Powstanie Szczawnickie - rekonstrukcja historyczna w centrum miasta (zdjęcia i film) - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Jabłonka
Snow
-1°
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-1°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-1°
Wiatr: 7.956 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-0°
Wiatr: 8.496 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
-1°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
28.07.2014, 21:08 | czytano: 3376

Powstanie Szczawnickie - rekonstrukcja historyczna w centrum miasta (zdjęcia i film)

Siedemdziesiąt lat temu, w 1944 r. w Szczawnicy wybuchło Powstanie Szczawnickie, zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji "Burza’". Było to jedyne powstanie w okupowanej przez hitlerowców Polsce, w którym udział wzięli ówcześni elewi, przyszli funkcjonariusze Policji Państwowej, stacjonujący w szczawnickiej Willi Renata.

Niedzielne uroczystości rozpoczęło otwarcie w Pijalni Wód Mineralnych przez Barbarę Węglarz, kustosza Muzeum Pienińskiego, wystawy pt: Akcja „Burza” w Szczawnicy – powstanie 1944. Po niej odbyła się prezentacja dokumentów, umundurowania i wyposażenia Polskiej Policji Państwowej Województwa Krakowskiego oraz Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa Dystryktu Krakowskiego.

O godz. 17, na Pl. Dietla odbyło się widowisko plenerowe "Powstanie Szczawnickie 1944’" z udziałem prawie dziewięćdziesięcioosobowej grupy rekonstrukcyjnej.

Po zakończeniu widowiska plenerowego zaprezentowana została wystawa plenerowa "OPOWIEŚĆ FOTOGRAFICZNA. ADAM I JADWIGA ZE STADNICKICH CZARTORYSCY’’. Ekspozycja jest poświęcona życiu Adama Czartoryskiego ps. "Szpak’’ dowódcy "Akcji Burza’’ oraz jego żony Jadwigi ze Stadnickich ps. "Tuja’".

Uzupełnieniem wystawy, a zarazem uroczystości 70-lecia Powstania Szczawnickiego była prezentacja w Jazz bar Dworku Gościnnego książki Barbary Caillot-Dubus (wnuczka Adama i Jadwigi Czartoryskich) i Marcina Brzezińskiego "Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografia i wspomnienia’’ oraz projekcja filmów ze zbiorów rodzin Czartoryskich i Stadnickich.

Organizatorami obchodów byli: Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r., Grupa Thermaleo& Uzdrowisko Szczawnica , Fundacja Andrzeja Mańkowskiego oraz Muzeum Pienińskie oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Współorganizatorami uroczystości między innymi byli Urząd Miasta i Gminy Szczawnica oraz szczawnicki Miejski Ośrodek Kultury.

Patronat honorowy nad 70 rocznicą Powstania Szczawnickiego objął: Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, nadinsp. Mariusz Dąbek - Małopolski Komendant Wojewódzki Policji , prof. dr hab. Iwon Grys - Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, dr Marek Lasota - Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, dr hab. Janusz Mierzwa – Muzeum AK im. Generała Emila Fieldorfa – Nila w Krakowie oraz Krzysztof Faber – Starosta Powiatu Nowotarskiego.



Tekst i fot. Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
zdziwiony18:13, 31 lipca 2014
@guguś Decyzją Niemców mieszkańcy Szczawnicy wybrali karty Goralenvolku? Czemu Niemcy nie zdecydowali się na 100 %? Przecież pozostałe 10 % też "mogło być zdecydowane" przez Niemców. Coś tu nie gra.
Po wtóre, 90 % kolaborowało, łatwo Niemcom szło, 90 % zorganizowało powstanie... Ktoś rozumie coś z tego bełkotu?

Ad meritum - to całe powstanie jest jeszcze lepsze niż powstanie w Pradze. Tam wystrzelono trzy kule. W Szczawnicy ile było? Jedna? Powstanie... Nie ośmieszajcie się w rocznicę Powstania Warszawskiego. To było powstanie i nikt nie robi zabawnych przebieranek dla turystów...
guguś17:06, 31 lipca 2014
@ bradowy:
To była decyzja Niemców i mieszkańcy Szczawnicy nie mieli tu nic do powiedzenia; gdyby Niemcy zdecydowali się Krościenko to 90% Krościenczan podpisałoby listę Goralenvolk albo poszłoby do pieca w Auschwitz. Nie oczerniaj więc potomków ówczesnych mieszkańców Szczawnicy którzy kolaborowali poprzez nie podawanie istotnego tu faktu że Niemcy zdecydowali się na "ominięcie" struktur Rzeczpospolitej, czyli centralnie położonych Nowego Targu i Krościenka, natomiast postawili na budowę struktur w sąsiednim dla Nowego Targu Zakopanem i sąsiedniej dla Krościenka Szczawnicy. W Nowym Targu i w Krościenku Niemcy nie mieli czego szukać, bali się tych punktów na mapie jako ośrodków państwa polskiego, natomiast z sukcesem tworzyli swoje struktury w sąsiednich kurortach, a czy im to szło łatwo czy z trudem to niech świadczy procent zwerbowanych - 90% Szczawniczan. I te 90% szczawnickich kolaborantów zorganizowało przeciwko Niemcom powstanie (czy są jakieś granice absurdu? - do dzisiaj rodzimi mieszkańcy Szczawnicy lubują się w śedzeniu wszystkich i wszystkiego dookoła i w śledczym wypytywaniu sąsiadów gdzie, skąd, po co idzie, co robi, itd., dlatego te pozostałe 10% nie mogło fizycznie powstania zorganizować bez wiedzy tych 90%, a te 90% kolaborowało).
bradowy20:19, 30 lipca 2014
Prawda jest taka że 90% mieszkańców podpisało listę Goralenvolk, te 10% to obcy. Przeinaczanie historii pod publiczkę wczasowiczów. Jeszcze do końca lat 70-tych przetrwały urządzenia porcelanowe ze swastyką w budynku Inhalatorium
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas