Kowaniec - niedoceniona dzielnica Nowego Targu - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Czarny Dunajec
Clear
-2°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 93 %
Clear
-2°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-2°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 93 %
Clear
-1°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
-0°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-2°
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
66 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 33 | 66 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
27.10.2014, 21:49 | czytano: 2634

Kowaniec - niedoceniona dzielnica Nowego Targu

Niewielu mieszkańców Nowego Targu ma świadomość, jak duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta w okresie międzywojennym miała podgorczańska dzielnica Kowaniec.

Niegdyś samodzielna wieś, dziś stanowi jedną z najatrakcyjniejszych turystycznie części miasta. W krajobrazie dzielnicy, po latach jej świetności, pozostały wspaniałe wille drewniane i murowane. Tym obiektom i ogólnie architekturze uzdrowiskowej poświęcony był piątkowy wykład w nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej.

Szalenie interesująco o zabytkowych willach w stylu zakopiańskim opowiadał dr Zbigniew Moździerz z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Znany i ceniony w środowisku konserwator, kustosz Willi Koliba w Zakopanem, autor i redaktor szeregu publikacji naukowych dotyczących architektury podhalańskiej.

Po obszernym wprowadzeniu obejmującym historię architektury opartej na przykładzie zachowanych w przestrzeni miasta budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej, prelegent omówił znaczenie stylu zakopiańskiego i siłę jego oddziaływanie na architekturę w całym regionie.

W drugiej części wykładu zaproponował swoistego wirtualny spacer po Kowańcu i Szuflowie pokazując wspaniałe przykłady architektury uzdrowiskowej, wznoszone w stylu zakopiańskim, ale także nawiązujących do stylu dworkowego czy szwajcarskiego. Jak się okazało na tym terenie zachowało się bardzo wiele niezwykle interesujących obiektów, których wartości dotychczas nie wykorzystano pod względem turystycznym. Dziś kiedy coraz częściej mówi się o przywróceniu Kowańca do roli bazy noclegowej dla turystów przyjeżdżających do Nowego Targu, właśnie te obiekty mają szansę powrócić do pełnienia swej pierwotnej funkcji.

Podczas dyskusji jaka wywiązała się po zakończeniu wykładu, uczestnicy zwrócili uwagę na potrzebę podjęcia przez władze miasta bardziej energicznych działań, mających na celu zachęcenie mieszkańców Kowańca do zabezpieczenia tych cennych obiektów i przywrócenia im funkcji noclegowych. Za tym jednak winna pójść budowa infrastruktury sportowej: wyciągów, kolejki itp., która przyciągała by turystów właśnie do tej części miasta. Ponadto, wzorem opracowanego przez Muzeum Tatrzańskie „Szlaku stylu zakopiańskiego”, cieszącego się dużym zainteresowaniem odwiedzających stolicę polskich Tatr, można by było również w Nowym Targu przygotować podobną atrakcję turystyczną. Jak zadeklarował dr Moździerz, architektura Kowańca jest tak niezwykle interesującą, że chętnie podjąłby się szczegółowego opracowania tego zagadnienia, na co Robert Kowalski Prezes Oddziału PTH obiecał pozyskanie środków i wydanie drukiem takiej pracy. W wykładzie wzięli udział mieszkańcy Kowańca a także m.in. Grzegorz Watycha - sekretarz Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, Marek Fryźlewicz - burmistrz Nowego Targu i Wojciech Groń - prezes Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu.

Piątkowy wykład odbył się w ramach comiesięcznego cyklu „Wieczornych spotkań w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycja w tle”, organizowany wspólnie przez Oddział PTH w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego. Projekt dofinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.

(ROCH)
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
KG08:28, 2 listopada 2014
do @la
Jaką wartość ma nierzetelna prelekcja? Skąd ta rewelacja, ja już dawno wiem od pasjonatów historyków, że jest tak jak napisałaś. Chcę wierzyć, że prelegent, a może p. Kowalski, w tej kwestii się wypowiedzą i przeproszą, jeśli wprowadzono słuchaczy w błąd. Ich bowiem zawsze trzeba traktować poważnie.
@la09:54, 28 października 2014
Prelegent powinien sie nieco lepiej zorientować w faktach. Kowaniec nie był samodzielną wsią:)i jeszcze kilka innych głupot się pojawiło w tym wywodzie:)
do War09:20, 28 października 2014
To nie dlatego, że ludzie nie chca, tylko dlatego, że nieraz byli przez władzę w ... zrobieni. Nikt tu fryźlewiczowi nie ufa
ludozerkachcecukierka08:49, 28 października 2014
pan kandydat cukierki podbiera ;)
War07:45, 28 października 2014
Na Kowańcu można by wiele zrobić tylko nikt nie chce oddać swoich działek. Tam się nawet drogi nie da poszerzyć żadnej bo nikt się płotem cofnąć nie chce.
florek07:16, 28 października 2014
no...ludzie tu te iście z poprzedniej epoki...
klima22:57, 27 października 2014
Widać, który kandydat na burmistrza interesuje się życiem nowotarżan i który jest zainteresowanym ozywienia turystyki w Gorcach. Brawo panie Watycha! Głosujemy na pana!!!
ddd22:11, 27 października 2014
A nie czasem Moździerz ?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas