Józef Pańszczyk - Zasłużony dla Kultury Polskiej - podhale24.pl
Sobota, 4 maja
Imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza
Zakopane
Clouds
20°
Wiatr: 11.772 km/h Wilgotność: 36 %
Clouds
20°
Wiatr: 13.896 km/h Wilgotność: 33 %
Clouds
23°
Wiatr: 11.556 km/h Wilgotność: 37 %
Clouds
22°
Wiatr: 14.94 km/h Wilgotność: 36 %
Clouds
23°
Wiatr: 13.176 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
22°
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 34 %
Jakość powietrza
42 %
Nowy Targ
58 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
07.10.2014, 16:50 | czytano: 2811

Józef Pańszczyk - Zasłużony dla Kultury Polskiej

W Małopolskim Centrum Kultury w Nowym Sączu z rąk radnego wojewódzkiego Województwa Małopolskiego Leszka Zegzdy - Józef Pańszczyk odebrał honorową odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Fot. Dorota Bielska / MCK Sokół
Fot. Dorota Bielska / MCK Sokół
Nagroda ta została przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu za całokształt działalności.

Józef Pańszczyk, kiedy zaczynał pracę w Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu w 1989 r. nie było chętnych kandydatów do nauki gry na trąbce. Do tej pory bowiem, nie było klasy trąbki, a i region Podhala nie miał tradycji gry na tym instrumencie. Przez kilka następnych lat jego pracy „na godzinach", w szkole macierzystej i w filiach (Rabka, Szczawnica) edukował nie zawsze najzdolniejszych uczniów, ale tych którzy zapragnęli grać na trąbce. Postanowił zatem działać w terenie, jako instruktor muzyki w orkiestrach dętych. Pierwszą z nich była Miejska Orkiestra Dęta w Nowym Targu. Dzięki działalności w terenie, zgłaszało się coraz więcej chętnych do nauki gry na instrumentach dętych blaszanych oraz drewnianych. Po kilku latach podniósł się poziom orkiestr dętych, w których skład wchodzili uczniowie PSM w Nowym Targu. Jego uczniowie, zaczęli także występować w szkole i na terenie miasta, jako soliści, zespoły kameralne oraz mini orkiestry dęte. Zasilili też szkolny Big-Band, poszerzając w ten sposób skład zespołu o sekcję trąbek i puzonów. W wielu imprezach kulturalnych na terenie miasta np. cykliczne koncerty w Galerii BWA w Nowym Sączu Filia w Nowym Targu, gminy, powiatu oraz Euroregionu Tatry występował jako solista, członek zespołów - nierzadko złożonych z nauczycieli i uczniów - propagując muzykę klasyczną, jak również jazzową i rozrywkową.

Orkiestra Miejska z Nowego Targu pod jego dyrygenturą, zaczęła odnosić sukcesy, zdobywając czołowe miejsca na przeglądach powiatowych i wojewódzkich: 4 wyróżnienia dla orkiestry, jak i indywidualne dla dyrygenta, II miejsce dla orkiestry dętej i III miejsce dla Miejskiego Big-Bandu w Wojewódzkim Konkursie Orkiestr Dętych „ Echo Trombity" w Nowym Sączu. Zajmowała również czołowe miejsca na festiwalach i konkursach w powiecie i regionie. Orkiestra Miejska zapewniała oprawę muzyczną na wszystkich uroczystościach, odbywających się na terenie miasta i powiatu. Trzy razy występowała na festiwalach polsko-słowackich, organizowanych przez Euroregion Tatry. Jako kapelmistrz pracował w KOMITECIE OBCHODÓW 650 LECIA NADANIA PRAW MIEJSKICH NOWEMU TARGOWI, za co otrzymał nagrodę. W 1997 roku uczestniczył w przygotowaniu oprawy muzycznej w czasie pielgrzymki Papieża Jana Pawła II na Podhale (Ludźmierz). Orkiestra brała udział w dziesiątkach imprez świeckich i patriotyczno-religijnych, na terenie powiatu. W jej skład wchodzili jego uczniowie i uczniowie jego kolegów, pracowników PSM w Nowym Targu.

17 lat temu zaczął pracować z Młodzieżową Orkiestrą Dętą w Szaflarach. Po trzech latach w składzie zespołu było 10 uczniów i absolwentów PSM w Nowym Targu. Dzięki temu, orkiestra osiągnęła poziom, który został zauważony przez komisje różnych festiwali i konkursów.

W 1997 roku zdobyła Puchar Kuratora Oświaty w Nowym Sączu.
W 2002 roku zdobyła Puchar Starosty Powiatu Nowy Targ
W 2005r. I miejsce w Konkursie Ork. Dętych na Orawie.
Wyróżnienie na Diecezjalnym Przeglądzie Muzyki Religijnej „Sacrosong 2005" w Nowym Targu.
Wyróżnienie II st. w Wojewódzkim Konkursie Strażackich Orkiestr Dętych w Polance Wielkiej.
Wyróżnienie na XXVIII Festiwalu Orkiestr Dętych „ ECHO TROMBITY" 2005 w Nowym Sączu.
Wyróżnienie na XXIX Festiwalu Orkiestr Dętych 2006 w Nowym Sączu.
Podwójne wyróżnienie, dla orkiestry i solisty „ECHO TROMBITY" 2007.
Nagroda Posła na Sejm RP Anny Paluch za krzewienie kultury muzycznej w regionie 2007 r.
Grand Prix w I Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Nowym Targu 2007, (którego to festiwalu byłem inicjatorem i współorganizatorem).
I miejsce w II Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Nowym Targu 2008r.
II miejsce na III Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Nowym Targu 2009 r.
Wyróżnienie na Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity" 2009.
II miejsce na IV Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych w 2010 r.
II Miejsce na V Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych 2011 r.
Wyróżnienie na VI Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Szczawnicy.

W 2012 r. orkiestra otrzymała Nagrodę Starosty Nowotarskiego za szerzenie kultury muzycznej w powiecie i poza jego granicami. W 2014 r. zdobyła III miejsce w VIII Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Szczawnicy.

Najważniejsze jednak jest to, że orkiestra bierze udział w najróżniejszych uroczystościach organizowanych przez gminę, powiat i województwo, np: Konkurs Recytatorski im. A. Suskiego „Strofy o Ojczyźnie, opłatek strażacki, koncert z okazji 25-lecia posług kapłańskich kard. Franciszka Macharskiego, w którym brały udział delegacje z całego województwa małopolskiego (koncert kolęd w pałacu kardynalskim w Krakowie). Pielgrzymka do Rzymu i audiencja u Ojca Świętego oraz krótki koncert Uroczysta „warta" na cmentarzu Monte Cassino. Orkiestra dwa razy występowała na Węgrzech, w ramach wymiany grup młodzieżowych Państw Grupy Wyszehradzkiej (ze Słowacji, Czech, Węgier i Polski).

Orkiestra przyjęła muzyczne delegacje młodych strażaków z 10 państw nadbałtyckich (orkiestra, soliści, zespół kameralny). Z rewizytą pojechało 10 członków orkiestry do Szwecji. W ubiegłym roku Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Szaflar obchodziła 18-lecie istnienia. Aby zachęcić młodych ludzi do muzykowania, w ostatnich latach Józef Pańszczyk był wraz z Radą Rodziców i Urzędem Gminy Szaflary współorganizatorem kilkudniowych wycieczek autokarowych do:
Wicka i okolic Łeby (Słowiński Park Krajobrazowy).
Poznania i okolic (szlakiem piastowskim).
Krakowa i okolic.

Podsumowując należy powiedzieć, że przy tak szerokiej działalności jego uczniów, związanej z grą na instrumentach, uwzględnia ich potrzeby rozwojowe. W swoim środowisku są kimś wyjątkowym, potrafią więcej od innych, umieją się odpowiednio zachować, mają obycie towarzyskie i ogładę, formuje się u nich dobry smak i gust muzyczny, są szanowani i doceniani przez swoich wychowawców i nauczycieli, którzy często wykorzystują ich umiejętności organizując szkolne imprezy. Są doceniani przez władze gminy, które nie szczędzą pieniędzy na akcesoria, instrumenty, ale także koncerty, występy, czy wreszcie wycieczki. W dzisiejszym konsumpcyjnym świecie, kuszącym wszelkimi nowościami, jak gry komputerowe, telefony komórkowe, odtwarzacze CD, MP3, stworzenie alternatywy w postaci nauki gry na instrumentach dętych, wiążącej się z wielkim trudem codziennego ćwiczenia - jest bardzo trudną sztuką. Jest jednak nadzieja, że udało się to w dużym stopniu osiągnąć.

Działalność pana Józefa Pańszczyka realizuje także cele i zadania szkoły, bowiem w rozdziale II § 1. l c) Statutu Szkoły jest napisane: "szkoła przygotowuje do wypełniania zadań na rzecz swojego środowiska, by twórczym wysiłkiem pomnażać jego dorobek". Poza tym chętnie dzieli się doświadczeniem, z animatorami życia muzycznego (amatorskiego) w regionie. W dzisiejszej „globalnej wiosce", jest potrzebna praca na rzecz „Małych Ojczyzn". Niejakim podsumowaniem jego zaangażowania w pracę „u podstaw", jest NAGRODA WOJEWODY NOWOSĄDECKIEGO za całokształt działalności na rzecz upowszechniania kultury w regionie.

Jego uczniowie odnosili także sukcesy na przeglądach oraz konkursach indywidualnych:
Wyróżnienie dla W. Siuty w II OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE MŁODYCH INSTRUMENTALISTÓW W JAŚLE 2007 r.
Wyróżnienie dla Jakuba Pańszczyka w III OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE MŁODYCH INSTRUMENTALISTÓW W JAŚLE 2008 r.
III miejsce dla J. Pańszczyka w V REGIONALNYCH PRZESŁUCHANIACH UCZNIÓW KLAS INSTRUMENTÓW DĘTYCH DREWNIANYCH I BLASZANYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH I ST. REGIONU KRAKOWSKIEGO 2008 r.
Wyróżnienie dla Jakuba Pańszczyka w V OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE MŁODYCH INSTRUMENTALISTÓW W JAŚLE 2010 r.
Wyróżnienie dla Józefa Gryglaka w VII REGIONALNYCH PRZESŁUCHANIACH UCZNIÓW KLAS INSTRUMENTÓW DĘTYCH DREWNIANYCH I BLASZANYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH I ST. REGIONU KRAKOWSKIEGO W NOWYM TARGU 2012 r.
Wysokie punktacje uczniów w przesłuchaniach regionalnych i makroregionalnych.
II miejsce Zespołu Instrumentów Dętych PSM w Nowym Targu w n Podhalańskim Festiwalu Ork. Dętych w Nowym Targu.

Za działalność na rzecz szkoły i środowiska otrzymał w ciągu 27 lat pracy:
10 razy nagrodę Dyrektora szkoły
w latach 2007 - 2013 otrzymał 3 nagrody Wójta Gminy Szaflary za pracę dydaktyczną i opiekuńczą z Młodzieżową Orkiestrą z Szaflar oraz brązowy i srebrny medal za „zasługi dla pożarnictwa"(orkiestra strażacka).
W 1998 r. NAGRODĘ WOJEWODY NOWOSĄDECKIEGO za całokształt działalności na rzecz upowszechniania kultury.
W roku 2006 DYPLOM UZNANIA ZA PEŁNĄ ODDANIA PRACĘ PEDAGOGICZNĄ OD MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, Z OKAZJI JUBILEUSZU 60 - LECIA DZIAŁALNOŚCI PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ I i II st.w NOWYM TARGU

Ostatnim przejawem jego działalności instruktorskiej jest eksperymentalna praca z zespołem chóralnym. W 2007 roku na wniosek i prośbę ojców Karmelitów Bosych z Kluszkowiec i lokalnych działaczy, powstał Chór Parafialny przy Parafii św. Rafała Kalinowskiego w Kluszkowcach. Po czterech miesiącach intensywnych ćwiczeń, zaśpiewał po raz pierwszy na uroczystościach związanych z obchodami 700 - lecia wsi. Od tego czasu chór ma regularne próby, występuje tworząc oprawę muzyczną w uroczystościach państwowych i religijnych na terenie wsi, gminy i w regionie. Był pomysłodawcą i współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej nad Jeziorem Czorsztyńskim ( w okresie siedmiu lat działalności odbyły się trzy festiwale). Festiwal ten promuje pod względem kulturalnym wieś, gminę i region, w Polsce i zagranicą. Pracując z chórem amatorskim, musiał opracować i dostosować pod względem trudności wykonawczych, kilkadziesiąt pieśni ludowych, religijnych, biesiadnych, na trzy głosy mieszane, aby prowadzony przez niego zespół, był w stanie sprostać repertuarowi. Komponuje także muzykę do tekstów i wierszy lokalnych poetów i twórców ludowych. Utwory te wykonywane są jako pieśni autorskie.

Józef Pańszczyk jest także inicjatorem i współorganizatorem koncertów Małej Podhalańskiej Filharmonii, (orkiestry symfonicznej PSM w Nowym Targu), mających na celu umuzykalnianie, uwrażliwienie na piękno muzyki „klasycznej" mieszkańców Kluszkowiec i Gminy Czorsztyn. W koncertach tych bierze także czynny udział. Kilka lat funkcje dyrygenta pełnił społecznie. Od 2014 roku pracuję jako instruktor zatrudniony przez Gminne Centrum Kultury w Kluszkowcach z/s w Maniowach.

Nadesłała Janina Plewa, Gminne Centrum Kultury w Kluszkowcach
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ere20:55, 7 października 2014
Brawo! Gratulacja!
kmdk18:42, 7 października 2014
Brawo, miałam okazje grać w Big Bandzie z Panem Profesorem - bardzo życzliwy człowiek, wie czego chce, potrafi wyegzekwować naukę utworów u swoich podopiecznych, zarazić muzyką i chęcią do pracy.
Gratulacje!!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas