Otwarcie zmodernizowanej ekspozycji w Galerii Władysława Hasiora (zdjęcia) - podhale24.pl
Zakopane
Clouds
9°C
Clouds
9°C
Clouds
13°C
Clouds
14°C
Clouds
13°C
Clouds
11°C
Kartka z kalendarza
30.12.2013, 21:11 | czytano: 1008

Otwarcie zmodernizowanej ekspozycji w Galerii Władysława Hasiora (zdjęcia)

ZAKOPANE. W przyszłym roku minie 15 rocznica śmierci Władysława Hasiora, jednego z najwybitniejszych polskich artystów, według wielu, prekursora światowego pop-artu. W ostatnich dniach tego roku Muzeum Tatrzańskie zakończyło modernizację budynku galerii, dzięki czemu zwiedzającym udostępniono nie pokazywane do tej pory, prace artysty.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
Jak przypominają organizatorzy - Galeria Władysława Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego działa od lutego 1985 roku. Budynek dawnej leżakowni Sanatorium Warszawianka pomieścił ekspozycję prac, a także mieszkanie i pracownię dla artysty. Hasior mówił: „Ta placówka, zdaje mi się, wreszcie skończy nieproduktywne, mało ambitne w naszym zakopiańskim środowisku wspomnienia o byłych tradycjach Zakopanego w dziedzinie kultury. Po prostu ta placówka powinna nowe tradycje stwarzać”.

Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego możliwe było przygotowanie i realizacja projektu dotyczącego modernizacji ekspozycji stałej i zagospodarowania pozostałych części budynku w Galerii Władysława Hasiora w celu stworzenia tam centrum edukacji i badań nad sztuką, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów, które leżały w kręgu zainteresowań twórcy. W nowo otwartych przestrzeniach można zobaczyć nie prezentowane do tej pory prace, notatki, dzienniki Władysława Hasiora oraz jego bogaty księgozbiór (liczący łącznie około 2000 woluminów).

Władysław Hasior urodził się 14 maja 1928 roku w Nowym Sączu, zmarł 14 lipca 1999 roku w Krakowie. W 1947 r. rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem pod kierunkiem Antoniego Kenara. Po ukończeniu szkoły podjął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Mariana Wnuka. Jego artystyczny debiut przypadł na początek lat sześćdziesiątych XX wieku. Był artystą wykorzystującym w swojej pracy różnorodne materiały i techniki. Tworzył zarówno kolaże jak i asamblaże. Znany jest również ze swoich realizacji plenerowych oraz pomników (m.in. Ratownikom górskim – 1959, Rozstrzelanym Partyzantom – 1964, Żelazne Organy – 1966, Słoneczny Rydwan – 1972).

Swoje prace prezentował w muzeach i galeriach na całym świecie (m.in. Centre Georges Pompidou w Paryżu, Konsthall w Södertälje, Museum Louisiana w Humlebaek pod Kopenhagą, Instytut Polski w Londynie). Brał udział w wielu prestiżowych wydarzeniach związanych ze sztuką (m.in. Biennale Sztuki w Wenecji, Biennale Rzeźby Plenerowej w Montevideo, na którym otrzymał Grand Prix za wielofigurową kompozycję „Golgota”, Biennale w Sao Paulo).

źródło: Muzeum Tatrzańskie, opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Gryka11:48, 1 stycznia 2014
Znowu zmiana na gorsze. Kolejne muzeum zniszczone. Przedtem Atma, teraz Hasior. Nie da sie zmodernizować z głową?????
0
obserwator22:05, 30 grudnia 2013
Zaraz posypią się gromy ale czy naprawdę warto wydawać społeczne pieniądze na ekspozycję tego typu wątpliwych dzieł . Ci którzy uważają te dziwadła za dzieła sztuki niech za swoje pieniądze to robią . Frekwencja pewnie będzie znikoma bilety tanie bo jak inaczej czyli dotacje do końca świata i jeden dzień dłużej .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
17
05.2025
Nie przegap!
19
05.2025
Nie przegap!
17
05.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
13
Wtorek
Imieniny:Serwacego, Ofelii, Roberty
Kliknij po więcej