamiętają.
Bolo21:32, 28 listopada 2013
Starosty i wicestarosty i szefa kultury powiatowej też nie uświadczył.
starsza,mieszkanka19:18, 28 listopada 2013
P.APOSTOŁ wielka osoba,zasłużona.Powiedzcie tylko co robi na zdjęciu numer 2 pan S. ......BYŁY CZASY ŻE WOGÓLE SIĘ P.ŚLIMAK NIE INTERESOWAŁ TYM TEMATEM.No tak po prostu poszedł się wygadać,ale starsi ludzie pamiętają......
pamięć historyczna17:15, 28 listopada 2013
Burmistrza nie było-to prawd.Był natomiast naczelnik miasta
z mrocznych lat stanu wojennego !
Uczestniczka uroczystości12:13, 28 listopada 2013
GRATULACJE DLA ORGANIZATORÓW!!!!. Obecność licznych gosci dowodzi że pamięć o Ś.p. Pani Jadwidze nadal jest żywa- choć niestety mało się na ten temat mówi.Książkę czytam i jest to kawał dobrej tresci i dobrej roboty.
mieszkaniec jeden z wielu22:25, 27 listopada 2013
Wspaniała patriotyczna uroczystość . Przerosła chyba wszystkich oczekiwania. Ilekroć pan Stanisław Apostoł firmuje coś własnym nazwiskiem jest to dopracowane do perfekcji. Duże brawa także dla pozostałych organizatorów oraz osób zabierajacych głos w dyskusji na temat bogatego i dramatycznego zycia Jadwigi Apostoł Staniszewskiej .Mimo faktu ,ze znałem biografię jak i osobiscie panią Jadwigę , posiady wydatnie wzbogaciły moją wiedzę o tej wybitnej osobie.Dziwi natomiast nieobecnośc burmistrza miasta jak i jego służb jak choćby rzecznika , naczelnika promocji miasta i.t.d.Któż jak nie tacy bohaterowie mają promować to miasto i wiedzę wśród młodzieży miasta o nich , skoro nawet władza nie pofatyguje się na te uroczystości.Przypadek , czy zamierzone zapomnienie?
transformacja ustrojowa22:24, 27 listopada 2013
Pamięć o stanie wojennym,jeszcze istnieje, szanowny panie...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas