Poświęcenie kapliczki w Borze - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Rabka Zdrój
Clear
-2°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-2°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-2°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 94 %
Clear
-1°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 93 %
Clear
-1°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-3°
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
72 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 36 | 72 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
14.09.2014, 16:59 | czytano: 2742

Poświęcenie kapliczki w Borze

W sobotę, 13 września, w wigilię święta Podwyższenia Krzyża Świętego, w Borze (gmina Szaflary) miało miejsce poświęcenie odrestaurowanej kapliczki przydrożnej. Poświęcenia, w obecności mieszkańców wsi, dokonał proboszcz parafii ks. Andrzej Kamiński.

Kapliczka ufundowana w roku 1889 przez mieszkańców wsi ulegała zniszczeniu i wymagała natychmiastowego remontu. Prace związane z odnową prowadzone były przez konserwatora zabytków i polegały na przywróceniu świetności samego krzyża oraz częściowej wymianie kamiennej podstawy.

Kapliczka p.w. Męki Pańskiej w Borze reprezentuje starszy typ architektoniczny. Składa się z żeliwnego krzyża, kapitela, podstawy (trzy kamienie o przekroju prostokąta) osadzonej na fundamencie z kamieni oraz filara. Wszystkie elementy kamienne wykonano z piaskowca. Usytuowana jest na styku wsi Boru i Szaflar i wyznaczała świętą granicę.

Renowację wykonano w ramach projektu dofinansowanego z działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013. Wnioskodawcą było stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Lokalnych „GIL”, które to stowarzyszenie zapewniło z własnych środków 20% wkładu własnego. Prezes Adam Andrzej Kustwan zapewnia, że to nie wszystko, co realizuje w najbliższym czasie Stowarzyszenie. Za kilka tygodni wydane zostaną płyty z góralskimi kolędami i jasełkami w wykonaniu dzieci z Boru. Na ukończeniu są pracę związane z budową placu zabaw dla najmłodszych.

Wszystkie działania są przykładem, że można w małych miejscowościach robić wielkie rzeczy i angażować do tego mieszańców. Jak społeczność lokalna może sama starać się o zachowanie swojej tożsamości i kultury.

Teks i fot: Adam A. Kustwan
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
postronna14:08, 19 września 2014
do zniesmaczonej dodam /.../

To nie miejsce ani na prywatne porachunki, ani na kampanię wyborczą.
Chętnie wyjaśnię szczegóły: moderator@podhale24.pl
Wyborca12:19, 19 września 2014
yes!yes!yes za kapliczę to napewno zostanie wójtem.
"Ale jeśli praktykujesz dobre uczynki dla biednych, czyń to w tajemnicy z dobrocią i nie pokazuj ich temu światu; ponieważ Ojciec w Niebie to widzi i przyjazny dar jest mu miły, On wynagrodzi dawcę stokrotnie.
Kto chce się w świecie afiszować dobrymi uczynkami, otrzymał już swoją zapłatę i odtąd już nie może się spodziewać niczego więcej.
Spójrz na powietrze, na ziemię, na morze; spójrz na księżyc, słońce, gwiazdy; spójrz na kwiaty pól i drzew, i spójrz na ptaki w powietrzu, ryby w wodzie i wszystkie stworzenia na festynach ziemi; spójrz na wysokie góry, wszystkie chmury i wiatry; spójrz! wszystko to głosi chwałę Boga, a jednak Bóg nie spogląda dumnie jak próżny człowiek na całe stworzenie, lecz patrzy jedynie w serce człowieka, który go rozpoznaje i kocha jako jedynego, prawdziwego, dobrego Świętego Ojca. Jakżesz może Mu się podobać serce zepsute lub próżna ceremonia pełna pustosłowia, która zakrywa nic innego jak głośny egoizm, ambicję, żądzę władzy, wszelkiego rodzaju niemoralności i fałsz i oszustwa!"
Pod rozwagę autorowi tekstu powyższe słowa pewnego Mędrca dedykuję.
Obserwator09:12, 19 września 2014
Niech Stowarzyszenie nie przypisuje sobie odrestaurowania kapliczki ,przecież człowiek dwojga imion sam podaje ,że to tylko 20 % kosztów zadania dało owe stowarzyszenie.Pomimo ,ze realizacja zajmował sie konserwator zabytków mało się o nim wspomina.Tak niektórzy robią sobie autopromocje.Moim zdaniem nawet ta kaspliczka nie pomoże A.A. w zabiegach o fotel wójta.Kłamstwem daleko nie zajedzie.
Zniesmaczona22:53, 18 września 2014
Te wszystkie działania niby na rzecz wsi Bór celem jej rozwoju to jedna wielka żenada. Jak wyżej stwierdzono to tylko autopromocja Pana o Podwójnym Imieniu.
jozin z bazin21:32, 15 września 2014
Każda taka inicjatywa jest dobra, bo to jedyny sposób żeby odzyskać nasze pieniądze z Unii, grunt, że te pieniądze są w polskich rękach
Czytelnik21:29, 15 września 2014
Brawo! dzięki borzańskiej inicjatywie nie zniszczeje taka perełka
fanka19:46, 15 września 2014
Jeżeli bycie prezesem lub działaczem stowarzyszenia jest takie intratne to do dzieła Do Autor tekstu!!!
Do Autor tekstu13:13, 15 września 2014
Wczytaj się dobrze w tekst, to szybko wychwycisz że ten artykuł nie promuje tylko i wyłącznie projektu renowacji kapliczki, ale przede wszystkim Prezesa, choć stowarzyszenie to przecież nie tylko prezes. Dobry człowiek i fachowiec promuje się z automatu i nie potrzebuje się podpinać pod projekt, aby się dobrze sprzedać. Ponadto informuję, że beneficjentami tego typu projektów mogą być: parafie, inne związki wyznaniowe, stowarzyszenia, osoby fizyczne np. właściciel figury lub działki, sołectwo, straż pożarna, związek podhalan, gmina, nawet powiat, inna grupa osób zarejestrowanych w tym celu jako stowarzyszenie. Tylko prezesi niektórych stowarzyszeń pracę w nich traktują jako dobre i jedyne źródło utrzymania. Niech prezes Gila poda faktyczne koszty tego projektu, to sami ocenicie ile na renowację a ile na wypłatę dla działaczy, bo wiem, że proporcje są odwrotne niż logika by wskazywała. Jeszcze jedno - znam dobrze Bór i jego mieszkańców - to wspaniali ludzie, ale mają między sobą jednostki typu gnidowatego. Borzanie - wy wiecie kogo mam na myśli.
gogo10:56, 15 września 2014
do autor tekstu, a od czego są władze kościelne?
autor tekstu07:15, 15 września 2014
do autopromocja za pieniądze.
Tekst napisał autor, ale promocja dotyczy projektu i ich efektów, bo takie są wymogi grantodawców. A co do superlatyw - to przecież mamy (mieszkańcy Boru) się czym pochwalić. Pochwal się i ty swoimi superlatywami!
do gogo
Ochrona tego typu zabytków leży w gestii władz gminnych a nie kościelnych.
gogo22:23, 14 września 2014
Do pat, masz oczywiście na myśli władze kościelne.
do pat21:09, 14 września 2014
A w czym jeszcze Bór wyprzedził gminę? Nie wiesz, źe Bór to też gmina.
Autopromocja za pieniądze21:07, 14 września 2014
To jest autopromocja. Tekst o sobie napisał Adam
Andrzej i to w samych superlatywach. Ale ludzie i tak dobrze go znają i się nie nabiorą.
Mieszkaniec20:48, 14 września 2014
Pan Adam robi dużo dobrego. Słyszałem że startuje na wójta gminy. Ciekawe czy wtedy też będzie tak dużo robił.
borzanin20:36, 14 września 2014
borzanie są mozni
pat20:30, 14 września 2014
Fajna rzecz. Szkoda, że to sami ludzi muszą dbać o to, o co powinny dbać władze. Znowu Bór wyprzedził Gminę. Tak trzymać.
podhalanin18:44, 14 września 2014
I bardzo dobrze, jeszcze tyle kapliczek na Podhalu czeka na odrestaurowanie, powinno się dbać o takie cuda gdyż są nieodłączna częścią naszej historii i kultury.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas