Uzdrowisko w Szczawnicy … jakiego nie znamy – wykład w Bursie Gimnazjalnej - podhale24.pl
Sobota, 18 maja
Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Nowy Targ
Clouds
10°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
10°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.316 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
10°
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 9.108 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
24.05.2014, 13:55 | czytano: 1551

Uzdrowisko w Szczawnicy … jakiego nie znamy – wykład w Bursie Gimnazjalnej

NOWY TARG. W ostatnim piątek w nowotarskiej bursie gimnazjalnej odbył się kolejny otwarty wykład historyczny, tym razem przybliżający dzieje szczawnickiego uzdrowiska na przełomie XIX i XX w.

Wydawałby się, iż już sporo wiemy na temat zdrojów i rozwoju turystki uzdrowiskowej. Nic bardziej mylnego. Co rusz bowiem podczas swojego wystąpienia p. Anna Wawrzczak, pracownik naukowy Muzeum Uzdrowiska ze Szczawnicy, zaskakiwał słuchaczy ciekawymi i nieznanymi wiadomościami. Swój wykład podzieliła na cztery zasadnicze części tj. założenie uzdrowiska i rozwój za czasów rodziny Szlayów, okres zarządzania zbrojami przez Akademię Umiejętności, następnie renesans uzdrowiska w okresie rządów hr. Adama Stadnickiego i ostatni dot. nacjonalizacji majątku rodzinny Stadnickich przez władze komunistyczne. Prelekcji towarzyszyła prestacja multimedialna doskonale ilustrująca kolejne fazy rozwoju Szczawnicy, jej architekturę i znane postaci odwiedzające Pieniny, dolinę grajcarka tudzież samo uzdrowisko. Unikatowe fotografie willi, pensjonatów i zdrojów zatrzymały w kadrze wspaniałe obiekty będące świadectwem niezwykłego kunszt architektów, ich zmysłu i wyjątkowego smaku oraz dbałością o każdy detal przy jednoczesnym zachowaniu ich funkcjonalności. Szereg z prezentowanych budynków dzisiaj już nie istniej lub są w stanie kompletnej ruiny. Te jednak, które przetrwały do naszych czasów i zostały w ostatnim czasie odrestaurowane świadczą o niezwykłości tego miejsca w czasach ich świetności, ale i dziś kiedy ponownie mogą zachwycać swoją urodą.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu pt ‘Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”, który dofinansowany został przez Urząd Miasta Nowego Targu. Jego organizatorami są wspólnie: Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej.

Źróło: PTH/o. Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Kojot14:25, 24 maja 2014
Tłumy przyszły. O ja. Niech UM przestanie płacić za tę farsę.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas