5 maja – Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - podhale24.pl
Czwartek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama
Zakopane
Clear
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 91 %
Clear
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 86 %
Clear
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 91 %
Clear
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
05.05.2014, 08:00 | czytano: 2152

5 maja – Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

- O tym, że inny nie znaczy gorszy, nikogo nie trzeba już przekonywać. Wiemy, że osobom niepełnosprawnym należy się szacunek i godne życie. Piękne to hasło, choć nieraz trudno z jego realizacją - zauważa Agnieszka Kołodziejczyk-Wiesiołek, oligofrenopedagog, logopeda w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Nowym Targu.

Godnie żyć…

Osoby niepełnosprawne intelektualnie są wśród nas, są częścią naszego społeczeństwa. Kiedy pojawiają się na ulicy czy w sklepie, przyciągają uwagę. Ich niejednokrotnie odmienne zachowanie i wygląd budzą zaciekawienie, zdziwienie, sensację. Bywa to krępujące dla ich opiekunów, którzy często czują się napiętnowani i oceniani.

Dostrzegając kogoś „innego”, nie sposób udawać, że jego obecność „nie robi na nas wrażenia”. Spoglądajmy jednak dyskretnie i z szacunkiem.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest okazją, by skierować apel do opiekunów, wychowawców i całego społeczeństwa. To my jesteśmy rzecznikami osób niepełnosprawnych intelektualnie – one same nie potrafią zadbać o własny wizerunek i prawidłowe relacje z otoczeniem. Na opiekunach i wychowawcach spoczywa odpowiedzialność. Od nich w dużej mierze zależy, w jaki sposób społeczeństwo odbiera osobę niepełnosprawną.
Niestety, nadal można zauważyć, że osoba niepełnosprawna intelektualnie postrzegana jest przez społeczeństwo jako „wieczne dziecko”, a wygląd zewnętrzny to dla większości pierwsze kryterium oceny. Wiedzmy więc, że mała Kasia w końcu staje się panią Katarzyną – choćby ze względu na wiek kalendarzowy.

Od najmłodszych lat starajmy się wdrażać zasady i normy społeczne w życie osób niepełnosprawnych intelektualnie, aby na miarę swoich możliwości potrafiły je respektować. Pamiętajmy również o tym, by „otwierać świat” osobom niepełnosprawnych intelektualnie. Bowiem, aby taka osoba nie budziła sensacji, musi na co dzień być klientem w sklepie, petentem w urzędzie, wiernym w kościele… Im więcej osób niepełnosprawnych wśród pełnosprawnych, tym mniejsze wywołują zdziwienie.

Pomóżmy osobom niepełnosprawnym intelektualnie godnie żyć: pomóżmy im poznawać świat, rozwijać się, tworzyć, mówić i być rozumianym, przyjaźnić się, tęsknić, dążyć do czegoś, przeżywać sukcesy i porażki. Tego nie da się realizować, zamykając się na społeczeństwo.

Na Podhalu istnieje wiele instytucji i organizacji, których celem jest wyjście naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych intelektualnie. Instytucjonalną pomoc mogą uzyskać nie tylko dorosłe osoby, ale i młodzież oraz dzieci – starsze i te całkiem małe.

Jedną z takich organizacji jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo w Nowym Targu, w ramach którego działa Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy z Punktem Wczesnego Wspomagania Rozwoju oraz Środowiskowy Dom Samopomocy.

Agnieszka Kołodziejczyk-Wiesiołek
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Maria15:00, 5 maja 2014
W Dniu Godności życzę Wam podopieczni samych sukcesów, a Wam kochani wychowawcy wiele satysfakcji w tak trudnej pracy i oczywiście wielkich sukcesów osiąganych przez wychowanków za Waszą pomocą, bo mały kroczek to wielki sukces.
Koleżanka09:51, 5 maja 2014
Aga, bardzo dziękuję za ten artykuł. Mam nadzieję, że wielu osobom pełnosprawnym da do myślenia. Brawo za prostą formę, a zwłaszcza na zwrócenie uwagi na sformuowanie ,,wieczne dziecko'', które w naszym społeczeństwie pokutuje po dziś dzień; zawsze mnie irytowało, kiedy do dorosłej osoby z widoczną niepełnosprawnością zwracano się :Kasiu, Basiu, Haniu-to przecież takie infantylne... I jeszcze APEL na koniec: Drodzy normalni ludzie, nie gapcie się na osoby niepełnosprawne- więcej dyskrecji i nie oceniajcie ich- oni są po prostu sobą, bo nie umieją udawać (i bardzo dobrze)
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas